Domů » Bleskovky » Podpora platforem Symbian a MeeGo oficiálně skončila 1. ledna

Podpora platforem Symbian a MeeGo oficiálně skončila 1. ledna

Společnost Nokia se počátkem nového roku definitivně rozloučila se svými operačními systémy Symbian a MeeGo. Do Ovi Store již vývojáři nemohou přidávat nové aplikace, stejně tak staré aplikace již nebudou aktualizovány. Na Twitteru tuto informaci potvrdil Symbian Signed Team, spravující obchod s aplikacemi a poděkoval vývojářům za poslední roky.

 

Symbian byl na trhu od roku 2001 a do počátku éry dotykových přístrojů, kterou odstartoval Apple s prvním iPhonem, se stal synonymem pro chytré telefony. Finský výrobce bohužel nedokázal na nový trend pružně zareagovat a i přes uvedení dotykové verze tento systém pomalu upadal v zapomnění. Jeho poslední verze nesla jméno Belle FP2 a přišla na svět ve třetím kvartále roku 2012, kdy už bylo zcela jasné, že se Nokia bude věnovat pouze telefonům se systémem Windows Phone.

 

Systém MeeGo se v podstatě ani nestihl narodit. I když byl veřejností díky modelu Nokia N9 (recenze zde) přijat pozitivně, rozhodnutí bývalého CEO Nokie Stevena Elopa soustředit veškeré síly na systém Windows Phone jej zašlapala do země. Jeho znovuzrození připravili bývalí zaměstnanci Nokie, kteří založili firmu Jolla a na jádru systému MeeGo vyvinuly svůj operační systém s názvem Saifish OS. Prvním modelem s tímto systémem se stal telefon Jolla, který má úspěch především v domovském Finsku.

   

Ukončení podpory Symbianu a MeeGo je od Nokie celkem logický krok. Finská společnost se oprostila od minulosti a soustředí se pouze na své hlavní dvě platformy – Windows Phone a Nokia Asha. MeeGo má svého nástupce v Saifish OS, ale Symbian už zřejmě reinkarnován nebude. Jeho uživatelé ještě mohou stahovat aplikace a hry z Ovi Store, nových se už ale nedočkají. Odpočívej v pokoji, Symbiane, a pozdravuj v nebi operačních systémů své další zesnulé bratry.

 

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
4 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments