Domů » Bleskovky » Osmijádrový Snapdragon 620 o sobě dává vědět: Využije novou architekturu Cortex-A72

Osmijádrový Snapdragon 620 o sobě dává vědět: Využije novou architekturu Cortex-A72

Na povrch prosákly první informace o dvojici nových 64bitových procesorů od Qualcommu, které budou shodně založeny na nedávno odhalené architektuře Cortex-A72 s kódovým označením Maia. Ta je zaměřena na vyvážený poměr nadprůměrného výkonu a nízké energetické náročnosti a zařazení do řady Snapdragon 6xx tak dává perfektní smysl.

 

Konkrétní označení by měla znít Snapdragon 618, respektive Snapdragon 620, přičemž první jmenovaný (MSM8956) se skládá ze dvou výkonných jader Cortex-A72 na frekvenci 1,8 GHz a čtyř úsporných 1,2GHz jader Cortex-A53, zatímco výkonnější sourozenec (MSM8976) si přidá ještě o dvě Cotex-A72 jádra navíc. Součástí čipů je také grafický akcelerátor Adreno 510, jemuž nechybí podpora displejů s rozlišením QHD a obnovovací frekvencí 60 fps, fotoaparátů s rozlišením až 21 Mpx a zaznamenávaní Full HD videa se šedesáti snímky za vteřinu.

 
Kompletní specifikace Snapdragonu 618 a Snapdragonu 620

Architektura Cortex-A72 byla vyvíjena pro 16nm výrobní proces, Snapdragony 618 a 620 ovšem zůstávají u staršího 28nm a tím se ochudí o 70% úsporu energie, kterou čipy v kombinaci s novějším procesem údajně nabízí. Není ale vyloučeno, že finální verze nových procesorů nakonec budou vyráběny novější technologií, jejich příchod se totiž očekává ke konci tohoto roku, potažmo až v tom příštím.

Martin Pavlović

O technologie se zajímám odjakživa. Kromě nich mě baví také urbanismus a městská mobilita, hudba a společenská témata. Nejraději trávím čas v sedle kola, na kulturních akcích, s analogem v ruce nebo doma u knih, filmů i videoher.

4 komentářů

  1. multi.flexi (neregistrovaný)

    Podle obrázku dokáže nahrávat 4k 30fps, 1080p při 120fps a to samý přehrávat. Zároveň dokáže přehrávat 1080p při 60fps a nahrávat to samý při 30p.

  2. Tohle ať si QC strčí někam, šitózní ARM jádra nikoho nezajímají, už aby vypustil svá TS2 nebo co to má být, prostě nástupce Kraitu.

  3. Zajimavé to bude pořádně až s tím novým výrobním procesem. A Opět jedna drobná oprava: Obnovovací frekvence displeje se udává v Hz, nikoliv fps :-)

  4. Ascension (neregistrovaný)

    Já se těším na Nvidia Sheld tablet 2 s tegrou X1

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).