Osadníky z Katanu spustíte nejen na Androidu a iOS, ale nově také na Windows 8

Světoznámá strategická stolní hra Osadníci z Katanu se dočkala svého digitálního zpracování pro Windows 8, které se narodilo za pomoci designéra původní hry, Klause Teubera. Díky tomu se hra může pochlubit detailní a věrnou grafikou, přenášející půvab stolní verze na displeje tabletů. Pro maximalizaci autentičnosti je zde na výběr mezi 3D prostředím nebo deskovým 2D zobrazením. Hru je umožněno hrát v několika lidech na jednom tabletu nebo počítači.

 

Pro toho, kdo by hru náhodou neznal, je zde připraven kompletní návod pro začátečníky. Cíl hry je jednoduchý – získat jako první z hráčů deset bodů. Pohybujete se na ostrově Katan, který je sestaven z celkem pěti druhů políček, představujících surovniny. Na rozhraní těchto políček budujete svoje vesnice, města a cesty, políčka jsou osazena čísly od 2 do 12. Padne-li na dvou kostkách číslo, v jehož sousedství stojí vaše vesnice či město, získáváte surovinu (suroviny) podle typu políčka. Za ně pak rozvíjíte svoji říši a sbíráte body za každou vesnici, město, akční kartu a další herní prvky, dokud jich nenasbíráte deset.

Je to hra především o pravděpodobnosti, na dvou kostkách by vám mělo nejčastěji padnout číslo 7, potom 6 a 8, s nejmenší pravděpodobností se vám podaří hodit dvojku či dvanáctku. Ovšem běžně se stává, že za jednu hru padne bezpočet dvojek a skoro žádná osmička, takže kromě dobré strategie se vám bude hodit i porce štěstí. Nemá cenu se zde rozepisovat o kompletních pravidlech, doporučuji si hru osobně vyzkoušet, ať už ve stolní nebo digitální verzi.

 

Ke stolní verzi hry vyšlo několik rozšíření, z nichž dvě lze pomocí nákupu v aplikaci zakoupit i v digitální verzi. Jsou to dodatky Námořnící a Města a rytíři. V prvním dodatku hrají velkou roli ostrovní přístavy a přibývají další herní prvky, jako jsou lodě, piráti a poklady. Druhý doplněk přidává nové možnosti obchodování, nové suroviny k původním pěti a nové souboje mezi barbary, kteří napadají ostrov Katan z moře.

 

Hra Osadníci z Katanu je pro mnohé hráče stolních her srdcová záležitost. Díky zachování věrnosti vzhledu i herních prvků je možné si ji užít i na displeji vašeho zařízení s Windows 8. Hra stojí ve Windows Store 70 Kč, doporučuji si však před zakoupením stáhnout demoverzi. Někteří uživatelé, především vlastníci zařízení s Windows RT, si stěžují na nestabilitu a pády hry při startu, snad budou tyto problémy odstraněny aktualizací. Hru najdete ve Windows Store pod názvem Catan. Titul je dostupný také pro Android (74 Kč) a iOS (100 Kč), verze pro Windows Phone zatím není k dispozici.

Odkaz na Google Play Odkaz na App Store

 

Autor článku
Jakub Karásek
Redaktor serveru SMARTmania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

Kapitoly článku