Cena:

Polovodičová krize? Loni se prodalo nejvíce počítačů od roku 2012

ASUS ZenBook Flip S 001

Podle nejnovější analýzy společnosti Canalys je za námi rekordní rok, co se týče množství prodaných počítačů. Ačkoliv by se mohlo zdát, že pandemie a nedostatek čipů zastavil mnohé včetně prodejů počítačů, opak je pravdou a i přes velké problémy v dodavatelských řetězcích se v posledním kvartálu roku 2021 prodalo 92 milionů nových počítačů. Myslí se přitom stolní počítače a notebooky bez tabletů. Za stejné období v loňském roce se prodalo o celý milion zařízení méně.

canalys 2022 pc
Rok 2021 přinesl rekordní výsledky

Celkový počet prodaných počítačů za rok 2021 dosáhl 341 milionů, což je nejvíce od roku 2012. Zároveň se jedná o 15% nárůst oproti roku 2020 a 27% nárůst oproti roku 2019. Příjmy z těchto prodaných zařízení dosáhly taktéž rekordní úrovně 70 miliard dolarů.

Výzkum ukázal také několik zajímavých trendů. Jedním z nich je rozšíření mezi populaci s nízkým a naopak vysokým věkem. Větší počet uživatelů je tak mezi dětmi, ale také důchodci a starší populací obecně. Zároveň se zvětšuje počet zařízení na jednoho člověka. Čím dál více lidí v rozvinutých zemích vlastní kromě stolního počítače i notebook a podobně. K vysokým prodejům ale určitě přispělo i rozšíření home office během pandemie a tím pádem větší potřeba výkonných zařízení i v domácím prostředí. Zároveň můžeme očekávat, že tento trend bude do budoucna pokračovat.

canalys 2021 market
Žebříček nejoblíbenějších výrobců

Z hlediska jednotlivých výrobců je nejúspěšnější značkou Lenovo, což asi není velké překvapení. Oproti předchozímu roku se počítačů s tímto logem prodalo o 13 % více, a to celých 82 milionů. Na druhém místě je HP a první trojici uzavírá Dell.

Apple jako skokan roku

Ačkoliv v celkovém počtu prodaných zařízení Apple za ostatními značkami zaostává a umístil se až na čtvrté pozici, pozornost si zaslouží jeho úctyhodný růst. S 28 miliony prodaných počítačů zaznamenal 28% nárůst oproti předchozímu roku, což značně předčí i celkový rekordní růst prodeje všech počítačů ve výši 15 %.

macbook pro M1 Pro 2021 recenze
MacBook Pro M1 Pro

Rekordní růst můžeme přičíst především novým zařízením s procesory M1, která si podle prodejních čísel získala značnou pozornost uživatelů. I v roce 2022 Apple chystá příchod několika nových počítačů postavených na vlastních čipech, ať už to bude nový Mac mini, nebo velký 27“ iMac. Uvidíme, jestli se Applu povede zopakovat úspěch i v roce 2022 a navýší tak svůj podíl na trhu s počítači. Celý trh ale bude růst i nadále, protože všechna ta nově pořízená zařízení budou za pár měsíců či roků potřebovat vyměnit nebo upgradovat, a strmý propad prodejů patrně nehrozí ani v roce 2022.

Autor článku
Adam Bělunek
Baví mě Apple, kvalitní audio-video technika a obecně chytrá řešení, která fungují. Volné dny se snažím trávit na kole v bikeparcích a trailcentrech, nebo na horách s batohem na zádech. Užívám si dobrou hudbu, občas zajímavou knihu a rád cestuji.