Domů » Bleskovky » Oppo na MWC přivezlo 10× bezztrátový zoom. V prvním smartphonu jej uvidíme na jaře

Oppo na MWC přivezlo 10× bezztrátový zoom. V prvním smartphonu jej uvidíme na jaře

Na loňském veletrhu MWC představilo Oppo fotomodul schopný 5násobného bezztrátového přiblížení, dosud se však v žádném zařízení neobjevil. Za uplynulý rok se čínskému výrobci podařilo tuto technologii ještě vylepšit, novým maximem je 10násobné bezztrátové přiblížení. Jaké výsledky máme od nového fotomodulu očekávat, ukázalo Oppo krátce před dnešní odpolední tiskovou konferencí.

Na akci pro novináře pak Oppo odhalilo detaily tohoto řešení. Nový fotomodul je tvořen celkem třemi fotoaparáty s následující konfigurací:

 • Nahoře se nachází klasický snímač s rozlišením 48 megapixelů a optickou stabilizací
 • Pod ním širokoúhlá kamerka s úhlem záběru 120° a optickou stabilizací
 • A úplně je umístěna čočka se zrcátkem, které „zlomí“ obraz o 90° do těla přístroje na další optické členy a fotočip za nimi. Díky dlouhé cestě poskytuje toto řešení mnohonásobné přiblížení

Bohužel úplné detaily o velikostech čipu či světelnosti objektivů zatím Oppo tají. Celý fotomodul i přes působivou fyzickou tloušťku 6,76 mm dokáže pokrýt rozmezí ohniskové vzdálenosti od 16 do 160 mm. Přesnost optické stabilizace u prvních dvou čipů má být 0,001445 stupňů, což je o 73 procent lepší hodnota oproti fotomodulu, který byl představen v loňském roce.

Dočkáme se i smartphonu s podporou 5G

Oproti němu však dnešní novinku od Oppo najdeme v reálném zařízení; fotomodul samotný se již masově vyrábí a ve smartphonu jej uvidíme ještě na jaře letošního roku. Novináři si mohli po tiskové konferenci schopnosti fotoaparátu vyzkoušet na prototypu telefonu, který byl poháněn Snapdragonem 855 s 8 GB RAM, v útrobách měl dále 256GB úložiště, 4065mAh akumulátor. Zda toto budou i parametry finálního modelu, zatím netušíme.

Oppo ale rozhodně smartphone se Snapdragonem 855 chystá, na akci totiž odhalilo plány uvést na trh telefon s tímto čipsetem a podporou sítí 5G. Zda Oppo namíchá obě technologie do jednoho zařízení, nebo jich uvede více, zatím nevíme.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

10 komentářů

 1. Tohle vypadá hodně zajímavě. A pak že Čína jen kopíruje ?… (samozřejmě s nadsázkou, až to bude fyzicky venku, tak se uvidí) každopádně jsem zvědav na kvalitu fotografie z tohoto 10x přiblížení, stejně jako na světelnost…

  • Tohle ale není novinka, už to kdysi někdo použil, i když si už nevzpomenu, kdo. A to u feature phone, ne u smartphone.

  • Před X lety začaly používat podobný periskopický objektiv skoro všichni výrobci, vypadalo to všechno na papíře velmi pěkně. Zoom byl asi 3x – 5x, ale problémy s bídnou světelností se nikdy nepodařilo vyřešit. Dnes mají tento typ ještě odolné a vodotěsné foťáky, ale světelnost je stále mizerná (Panasonic má na 4x zoomu 3,9 – 5,7).
   Pokud se Číňanům podařilo tento problém nějakým zázrakem vyřešit (dokonce u 10x zoomu), smeknu rýžový klobouček.

  • Ijon: no na to jsem právě taky zvědav. Momentálně 3x optické přiblížení u mate 20 pro je pecka. f2,4 je zatím u mobilů s 2x až 3x přiblížením takový standard. Tady mají šanci se ukázat do budoucna.

  • Se nediv že kvalita nic moc když to má 8mpx na zoom bude lepší větší rozlišení jako má Samsung nebo LG s 12MPx. P30 by ale měl nabídnou až 20Mpx takže uvidíme až vyjde.

  • Martin : Teď se bavis o čem? 8MPx kde?

  • Mate 20 Pro tvůj mobil má 8mpx u Telephoto.

  • Jo tak. Právě jsem byl dneska v EW a udělal tam pár fotek. Můžu to sem hodit pro porovnání, ale už teď ti řeknu, že i když má ten teleobjektiv jen 8MPx, přiblíží ti viditelně více, než 12MPx na Samsungu Galaxy S10+

 2. Bezztrátový zoom je hezký reklamní název, ale jinak ztrátový je, a to hodně.

 3. Marek Studnicka

  10-ti násobný zoom má předvést Huawei v březnu v Novém P30 Pro,jsem na výsledky zvědav.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).