Domů » Bleskovky » Používáte šifrování BitLocker? NEinstalujte aktualizaci Lumia Cyan

Používáte šifrování BitLocker? NEinstalujte aktualizaci Lumia Cyan

Počínaje včerejším dnem začal Microsoft vypouštět do světa aktualizaci Lumia Cyan společně s Windows Phone 8.1 pro stávající zařízení. Prozatím se dočkaly modely Lumia 925 a 625, pokud jste však majitel jednoho z uvedených zařízení, ještě nemusíte mít vyhráno. Má-li váš telefon aktivované šifrování BitLocker (typicky, je-li spravován firmou; například je připojen k serveru Exchange Active Sync), skončí váš aktualizační proces „modrou smrtí“.

 

Informace na obrazovce postižených telefonů vyžaduje zapojení USB recovery klíčenky a nabízí odkaz, kde si můžete obstarat. Podle zkušeností uživatelů diskuzních fór je však nejjednodušší obnovit telefon pomocí nástroje Nokia Software Recovery tool, bohužel v tomto případě uživatel přijde o všechna data v přístroji. Stažení aplikace Recovery tool s návodem k jejímu použití je k dispozici na těchto stránkách

 

Pokud jste si jistí, že má váš telefon zapnuté šifrování BitLocker, neaktualizujte jej ani v případě, že vám bude aktualizace nabídnuta. Microsoft se k této situaci prozatím nevyjádřil, snad brzy dojde k jejímu napravení.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

24 komentářů

 1. Michal (neregistrovaný)

  Supr a jak jednoduše zjistím zda náhodou nemám toto šifrování aktivováno? Od koupě je to již nějaká chvíle a co vše jsem tehdy nastavoval už ani nevím….. a nějak si nemohu vzpomenout kde bych takovouhle položku v OS vůbec viděl?

  • Michal (neregistrovaný)

   Není to náhodou pod položkou FIREMNI APLIKACE – že bych tam musel mít nejdříve nějaký účet a pak by se tedy objevily možnosti? :)

  • Jakub Karásek

   BitLocker není jednoduché aktivovat, jedná se skutečně spíše o firemní záležitost. Lze toho dosáhnout používáním následujících služeb:
   Exchange ActiveSync policy, Windows Intune, System Center Configuration Manager a v některých případech i Office365

  • Takže když mám jako sekundární mail ten pracovní, připojený na EAS, tak mi hrozí tenhle kolaps, nebo ne?

  • Jakub Karásek

   Je to vysoce pravděpodobné, podle zahraničních diskuzí se tento problém týká právě uživatelů, kteří mají připojený EAS. [odkaz]

 2. Robot Honza (neregistrovaný)

  Tak modrou obrazovku jsem měl. Musel jsem natvrdo přeinstalovat mobil a pak stáhnout všechny aktualizace, až poté jsem se připojil na exchange a vše již běží bez problémů. Kromě toho, že mi přestal fungovat „Rychlý přehled“ v nastavení….

 3. Press Enter to reboot and try again. :D

 4. Neskutočný fail Microsoftu… Lumiu 625 má vďaka cene kde kto, a už vidím, ako si bude mamina alebo Franta uživatel pripájať telefón k počítaču a robiť recovery. Servis, a 30 dní bez mobilu?

  • marek.gabik (neregistrovaný)

   Vaše máma používá bitlocker? Nejdřív si to chce přečíst celý článek.

  • Máma používa L625. V práci mám zas kolegyňu okolo 28, čo používa náš Exchange, ktorý som jej tam nastavil, našťastie na Androide, ale kľudne mohla mať napr. Lumiu. Tiež by si z Recovery neporadila.

  • Martin II (neregistrovaný)

   MAATEQ: To ze je niekto s WP na exchange este neznamena ze ma zapnuty bitlocker. Moj brat je pracuje pre HP s firemnym WP a nema zapnuty bit locker. Ak teda ty ako spravca nezapnes Bitlocker, nic sa nedeje.

