Domů » Bleskovky » Podíl Androidu 4.1 pomalu roste, stále však dominuje stará verze 2.3

Podíl Androidu 4.1 pomalu roste, stále však dominuje stará verze 2.3

Je obecně známým faktem, že aktualizace na nové verze operačního systému Android se šíří velmi pomalu. Google totiž výrobce nijak netlačí, aby poskytovali pro své přístroje updaty a i kvůli tomu se s dva roky starou verzí 2.3 stále setkáme u více než poloviny přístrojů. Podle posledních údajů však postupně vzrůstá podíl přelomové verze 4.0 „Ice Cream Sandwich“, jenž se za poslední čtvrtletí přehoupl přes hranici jedné čtvrtiny. Drobný nárůst zaznamenal i Android 4.1 „Jelly Bean“, jehož zastoupení se z 1,8 % vyhouplo na 2,7 %.

Ten by se navíc v dohledné době měl dočkat velkého rozšíření díky updatu velké části portfolia společností Samsung a Sony a top modelů HTC. Celkový podíl jednotlivých verzí je zaznamenán na grafu v textu. V příštím přehledu za 4. čtvrtletí by se měla objevit i nejnovější 4.2, která však nejspíše v té době bude zastoupena pouze u přístrojů Nexus. Jedno je jisté, rychlé uvolňování aktualizací na novější verze Androidu rozhodně není příliš silnou stránkou výrobců.

Zdroj

Martin Pavlović

O technologie se zajímám odjakživa. Kromě nich mě baví také urbanismus a městská mobilita, hudba a společenská témata. Nejraději trávím čas v sedle kola, na kulturních akcích, s analogem v ruce nebo doma u knih, filmů i videoher.

11 komentářů

 1. Gábina (neregistrovaný)

  Dobrý den, předem se omlouvám, že píši sem i když to spíše nesouvisí s článkem.

  Zajímalo by mě, jaké máte zkušenosti s odhadováním cen v ČR? Konkrétně mi jde o model LG NExus 4, který by ve Francii s pamětí 16 GB měl stát 349 liber. Jenže jinde píší, že ve Velké Británii bude 16 GB varianta stát 379 liber. Proto bych se chtěla zeptat co si myslíte o ceně na Českém trhu. Je šance, že bude 16 GB varianta stát do devíti tisíc?

  • Dobrý den, Gábino. Na odhadování ceny je ještě brzo a neradi o ní spekulujeme, zkoušeli jsme informaci zjistit u českého LG (i včetně dostupnosti na našem trhu), ale zatím nic nevědí. Spíše však tipujeme, že u nás bude cena vyšší (11 000 Kč +).

  • Gábina (neregistrovaný)

   Děkuji za odpověď. :) Zkusím být trochu trpělivější a počkat. ;)Třeba nás cena příjemně překvapí…

  • Alebo si ho mozte nechat kupit priamo z Google Play obchodu v Nemecku alebo Anglicku. Ak tam mate znameho alebo rodinu. Tam je cena za 16GB model aj s danou velmi slusnych 279 libier. Predaj zacina 13.11.2012

 2. Aktualizace jsou vyjma Nexusu bohuzel VELMI slabym clankem Androidu obecne :-( A bude tomu tak do te doby, dokud to Google nezacne resit. Alespon by se mohli ujmout nekterych vlajkovych lodi velkych vyrobcu (Samsung, HTC, Sony…).

  • Tony (neregistrovaný)

   Apple to nemá o nič lepšie on ti tam narozdiel od Androidu veľa vecí nedá a potom ho všetci vychvaľujú, že dáva do svojich mobilov najnovší SW, divím sa, že výrobcovia Android zariadení, nedajú do všetkých mobilov aktualizáciu ktorá mení iba číslo verzie Androidu v nastaveniach.

 3. Proč by to měl řešit Google? Cheš stále nejčerstvější Android, ale na +- průměrném HW? Kup si Nexus. Chceš špičkový HW ale aktualizace později? Koupíš si jiný než Nexus. Každý si může vybrat. A o to tu jde.

  • a co si vyberie ten, ktory chce spickovy HW a nacerstvejsi Android? :)

  • To nezní jako dobré možnosti u prý tak svobodného a rozšířeného systému…

   Aktualizační politika resp. principy jsou totálně zpackaná záležitost (rozhodně nejen tato) ze strany Google nebo jeho partnerů. Je zajímavé, že např. u MS, který se nachází na nekonečném počtu HW konfigurací dostávají aktualizace bez potíží. U WP platformy je tomu podobně. I ten „mrzáček“ LInux to umí.

  • JirkaJJ (neregistrovaný)

   UNI: Co? WP? Co to meleš ty vořechu??? Na WP budou nějaké aktualizace? Nejsi trochu mimo? Zrovna microsoft bych si do huby nebral, protože ten se řídí heslem „chceš nový OS? tak si nas*r a kup si nový telefon“ protože žádné aktualizace na WP8 nejsou a nebudou ani na ty nejšpičkovější potápějící se vlajkové lodě od Nokie, kterou MS táhne ke dnu…

 4. Ten co chce nejlepší HW i nejnovější verzi OS si koupí aktuální vlajkovou loď některého špičkového výrobce. Co je na tom? Jen je to drahé. :-D

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).