Domů » Bleskovky » Podíl Androidu 4.x konečně překonal zastaralý Gingerbread (2.3)

Podíl Androidu 4.x konečně překonal zastaralý Gingerbread (2.3)

Poprvé užívá více lidí moderní verzi Androidu 4.x než dlouho vládnoucí Android 2.3 „Gingerbread“. Podle informací přímo od Google, Ice Cream Sandwich a 4.1/2 Jelly Bean běží na 28,6 % a 16,5 % zařízení s Androidem, dohromady tedy 45,1 %. Těsně tak předbíhá Gingerbread se 44,2 %.

Androidu 4 trvalo předběhnout starší varianty poměrně dlouho. Byl představen ke konci roku 2011, spolu se Samsungem Galaxy Nexus. Trvalo mu 9 měsíců dosáhnout hranice deseti procent. Mimo patrných úprav UI, přinesl výhody pro vývojáře, jako nová API, lepší přístup ke kalendáři a kontaktům, VPN a další. Vývojáři se zároveň musí snažit zachovat kompatibilitu se starší verzí operačního systému, což může být noční můra. 

 

Jedná se o důležitý mezník v popularitě, ale musíme si pamatovat, že do statistik jsou započítaná pouze zařízení, která přistoupila na Google Play v posledních 14 dnech. Mimo tak zůstává řada těch, která se nepřipojila, nebo Google Play nemají. Například 70% telefonů prodaných v Číně je bez služeb od Google a jistě by touto statistikou zajímavě zahýbaly.

David Podzimek

9 komentářů

 1. Je to pekny nezmysel taketo porovnanie. Bud porovnavam konkretne verzie androidu. Teda 2.3 a 4.1 a zistim ze gingerbread stale vedie, alebo potom 4.x vs. 2.x a tiez stale vedie 2.x. Ale porovnavat hrusky a jablka…

 2. Roman Hošek (neregistrovaný)

  Nynejsi cinsky mobily jsou vetsinove na 4+ takze tam bude zastoupeni mozna jeste vetsi:)

  • David Podzimek

   Rozhodně to poroste, speciálně letos už jsou 4.X pod 50 USD. Ale z minulých let tam bude slušná zásoba starších, stejně tak Indie a podobné země.

 3. Já bych se v prů…. jménem aktualizace systému v případě Androidu moc nepatlal:-)

  • U jinych systemu je slovo AKTUALIZACE pro jistotu zakazane :-D

  • To nevím, např. Windows od MS běží na nekonečnu HW konfigurací a jak pěkně dostává měsíční aktualizace. Těžko říct, kde má Google problém, resp. kde hned na začátku udělali chybu.

 4. Vendelýn (neregistrovaný)

  to az doteraz vacsina (viac) pouzivatelov pouzivalo ten zastaraly dementny a nicneumici 2.3 anderoid ktory bol zaostalejsi ako Najstarsi Symbian ??? Ubohe, zaostale

 5. No jo no, je to ale škoda … Kamarádovi jsem včera rozjel na Galaxy Mini Android 4.2.2 a musím říct, že ty rychlost překvapila i mě :) Slušně plynulé ..

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).