Domů » Bleskovky » Podívejte se, jak budou vypadat univerzální Office pro mobilní zařízení s Windows

Podívejte se, jak budou vypadat univerzální Office pro mobilní zařízení s Windows

Microsoft se v minulém týdnu při představování novinek v systému Windows 10 lehce dotknul i příští verze kancelářského balíku Office. Ta je vyvíjena ve dvou verzích – standardní Office 2016 pro plochu a univerzální aplikace Office Touch uzpůsobené pro snadnější ovládání dotykem. Na vzhled a některé nové funkce druhého jmenovaného se můžeme nyní podívat díky následujícímu videu. 

Mobilní Excel se naučí rychlé práci s daty nebo pohodlnému vytváření grafů za pomoci nástroje, který doporučí ten nejvhodnější apod. Word nabídne režim pro čtení s možností přidávat k textu vlastní komentáře a také umožní jedním dotykem vyhledat si informace o označených slovech na internetu. Díky funkci TellMe navíc nebude nutné vyhledávat jednotlivé funkce v menu Ribbon, ale bude možné napsat název funkce, kterou chcete vyvolat.

   

Novinek nebude ušetřen ani PowerPoint, který dostane spoustu nových nástrojů a animací pro tvorbu působivých prezentací. Do nich bude možné přidávat poznámky dotykovým perem pro pozdější úpravy. Aplikace Office Touch mají být zdarma předinstalované na telefonech a malých tabletech s Windows 10, pro ostatní zařízení bude kancelářský balík dostupný na Windows Store. Veřejná testovací verze Office Touch má být k dispozici v následujících týdnech, ostrá verze má přijít v druhé polovině letošního roku.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

24 komentářů

 1. hamburger :-/

  • lerion (neregistrovaný)

   Bohužel. Po několika letech, kdy si MS razil zcela vlastní a unikátní směr designu (ať už byl dobrý nebo ne), se dostal do stádia, kdy od konkurence převezme jeden z nejvíc kritizovaných prvků…

  • Jsem uživatel WP, ale proti hamburger menu nic nemám, pokavad pujde vyvolávat swajpováním z levá strany směrem do prava jako to má android. ťukání na nejvzdálenější bod na obazovce mi přijde hrozně úchylné a nepraktické, ovšem chápu microsoft, že upouští od spodní části obrazovky, ono lámat si palec na lumii 1520 uplnena spodni okraj take neni uplne pohodlne.

  • lerion (neregistrovaný)

   Například tady [odkaz] jsou celkem pěkně sepsány největší problémy s používáním hamburger menu a jsou tam i tipy, co je místo toho typicky vhodné použít.

   Navíc MS má vlastních GUI designérů více než dost a určitě by přišli s pěkným a funkčním řešením. Chce to jen chtít… Bohužel v tomhle MS nechce :(

 2. Johny (neregistrovaný)

  Copa nějaký hamburger, ale hamburger a zároveň 3 tečky? to mi přijde jako moc. Na spoustě míst to hamburger menu má smysl (třeba u editace dokumentu, kdy v daném místě se vyvolá nabírka pro rightclick nebo případně pro další možnosti editace). Osobně si myslím, že MS mohl využít v horní nabídce naopak toho svého swipování, které předtím bylo tak k ničemu, protože stejně tak se přeci používají jeho nabídky i dnes v desktopovém modu. Každá rozbaluje nové skryté prvky. Ale tak uvidíme co z toho vyleze.

  • Hamburger je pěkná UI ptákovina [odkaz]

  • Johny (neregistrovaný)

   Ještě kdybys tak chápal proč a dokázal rozlišit, kde se používat může, kde ne a z jakejch důvodů. Hlavně, že pošleš odkaz bez toho, aniž by sis přečetl muj komentář a zamyslel se nad tím, co říkám – jako třeba že hamburger menu se hodí na zobrazování jinak stejně skrytých nabídek, jako je například klik pravým tlačítkem myši. Stejně tak jsou případy v UI, kdy hamburger menu je lepší, než pevně přichycená tlačítka – aplikace kde se prohlíží či například kde se především listuje obsahem a hamburgermenu zpřístupňuje pouze vedlejší funkce.

