Podíl Androidu 4.x konečně překonal zastaralý Gingerbread (2.3)

Poprvé užívá více lidí moderní verzi Androidu 4.x než dlouho vládnoucí Android 2.3 „Gingerbread“. Podle informací přímo od Google, Ice Cream Sandwich a 4.1/2 Jelly Bean běží na 28,6 % a 16,5 % zařízení s Androidem, dohromady tedy 45,1 %. Těsně tak předbíhá Gingerbread se 44,2 %.

Androidu 4 trvalo předběhnout starší varianty poměrně dlouho. Byl představen ke konci roku 2011, spolu se Samsungem Galaxy Nexus. Trvalo mu 9 měsíců dosáhnout hranice deseti procent. Mimo patrných úprav UI, přinesl výhody pro vývojáře, jako nová API, lepší přístup ke kalendáři a kontaktům, VPN a další. Vývojáři se zároveň musí snažit zachovat kompatibilitu se starší verzí operačního systému, což může být noční můra. 

 

Jedná se o důležitý mezník v popularitě, ale musíme si pamatovat, že do statistik jsou započítaná pouze zařízení, která přistoupila na Google Play v posledních 14 dnech. Mimo tak zůstává řada těch, která se nepřipojila, nebo Google Play nemají. Například 70% telefonů prodaných v Číně je bez služeb od Google a jistě by touto statistikou zajímavě zahýbaly.

Autor článku
David Podzimek
image/svg+xml
+

Kapitoly článku