Domů » Bleskovky » Portrétové snímky jsou dominantou řady Galaxy S21. Podívejte se, jak s nimi pomáhá umělá inteligence

Portrétové snímky jsou dominantou řady Galaxy S21. Podívejte se, jak s nimi pomáhá umělá inteligence

Smartphony fotí rok od roku lépe, ale jejich fototechnika se příliš nemění, hlavní kouzla má na starosti software a umělá inteligence. Výsledné fotografie tak nemusí reálně vyobrazovat snímanou scénu, ale na první pohled vypadají líbivě, aniž by byla nutná jakákoliv postprodukce. Samsung se nyní pochlubil, jaká kouzla provádí umělá inteligence při zpracování portrétních snímků smartphonů řady Galaxy S21.

Samsung dělí tvorbu portrétních snímků na dvě základní fáze:

 • Úprava obličeje
 • Rozmazání pozadí

Úprava obličeje

První fáze je jednodušší, umělá inteligence analyzuje originální snímek, provede detekci obličeje (obličejů) a aplikuje některá vylepšení, např. zvýraznění detailů vlasové pokrývky, očí a dalších částí obličeje. Poté dojde k upravení vyvážení bílé barvy, aby byl vytvořen přirozený odstín pleti za jakýchkoliv světelných podmínek.

samsung 1 1

První fáze není nijak závislá na fotoaplikaci od Samsungu, podporují ji i aplikace třetích stran, takže výše uvedenou sadu výhod získáte i ve chvíli, kdy ke kameře přistupujete například z aplikací messengerů nebo sociálních sítí. Do článku přikládáme ukázku portrétových snímků z naší mega recenze modelu Galaxy S21 Ultra.

Rozmazání pozadí

Druhá fáze úpravy portrétních snímků je složitější, neboť vyžaduje přesnou separaci objektu od pozadí. K tomu umělá inteligence Samsungu využívá pokročilé 3D snímání, díky kterému má být vytváření hloubkové mapy co nejpřesnější. I tento proces je rozdělený do několika etap:

 • Segmentation Map – AI nejprve rozpozná lidi nebo domácí mazlíčky a vygeneruje segmentační mapu pro každý jednotlivý subjekt

samsung 3 1

 • Seed Map – v další fází dochází k separaci pozadí (na kterém bude prováděna úprava) od subjektu v popředí
 • Tri-Map – následně dochází k vytvoření mapy, která se skládá ze tří barev – bílá reprezentuje subjekt, černá pozadí a šedá nejasné oblasti na přechodu
 • Matte Map – v této fázi dochází k upřesňování detailů v šedé fázi, například ke zvýraznění detailů vlasů

samsung 4

 • Depth Estimation – umělá inteligence současně počítá hloubku scény, aby dodala pozadí přirozený efekt rozmazání

samsung 2 1

Sloučení všech map do jedné by nemělo umělé inteligenci zabrat více než 3 vteřiny.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

10 komentářů

 1. Hlavní fotoaparát na Galaxy S21 ultra používá u portrétů 2x přiblížení? Nebo jak je to? Děkuji.

 2. Ten nadpis je jak bulváru…Portrétové snímky jsou dominantou řady Galaxy S21. Třeba podle kanálu mrwhosetheboss byl portrétní režim horší jak na S10+. Už to opravili aktualizací?

  • Asi těžko, MKBHD naopak píše, že Galaxy S21 má vůbec nejlepší portrétový fotky ze všech smartphonů ever [odkaz]

  • Tomu cernymu browneemu moc verit nemuzes, kdyz ma v kazdym druhym videu nejaky chyby. U S21 ultra taky tvrdil, ze ma senzor hbm2, i kdyz ma novinku hbm 3, :D presne jak to rikal mrwhosetheboss, ktery dela jedny z nejlepsich videi na yt.

 3. Proc je z fotek vymazany exif? Opravdu ta pokrocila UI je fakt prirozena.

 4. I ja to videl. 4:12 [odkaz]

 5. Sasmung Galaxy S21 ultra je momentálně to nejlepší s Androidem a Google službami, resp. a zároveň po HW stránce skrze všechny platformy. Tak se s tím sakra smiřte. IPhone 12 je fakt super…a zmíním tady dvě věci. FaceID a LiDAR. Jediné co stojí za řeč. To první jen v kombinaci se čtečkou otisků.

  • S21 Ultra je nejlepší na trhu, není třeba vymezovat. Jestli náhodou bude Note, tak bude nejlepší Note, ostatně jako posledních asi deset let.

 6. Jestli to vyresili softwarovou aktualizaci, tak budu jenom rad. Ja o nem taky uvazoval ale portret rezim a divna kvalita 4K videa me odradili + pristi rok tam bude grafika od amd, takze by mohli natrhnout zadek konkurenci.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).