Domů » Bleskovky » Panasonic Toughpad FZ-M1: Odolný sedmipalcový tablet s pasivně chlazeným procesorem Core i5

Panasonic Toughpad FZ-M1: Odolný sedmipalcový tablet s pasivně chlazeným procesorem Core i5

Potřebujete odolný a přitom výkonný tablet s Windows? Panasonic oznámil na CES přírůstek do rodiny Toughpad. Přestože má téměř dvojnásobnou tloušťku, než mají běžné sedmipalcové tablety, prezident společnosti Panasonic Systems Communication Company Rance Poehler uvádí, že FZ-M1 je nejtenčí odolný tablet svého druhu.

  

Rozhodně se tedy nejedná o žádného drobečka. I když má tablet úhlopříčku pouze 7 palců, váží 540 gramů a jeho tloušťka je 18 mm. Tyto parametry jsou do jisté míry omluvitelné tím, že tablet splňuje certifikaci IP65 a ochranu proti nárazům díky pogumovanému okraji a zesílenému sklu, které kryje displej. Neméně zajímavá je i hardwarová výbava v jeho útrobách.

   

Panasonicu se podařil husarský kousek, vměstnal do těla tabletu dvoujádrový procesor Intel Core i5-4302Y (Haswell), taktovaný na 1,6 GHz (při zátěži až 2,3 GHz) a přitom tablet není osazen žádným aktivním ventilátorem. Procesor je úsporný, jeho příkon se pohybuje od 4,5 W ve standardní zátěži, do 11,5 W při náročných výpočeních procesech. Procesoru sekunduje 4 GB operační paměti (volitelně 8GB) a kapacita datového úložiště činí 128 GB (voliteně dvojnásobek). Sedmipalcový dispej má rozlišení 1280 × 800 a je chráněn antireflexní vrstvou proti nežádoucím odrazům světla a citlivou vrstvou, umožňující displej ovládat stylusem nebo například v rukavicích.

    

Tablet také nabízí nadstandardní počet konektorů, které jsou chráněny krytkami v pogumovaném okraji tabletu – LAN, USB 3.0, čtečka microSD karet a volitelně sériový port, čtečka čárových kódů, UHF RFID nebo čtečka čipových karet. Pro bezdrátovou komunikaci je zde Wi-Fi, Bluetooth ve verzi 4.0, NFC a volitelně i LTE modem. Na těle najdeme rovněž dvojici fotoaparátů. Baterie udrží tento tablet při práci v operačním systému, kterým je Windows 8 Pro, 8 hodin v kuse.

   

Panasonic nabídne k tomuto tabletu spoustu příslušenství, zejména do terénu – nabíječku do auta, stylus, popruh na rameno a další. Jak je z výše uvedených specifikací patrné, nejedná se o tablet pro každého. Uplatnění najde zejména ve stavebnictví a dalších odvětvích, ve kterých je zapotřebí zařízení se zvýšenou odolností. Panasonic si za vysoký, pasivně chlazený výkon v robustním těle nechá pořádně zaplatit, cena bude začínat na 2 099 USD (42 300Kč). Dostupnost je stanovená na jaro letošního roku.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

12 komentářů

 1. unnamed (neregistrovaný)

  ja by to spis oznacil jako nejmensi v podstate klasicky pocitac jako notebook nebo stolni pc bez klavesnice.. misto ni ma dotykovy displej..

  ja uz bych tohle tabletem ani nenazval..

  ve me to evokuje novou kategorii pocitacu, takovou dalsi evoluci computeru.. prvni byl stolni pocitac jako personal computer PC, potom notebook NB a ten tohle .. nazveme to personal note PN :D je to zajimava hracicka a moc se me to libi.. ale ta cena .. to je trosku moc :D ta me donutila o tom prestat mystel :D

  sry su skoureny :D

  • David Podzimek

   Tablet je pořád PC, jen jiný formát, podobně jako stolní PC(desktop), notebook:) Někdo by řekl, že dnes je i chytrý telefon počítač, samozřejmě se pak odlišuje funkčnost, systém atd.

  • David Podzimek: Nejsem si jist, ale není označení PC v souvislosti s „IBM kompatibilní“ (z evolučního pohledu)?

   Telefon označit za PC je samozřejmě nesmysl (ačkoli fakticky je to vlastně ten nejosobnější kompík, který jsme kdy měli:-) )

   Faktem ale je, že tento server nemá zaměření na PC (desktopy, NB), je otázkou, proč se zde objeví tablet, který s „chytrými zařízeními“ (což chápu něco s mobilním OS) nemá nic společného. Na to tu jsou PC&Windows weby.

  • Článků pod heslem Windows tu jsou desítky, stačí se podívat nahoru do menu.

   Server je zaměřen na chytrá mobilní zařízení. Doba je dnes taková, že ta chytrá zařízení můžou být ještě schopnější díky klasickému OS aniž by díky úsporným komponentám něco ztratily ze základních charakteristik mobilních zařízení. Je dobré se s tím smířit.

  • Uni: OS není „mobilní“ , ale tělo ano, tak proto je to mobilní zařízení a proto smartmania o tom píše.

   nikde není psané, že web na mobilní zařízení se rovná web na mobilní OS.

   Ja jsem naopak rád, že takové informace tu a jinde jsou.

  • Pokud se nepletu, tak i „Tablet“ byl původně „Tablet PC“ ale když se začal rozšiřovat (po nástupu iPadu) tak se to „PC“ nějak vypařilo (ostatně, dneska ze říká „tablet“ snad všemu, co má dotykovou plochu a nemá klávesnici – přitom jsou zařízení které si toto označení nezaslouží a přesto se tak nazývají – třeba různá jednoúčelová UMPC – viděl jsem označení „tablet“ i u diagnostického PC k automobilům, jenže to byl jen dotykovej displej bez klávesnice)…

  • marek1: tak jasně, v době „post PC“ se mobilní OS snaží tvářit jako plnohodnotné…

  • Uni: Výběr toho, o čem budeme psát, prosím ponechej na nás :)

  • uni: Jsi tak zabrzdenej nebo to ze sebe jen delas?

  • marek1: nějak nevím co máš na mysli, ale udivuje mě, kolik lidí nechápe pojem „mobilní OS“.

 2. … „cena 2 099 EUR (42 300Kč)“… ? Při dnešním kurzu koruny asi těžko. Co jste měli z matiky?

  • Jakub Karásek

   Z matiky jedničku :) Díky za upozornění, chyba se nestala při přepočtu, ale při uvedení špatné měny, jsou to dolary a ne eura. Opraveno

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).