Vyzkoušeli jsme Oppo R7: Kovová elegance se slušnou výbavou a lajdáckým LTE

V redakci jsme otestovali novinku od společnosti Oppo. Model R7 opět láká na elegantní design, kovové tělo, slušnou výbavu, rychlé nabíjení i příkladnou optimalizaci systému. Opět má ale problémy s LTE.

Na konci května značka Oppo představila dva nové modely – R7 a R7 Plus. Nám se do redakce dostal právě smartphone R7, který je přímým nástupcem tenké žiletky Oppo R5, jejíž recenzi jsme vám již také nabídli. Druhý zmíněný model R7 Plus oproti dnes testovanému navíc přidává čtečku otisků prstů, laserové ostření u fotoaparátu, dvojnásobnou hodnotu interního úložiště, výkonnější akumulátor a 6″ displej s mírným zaoblením na okrajích.

  
Srovnání: Oppo R5 (vpravo) vs. nový model Oppo R7

 

V recenzi předchozí generace jsem výrobce chválil za extrémně tenké tělo (4,85 mm) a precizní dílenské zpracování. Těchto hodnot se drží také nové Oppo R7, i když tloušťka mírně narostla (celkové rozměry jsou 143 × 71 × 6,3 mm, hmotnost je 147 gramů). Díky širšímu tělu se ale na horní hranu vešel 3,5mm otvor pro připojení sluchátek. Starší Oppo R5 otvor na sluchátka neměl a jejich připojení se řešilo skrze redukci do microUSB slotu. 

   
Oppo R7 

Podobnost čistě náhodná, Oppo tu navíc bylo dříve

Při prvním pohledu na Oppo R7 jsem se nemohl ubránit dojmu, že podobný smartphone už jsem před nedávnem viděl. A nemyslím teď iPhone 6, na jehož vlně se Oppo také nenápadně snaží svézt, ale Nubii My Prague, která si před několika dny odbyla premiéru přímo v Praze (preview). Nubia My Prague dokonce disponuje stejným procesorem (Snapdragon 615), má však o něco menší rozměry i hmotnost (147,8 x 72,1 x 5,5 mm, 140 gramů).

 
Nubia My Prague

Oba telefony se budou prodávat ve stříbrné a zlaté verzi, Oppo zatím běží na Androidu 4.4 KitKat, Nubia už nabízí Android 5.0.2 Lollipop. A nařknout Oppo z opisování by nemělo smysl, model R7 byl totiž představen o poznání dříve, a stejně tak Nubia design nového modelu nenavrhla v posledních týdnech, ale pracovalo se na něm podstatně déle – prostě jen jde o shodu náhod.

Oppo R7 je osazené 5″ Super AMOLED displejem s Full HD rozlišením (445 ppi), které kryje Gorilla Glass 3. generace. Oproti tomu My Prague nabízí 5,2″ Super AMOLED panel, taktéž s Full HD rozlišením (jemnost 424 ppi). Na první pohled od sebe oba kousky jasně rozeznáte díky charakteristickému senzorovému tlačítku s červeným kolečkem, kterým Nubia zdobí všechny své modely. Displej má skvělé pozorovací úhly, velmi dobré podání barev a díky vysokému jasu také slušnou čitelnost na venkovním světle.


U Oppo R5 jsme kritizovali vystouplý fotoaparát, u „er-sedmičky“ se už výrobce poučil

A odlišnosti najdeme i na zádech – tou největší je mírně vystouplý fotoaparát u Nubie. Mimochodem, starší Oppo R5 měl také nepatrně vyvýšený fotoaparát, u novinky R7 už je ale čočka v jedné rovině se zády. Ergonomie telefonu je velmi dobrá a na všechna tlačítka snadno dosáhnete. Díky kovovému tělu je ale nutné počítat s vyšší hmotností.

 

Sázka na osvědčený Snapdragon 615

Zařízení pohání 64bitový octa-core procesor Snapdragon 615 s taktem 1,5 GHz, grafickou část obstarává čip Adreno 305. V benchmarcích sice rekordy netrhá, ale při běžném používání telefonu jsou reakce okamžité. Systém má k dispozici 3 GB RAM a 16GB interní úložiště, ze kterého je při prvním spuštění dostupných lehce přes 11 GB. Paměť ale navýšíte díky slotu na microSD kartu do velikosti až 128 GB, v tomto případě se ale rozlučte s podporou dvou SIM karet – Oppo R7 totiž nabízí hybridní slot na dvě SIM karty (microSIM + nanoSIM), slot pro menší SIM kartu lze ale využít právě pro vložení microSD karty.

