Domů » Bleskovky » Používáte ještě Windows Phone 8.1? Microsoft vám v prosinci vypne obchod s aplikacemi

Používáte ještě Windows Phone 8.1? Microsoft vám v prosinci vypne obchod s aplikacemi

Microsoft v minulých dnech aktualizoval dokumenty podpory, přičemž jednou z ohlášených změn je vypnutí obchodu aplikací na platformě Windows Phone 8.1.

Podpora pro tento systém skončila už v červenci roku 2017, od letošního července již vývojáři nemohou do obchodu zasílat nové verze aplikací. 16. prosince dojde k úplnému vypnutí obchodu, takže uživatelé zcela přijdou o možnost instalovat nové aplikace, ani přeinstalovávat ty stávající. U některých titulů může být omezena jejich funkcionalita.

Některé smartphony s Windows Phone 8.1 je možné aktualizovat na Windows 10 Mobile, což může životnost prodloužit, avšak i zřejmě pouze na omezenou dobu – podpora Windows 10 Mobile končí na konci letošního roku, byť provoz obchodu s aplikacemi patrně ihned ukončen nebude.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

18 komentářů

 1. Smutny koniec nadejnej platformy…

  • Tak ten definitivně skončil už 2017, jen někteří odmítali pacienta odpojit od přístrojů a nehumálně jej udržovali při životě.

  • Už 2015 uvedením nástupce Windows 10 Mobile, kdy se razilo „one core“ a vše ostatní přestalo existovat.
   Ironií je, že se MS vlastně „one core“ na konec povedlo, skutečně je jen jedno, to na x86-PC:)

  • To je fakt s tím 2015 :P

  • Právě naopak – smutný konec beznadějné platformy. Kdyby byla nadějná tak ji neodstřelí.

 2. bylo nás málo, ale měl jsem ten systém fakt rád.

 3. Microsoft udělal chybu, že to tenkrát zařízl a novému Windows 10 Mobile nedal šanci se prosadit. Ostatně nechápu, proč se na W10M vůbec pracovalo, když s ním vyšly 3 modely. Procenta na trhu rostly pomalu, tak to raději poslali k šípku. Naštěstí jsem používal Windows mobile v době, kdy oproti konkurenci nic nechybělo (2013-2016) a doteď na něj vzpomínám jako na svůj nejoblíbenější telefon.

  • WM byl už před deseti lety zoufale zastaralý, asi máš na mysli Windows Phone.

  • Uni, chapu ze pro tvuj slepici mozek je problem ne zrovna jasne verzovani Microsoftu pochopit. Ale u Windows 10 Mobile opravdu neni myslen WM. Zkus se zapojovat do diskuzi u veci, kde o tom neco vis. Jo pockej, to bys neprispival nikde – super. Win-win.

  • Vzhledem k rokům které píši je jasné že mám na mysli Windows Phone pro který poté vyšla aktualizace na Windows 10 Mobile. Prostě Windows v telefonu. Mimochodem Windows mobile 6.1 a 6.5 jsem také používal, ale to už je období 2007-2008.

  • Měl jsem windows phone 8.1 a následně 10 moc rád. Na lumii 640 fungovali dobře. Dlaždice mi chybí dodnes.
   Telefon jsem věnoval synovi,který si přes něj pouští písničky z YouTube a hraje na bicí Mimochodem zvukově jsou lumie z té střední třídy nepřekonatelné….. nahrávání i přehrávání.

 4. To jako vážně nejdou instalovat aplikace stažené z internetu? Tak to je fakt platforma k ničemu…

 5. Tak to bude mít Jirka plnej šuplík těžítek :D

  • Este nie. Vsetky „osmickove“ fony sa daju aktualizovat na Win10M a tam Store este nejaku dobu bude fungovat.

 6. Asi jsem divnej, ale pořád telefon plně používám, Lumii 830, s W 8.1, s aplikacemi, které jsem stihl nainstalovat, než obchod s nimi zavřeli. Navigace HERE pořád jede i s možností stahování a aktualizací map. Na Facebook chodím přes Operu Mini, jiné prohlížeče na něm padají.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).