   Jinak nevim, co teď kolem toho děláte takovej humbuk, když MS odjaktěživa používal 3 tečky, které jsou to samé co je hamburger menu. A to vám jako nevadilo?

  • lerion (neregistrovaný)

   Tři tečky (a celý appbar) jsou od od hamburger menu značně odlišné.

  • lerion (neregistrovaný)

   A hamburger menu nemá s dialogovou nabídkou po např. pravém kliku myši moc společného… Zaměňuješ dvě odlišné věci.

  • Johny (neregistrovaný)

   mimochodem princip h. menu v kombinaci s pevnými tlačítky či ovládacími prvky není úplně zbytečný, v případě, že skryté menu schovává podružné funkce, které uživatele běžně stejně nezajímají (tak to měl v některých případech právě WP). V neposlední řadě je to pak ergonomie, kdy se musí designer rozhodnout, jestli použít skryté menu a získat více prostoru nebo mít dedikované menu na ploše, což taky na malém displeji značně ničí UX. A třeba zrovna u podobných aplikací jako jsou office, kde potřebuješ vměstnat na mobilu co nejvíc informací na co nejmenší plochu je to pak velmi zásadní. Pokud už ale nahoře zachovám celý řádek, nevím, proč tam nedat prostor pro třeba dvě a půl položky swipovacího menu. Ale ani to není samospásné, protože vyžaduje neustálý scrolling a přehled o nabídkách, což je skoro na úrovni toho h.menu a opět zde pak záleží na tom, co ta která nabídka má za další možnosti (prostě hierarchie a mapa – což zná každej kdo třeba dělá alespoň weby na nějaké průměrné úrovni a na základě toho rozhodnout, co bude nejpřehlednější a nejlepší).

   Jinak když máš 3 tlačítka, opravdu je nesmysl pro to dělat h.menu

  • Johny (neregistrovaný)

   Lerion: ach jo… já nevim proč se pouštíš do těhlech diskuzí. Opět, kdyby sis alespoň přečetl ten odkaz co posíláš, něco by ses třeba dozvěděl, ty odborníku na vše. Taky by sis mohl pustit to video ve článku, abys věděl o čem se mluví. Takže

   1. Je úplně jedno, co ty si myslíš že je hamburgermenu. Tři tečky to jsou, protože skrývají nabídku. To že je na tom trochu jinej piktogram na tom vůbec nic nemění a v některých WP aplikacích byly jen ty tři tečky. Nechápu, kdes vzal, že jde o „ZNAČNĚ“ odlišnou věc. Ale asi je to nějaká degenerativní WP porucha, co stejné věci ukazuje pod jiným úhlem v případě, že se jedná o WP.

   2. Co má společného H.menu a klik pravým tlačítkem myši:

   Obojí jsou skryté nabídky (skrytá menu, chceš-li). To je základní FAKT. Pokud si pustíš to video, které jsi záměrně ignoroval a dostaneš se na časy například: 2:19; 2:45; 3:28… dojde ti třeba, o čem jsem mluvil, pokud ne, napiš znova a já si rozmyslim, jestli se mi to chce vysvětlovat.

  • lerion (neregistrovaný)

   Aha, takže podle tebe je jakákoli skrytá nabídka hamburger menu? :D Tak to jo pane grafik… :D

  • Johny (neregistrovaný)

   Lerion: to jsem neřekl, přečti si to ještě jednou:

   1. „Co má společného H.menu a klik pravým tlačítkem myši:

   Obojí jsou skryté nabídky.“

   2. „hamburger menu se hodí na zobrazování jinak stejně skrytých nabídek, jako je například klik pravým tlačítkem myši.“

   A teď jak funguje tvoje logika:

   Johny: „Slunce a pampeliška mají společnou žlutou barvu“

   Lerion: „Aha, takže podle tebe je jakákoliv pampeliška slunce? :D Tak to jo pane grafik :D“

   Enjoy a když něčemu nerozumíš, radši si to víckrát přečti.

  • Johny (neregistrovaný)

   Lerion: Jinak kdyby ti furt nedocházelo, otevři si ten svůj odkaz a přečti si:

   „We now have data that suggests Sidebar menus—sometimes called Hamburger Menus/Basements—might be causing more harm than good.“ Taky se tomu řiká drawer (menu, navigation drawer…).

   Je dobrý zjistit si význam cizích slov, když je chci používat.

  • Suhlasim s Johnym, ze h.menu je vo svojej podstate to iste, co „tri tecky“ v app bare. H.menu ako take mi nevadi, ale co mi vadi je jeho umiestnenie v lavom hornom rohu. App bar, jeho tri bodky a nasledne menu su vzdy umiestnene dole a preto to je z pohladu ergonomie uzivania na telefone vhodnejsie. A pokial chce MS zanechat pivot so swipovanim vpravo/vlavo (len s inou grafikou), tak neviem ako tento zadrhel vyriesi.

  • Mě spíš zaráží, že v jedné aplikaci je to tak v druhé jinak. Třeba Dialer má podle fotek ve Windows 10 prvky ovladácím prvkem v dolní liště a pak nahoře asi nejspíš přejetím do stran [odkaz] V jiné aplikaci jsou zase prvky ve vrchní liště a v hamburger tlačítku viz. [odkaz] a v další obrazovce je zase ovládací prvek tři tečky a horní lišta viz. [odkaz]

   Mohli by si to trošku nějak zacílit, aby všechny aplikace a nástroje používali podobné prvky a ne, že ve všem se bude pracovat jinak…

  • Trošku zmatek v odkazech. 1) [odkaz]

   2) [odkaz] 3) [odkaz]

   Jinak samozřejmě jsem spíš zvědavý jak to v praxi bude fungovat, zda-li budou i nějaká gesta apod. Inu musíme počkat do uvolnění Preview abychom si udělali přesný obrázek.

 3. Phyxius (neregistrovaný)

  Mně se to líbí.

  • lerion (neregistrovaný)

   Jde o to, že bylo prokázáno, že takto provedené nabídky zhoršují orientaci a znesnadňují ovládání. Jsou nepřirozené.

   Grafiky to vypadá pěkně (proto se to používá), ale praktické použití tam není dobré.

  • Johny (neregistrovaný)

   Lerion: v některých případech. Špatně interpretuješ vlastní články, co sem posíláš. Jediné, co tu je nepřirozeného jsi ty :D Doporučuju třeba odstavec „When Should I Use It?“

   Taky doporučuju čerpat nejen z jednoho článku:

   [odkaz]

   „That’s all. Hamburger menu can be useful, but they are useful basically for all the extra options that you actually want to hide. All the uncommon tasks. All the things that you don’t expect the user to really use.“

   Najít se toho o tom dá dost. Bohužel ty tomu rozumíš jak koza petrželi, ale očividně se pouštíš do světobornejch soudů, který si mezi grafikama nedovolí prakticky nikdo. Nojo, holt asi dar od boha… Gratuluju, žes to pro všechny rozsek.

 4. No fuj! Otřesné androjd UI se dostává na WP, jen uživatelé zůstanou u androjdu, a ti z WP utečou. Skvělé. Takže mimo zabíjení podřadným HW tu máme už i rozsáhlejší podlamování co se týká SW stránky.

 5. Rozhodně lepší to menu po straně, než ribbon nacpaný pod ty tři tečky, za to bych je normálně nakopal. Čim víc funkcí přidávají, tím větší chaos v designu dělají.

 6. ***** (neregistrovaný)

  Nechápu proč se pořád jenom hadate jako malé děti.Já ppuzivam Windows pořád a pokaždé jsem spokojený ale vždy se najdou idioti kteri to poplivou a kvůli uplnym kravinám. Jste ******

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).