 

Výsledky benchmarků

  • AnTuTu: 29 503 bodů
  • 3D Mark Ice Storm Extreme: 5 618 bodů

Kromě klasické kombinace GSM/3G novinka podporuje také LTE, nicméně pouze pásma 1,3,7,8, což v praxi znamená, že zde zcela chybí podpora frekvence 800 MHz, která se v České republice u sítí čtvrté generace využívá. Troufám si tvrdit, že tohle je jeden z největších záporů jinak povedeného telefonu. Chybí také podpora technologie NFC.

  
V balení kromě rychlonabíječky najdete také ochranný kryt z průhledného plastu

Baterie a výdrž: Na rychlonabíjení si snadno zvyknete

V tenkém těle najdeme akumulátor o kapacitě 2 320 mAh a jak už bývá u modelů značky Oppo zvykem, nechybí zde podpora technologie VOOC zajišťující velmi rychlé dobíjení (dodávaná VOOC nabíječka má na výstupu 4 A. Výrobce mimochodem slibuje, že za 30 minut smartphone nabijete na 75 % kapacity. A z reálných testů můžeme potvrdit, že tomu tak doopravdy je.

 

Při běžném používání jsme neměli problém s „er-sedmičkou“ vydržet jeden pracovní den a vždy nám ještě okolo 20 – 30 % kapacity baterie zůstalo – opět se tedy jedná o klasický jednodenní smartphone. Sympatické ale je, že zařízení stačí na chvíli připojit na nabíječku a procenta baterie začnou rychle naskakovat. Například jen po pětiminutovém nabíjení má zařízení dostatek energie na dvouhodinový hovor.

Pro případ, kdy není k dispozici zásuvka, se pak hodí dvojice vestavěných úsporných režimů. První z nich je mírný a omezuje především vlastnosti jako jas displeje, připojení na pozadí, zakázání animací a podobně (jednotlivá omezení můžete vypínat a zapínat dle své vůle). Ten druhý poté omezí veškeré funkce telefonu mimo ty zcela základní, kterými jsou telefonování, zprávy a hodiny s budíkem. U něj lze aktivovat také automatické zapnutí při dosažení 10 % nabití.

Provedli jsme také standardizovaný test výdrže, který zahrnoval přehrávání HD videa ve smyčce s maximálním jasem a poloviční hlasitostí zvuku (do sluchátek). O nabití se přihlásil po 5 hodinách a 30 minutách, což je hodnota lehce podprůměrná.

KitKat doplněný elegantním prostředím ColorOS

Je škoda, že výrobce zařízení uvedl ještě s Androidem 4.4 KitKat, nicméně později by se měla objevit aktualizace na Lollipop. Nad operačním systémem tradičně „sedí“ komplexní uživatelská nadstavba ColorOS 2.1, která získala především nový vzhled. Nabízí však i další funkce jako automatické čištění systému během spaní či ovládání telefonu přizpůsobitelnými gesty. Jednotlivé aplikace jsou společně s widgety rovnou umístěny na hlavních plochách nebo ve složkách.

 
Hlavní obrazovka a notifikační nabídka

Systém je rovněž od výrobce pečlivěji optimalizován pro rychlejší spuštění a kratší načítání aplikací. Optimalizace systému je opravdu příkladná – smartphone na všechny úkony reaguje rychle a bez prodlevy.

 

V uživatelském prostředí tradičně nechybí podpora nejrůznější škály gest. Při vypnuté obrazovce lze například nakreslením písmene „O“ spustit fotoaparát či dvakrát klepnout pro rozsvícení. Když je displej aktivní, lze tahem dvou prstů upravovat hlasitost nebo pořídit screenshot pohybem tří prstů nahoru či dolů. Na dostupná gesta si v nastavení můžete nakonfigurovat vlastní akce, celkem je jich na výběr osm.