  • Petr (neregistrovaný)

   přesně tak, jak můžou vydat něco s takovou mega chybou? já chápu že je to OS pro lowendy, ale to nemaj peníze ani na testery?

  • Vzdyt te shaneli Petre, ale nebyl jsi vubec k zastizeni.

  • Oni vydali SW s chybou? Tak to je neskutečný fail. Vžyť všechen ostatní sw je zcela bez chyb.

  • Petr (neregistrovaný)

   testra jim děláš ty – jejich uživatel, akorát že neplatí oni tobě, ale ty jim :D

   STEELSPACE: to nikdo neřekl… ale tohle není chyba jako že je ikonka posunutá o dva pixely bokem… tohle je total fail.

  • Total faiul to není, protože to zasáhne minimum uživatelů.

  • steelspace: u MS zaměřeného na firemní klientelu (prý primárně, tu někdo tvrdil). Tak to máš opravdu hodně entuziasmu v MS…. My s odstupem to vnímáme jako opravdu fail. Být to Apple, už tu křičíte, jak je to na žalobu:)

  • aky fail ? kto ma preboha bitlocker ?

  • Tak Bitlocker je MS technologie, tedy je docela normalni predpokladat, ze si to otestovali. Prinejmensim by clovek rekl, ze sam MS bitlocker u svych zarizeni pouziva a tedy se na to mohlo prijit hned na zacatku. Nevidim do toho, soudit je nebudu, ale moc dobre to nevypada.

  • Viem nejako zistiť, či má môj Exchange vo WP BitLocker a aktualizáciou si bricknem telefón, alebo nie a môžem aktualizovať? Dík.

  • STEELSPACE: vydať SW s chybami je OK, stane sa. Vydať softvér s chybou, ktorá brickne telefón je na obesenie celého oddelenia a zavretie krámu…

  • „Vydať softvér s chybou, ktorá brickne telefón je na obesenie celého oddelenia a zavretie krámu…“

   Tak to uz by mezi nami nebyla hromada modelu, u reklamosystemu temer zadny bez prislusnosti znacky.

 5. mceza (neregistrovaný)

  Musím se po delší době opět zapojit do diskuze. Výše zmíněná věc se vyskytuje jen a pouze na zařízeních s WP 8.1 Developer Preview. To je poměrně zásadní informace, která redakci jaksi vypadla…

  Při upgradu z běžných WP 8.0 nikoli.

  Ano, MS měl zajistit, aby na takových telefonech nešla aktualizace pokud možno nainstalovat, ale tím, že to postihuje jen WP 8.1 DP + firemní zákazníky, to dramaticky zmenšuje zasažený okruh uživatelů.

  Pokud mám totiž firemní mobil, zpravidla si tam nemůžu nainstalovat ani neschválenou aplikaci, natož abych si tam nahrával vývojářské verze OS. Developer Preview je verze určená pro vývojáře k testování nového API a funkcí. Pokud si to nainstaluje nějaký manažer nebo třeba Mateqova máma, je to její problém…

  Možná tento případ v MS neotestovali (mají dost práce s testováním přechodu 8.0 -> 8.1, tak ještě aby řešili všechny možnosti 8.1 DP -> 8.1), možná se na to prostě jen vykašlali, protože to postihne minimum zákazníků a ti si s tím umí poradit…

  Ano, nevyřešili to dobře, stát se to nemělo, ale mluvit o nějakých ultra failech, zavírání krámu a podobně mi přijde jen jako hejtovací klasika pár zdejších uživatelů…

  • Ježiš Maria… teda, píšeš něco co už se včera večer řešilo ve světě(na forech) ale i u nás ohledně té aktualizace, ale jde tu vlastně o M$ a je nám jasné, že jsi se snažil a dlouho odolával :D ale nevydržel a napsal jsi :-) No říká se, že pachatel se vrací na místo činu :D Tak snad se na Tebe nikdo opět nevrhne :D

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).