Domů » Bleskovky » Podívejte se, jak funguje práce s USB flash diskem a tisk dokumentů na mobilních Windows 10

Podívejte se, jak funguje práce s USB flash diskem a tisk dokumentů na mobilních Windows 10

Insider preview Windows 10 pro mobilní telefony přineslo do dlaždicového systému zatím spíše změny v designu, nicméně ve finále bude systém obohacen o celou řadu užitečných funkcí. Většina vestavěných aplikací se stane univerzálními, z čehož na nových telefonech bude moci využít v proměnném prostředí Continuum, přijdou ale i funkce známé z konkurenčních systémů – například podpora USB OTG nebo schopnost bezdrátového tisku dokumentů. Tyto funkce byly podrobněji ukázány v rámci vývojářské konference Build 2015.

MicroUSB port telefonů s Windows 10 bude možné využít například pro připojení externího úložiště, které se zobrazí přímo v průzkumníkovi souborů s možností čtení i zapisování na tuto paměť. K USB portu bude možné připojit různá zařízení, typicky ovladače, fitness příslušenství, ale i chytré hračky – ve videu je například předvedeno vzdálené ovládání mikrodesky Adruino. K využití nových funkcí USB bude údajně zapotřebí nový hardware.

Novinkou mobilních Windows 10 bude i podpora bezdrátového tisku, tuto schopnost obdrží pravděpodobně všechny současné Lumie, podporu však musí zajistit samotné aplikace (typicky aplikace Office nebo prohlížeč obrázků či čtečka souborů PDF). Tisknout bude možné na tiskárnách podporujících PCLm, PWG Raster, Open XPS a MS XPS, což aktuálně dokáže více než 1900 modelů. Žádné ovladače tiskáren nebude nutné instalovat.

  

Tisk bude fungovat pouze bezdrátově, USB k těmto účelům využít nepůjde. Tisknout bude možné i virtuálně do souboru PDF. Aplikace s podporou tisku musí být napsány v novém kódu pro univerzální aplikace, Silverlight aplikace se tisknout nenaučí. 

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

11 komentářů

 1. pomalu se tedy dovidame, ze W10 pro dnesni modely bude len facelift, takova ta plastika pro prostarle damy ktere uz nmaji co nabidnout. hezky, hezky.

  • asi tak jako nový iOS pro staré iPhony.. taky z důvodu HW omezení nemá všechny featury.. na tom není nic zavrženíhodného…

  • Chtěl bys aby ti update vyměnil konektory? Zrychlil procesor? Přidal podporu paměťových karet? Co ještě?

  • Sa dalo aj očakávať že pre staršie železá bude riadne osekaný.

  • Martin Alexandr

   RAVEN_KIX to by bylo super hele :D

  • Royce: Třeba jaké?

   Očekávat se to dalo, samozřejmě to MS nazve Windows 10 a zdejší borci budou kvičet radostí, jak super podpora a bláblá. Já osobně Continuum nyní nepotřebuju a nějak v něm nevidim aspoň pro mě využití, tudíž upgrade na nový model zatím neplánuju. Rozhodně to ale nebude jediná fce, o kterou MS připraví starší modely, jinak by to byli blbci s minimální šancí na úspěšné prodeje novýcho modelů. Toho se spíš bojím já, že to MS klasicky navlíkne jako HW nedostatečnost, ale jádro pudla bude někde jinde.

  • Menty: tak napr. TouchID, ApplePay, Continuity, Health a…aha, uz nic nove iOS8 neprinieslo.

  • Marek1 (neregistrovaný)

   Menty: No, ty mozno vyuzitoe nevidis, ale su ludia, ktori vidia. Nevieme ako bude progres HW postupovat. Ale bude vcelku mozne, ze mase ludi bude stacit mat smartphone, prides domov, polozis na bezdrotovu nabijacku, napoji sa ti to na monitor, klavesnicu, mys a ty proste ides na PC.

   Co robi vacsina ludi dnes? Vela z toho telefon uz zvladne a so zvysenim vykonu zvladne toho este viacej.

   Ja osobne vidim v Continuu buducnost.

 2. dudkod (neregistrovaný)

  Toto sa nemože v androide stat nakolko staršie modeli ako pol roka nedostanú ani ten novy systém :-D

 3. To tedy eL O eL, hromada generací SoC zpětně bez potíží USB Host/OTG, ale pro nejlepší systém nejsou dostatečně dobrý.

 4. Standa (neregistrovaný)

  Samozřejmě bude na některé fce potřeba nový HW především k využití fce Continnum…., většina ostatních novinek bude dostupná pro stávající modely.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).