Fotoaparát a video: Horší než předchůdce

V recenzi předchůdce Oppo R5 jsme chválili kvality vestavěného fotoaparátu, který poskytoval velmi slušné výsledky. U modelu R7 výrobce vsadil na 13Mpx čip Samsung 3M2 s ISOCELL snímačem, který doplňuje objektiv se světelností f/2.2 a přisvětlovací dioda. To samo o sobě zní velmi dobře, ale reálné výsledky mě zklamaly. Přední kamerka disponuje čipem OmniVision OV8858 a má 8Mpx rozlišení, světelnost objektivu je f/2.4. Z hlavního fotoaparátu pořídíte snímky v maximálním rozlišení 4160 x 3120 px.

Na displeji snímky vypadají dobře, ale při detailnějším prozkoumání na větší obrazovce počítače si všimnete mdlejšího podání barev a slabší ostrosti, a to dokonce i u fotografií pořízených za dobrých světelných podmínek, které jsou ještě často podexponované.

-

 - - -
Další fotografie včetně odkazu pro zobrazení v plném rozlišení najdete v naší galerii

- - -

- - -

Zázraky nečekejte ani v šeru či při fotografování v noci. V tomto případě se ostrost ještě zhoršuje a přidává se výrazný šum. To samé platí pro video; to lze nahrávat maximálně ve Full HD rozlišení při 30 fps. Nepříjemné překvapení se dostavilo u nočního nahrávání, kdy výrazně klesá snímkovací frekvence a video přestává být plynulé. Slow-motion video při 120 fps nahrajete v maximálním rozlišení 480p.

Oppo R7: Camera demo

Až 50Mpx fotografie a podpora RAW

Aplikace pro focení obsahuje řadu užitečných funkcí navíc. Mimo standardní automatický režim můžete využít manuální mód, kde nechybí manuální ostření a nastavení citlivosti ISO. Rychlost závěrky lze určovat od 0,5 do 16 vteřin, nižší hodnoty si telefon nastavuje sám. K dispozici je i mnoho dalších režimů, namátkou jeden určený pro portréty či Ultra HD digitálně zvyšující rozlišení až na 50 Mpx, ale dokud se nezlepší výsledná kvalita snímků. nemá příliš smysl s ním experimentovat.

 

Pokud by vám nestačila základní nabídka, v rámci aplikace můžete také stahovat další režimy od HDR, animované GIFy, dvojitou expozici, panorama super makro a pořizování snímků v bezztrátovém formátu RAW.

Závěrečné hodnocení

Oppo R7 je ten typ telefonu, který vám padne do oka na první pohled a zejména námi testovaná zlatá varianta vypadá nadmíru dobře. A po prvním seznámení si rychle začne získávat vaše další sympatie díky rychlým reakcím i pěkné grafice uživatelského prostředí. Špatná není ani cena – novinka ještě není v prodeji, ale na webu OppoStyle.eu, který zasílá i do České republiky a na Slovensko, jej lze předobjednat za 349 euro, tedy zhruba 9 500 Kč.

Spokojit se ale budete muset pouze s roční zárukou. V případě závady je nutné na webu výrobce vyplnit formulář, telefon jim odeslat (na vlastní náklady) a vyčkat a posouzení ze strany výrobce. V případě uznání záruky vám zařízení bude opraveno (nebo vyměněno za nové) + proplaceny náklady na poštovné. Při samotné objednávce vám zboží dorazí v rozmezí dvou až sedmi dnů, u reklamace se doba pohybuje v rozmezí jednoho až čtyř týdnů.

Na největší problémy se připravte v případě, že budete chtít využívat rychlá data přes LTE. Oppo R7 sice podporuje pásma 900, 1800, 2100 a 2600 MHz, chybí mu ale velmi důležité pásmo 800 MHz, což může být problém. Zklamal mě také vestavěný fotoaparát, od kterého jsem po namlsání ze staršího brášky Oppo R5 zkrátka čekal lepší výsledky. Pro někoho také může být překážkou starší Android 4.4 (což by se ale v dohledné době mělo změnit) či absence NFC. Pokud jste schopni tyto neduhy tolerovat, budete s modelem R7 nadmíru spokojeni.

Autor článku
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku