Domů » Bleskovky » Opera přebírá nadvládu nad Symbianem, Nokií X a hloupými telefony od Microsoftu

Opera přebírá nadvládu nad Symbianem, Nokií X a hloupými telefony od Microsoftu

Téměř všechny smartphony (99,3 procent), které se v loňském roce prodaly, pohání operační systémy Android, iOS a Windows Phone. Na základě posledních operátorských statistik však víme, že je k tuzemským (a patrně i světovým) sítím připojeno nezanedbatelné množství telefonů se Symbianem (u nás 18 procent) či zcela bez operačního systému. Ostatně sám Microsoft prodal v posledním kvartále 40 milionů neLumií.

  

I když jsou tyto „ostatní“ telefony a jejich podpora dědictvím Microsoftu po Nokii, o software se na těchto modelech bude od letošního roku starat norská Opera. Migrace již byla odstartována, týká se především nahrazení vestavěného obchodu aplikací Nokia Store obchodem Opera Mobile Store a výměna internetového prohlížeče Nokia Xpress Browser za Operu Mini. V následujících týdnech budou uživatelům telefonů běžících na platformách Series 40, 60, Symbian, Asha a Nokia X chodit zprávy o tom, jak hladký přechod učinit.

  

Nokia Xpress Browser bude po spuštění nabízet upgrade na Operu Mini, přičemž pokud tak neučiníte ihned, bude v pravidelných intervalech dotazováni; prohlížeč od Nokie bude definitivně odstraněn ke konci letošního roku. Obchod aplikací Nokia Store skončí ještě dřív, k oficiálnímu vypnutí dojde 31. března 2015. 

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

14 komentářů

 1. Velda (neregistrovaný)

  A to Opera Store nabízí klasické Java MIDP aplikace, nebo i nějaké pokročilé aplikace?

  • Vetsina aplikaci je v jave a nektere klasika symbian aplikace s koncovkou sisx

  • wtf (neregistrovaný)

   Alebo ešte *.sis . Nikdy som nepochopil rozdiel medzi sisx a sis. Príde mi to ako len zmena v koncovke

  • Koncovku sis mají aplikace nepodepsané (starsi verze Symbianu), koncovku sisx mají aplikace podepsané.

  • hej, je to niečo s typom aplikácie. No pri najnovšich systemoch Symbian^3 a viac to bol jeden a ten isty subor, len zmena koncovky.

   Napr. ja som bežne podpisoval aplikácie sis pre najnovší symbian belle. Naposledy to bol vlastný mód pre quake 3. Bol z toho jeden pak „.sis“ ktory obsahoval celu modifikovanú hru aj s módom a bol aj podpisany.

 2. Mám takú otázku. Používal niekto nokiácky broswer, alebo ste hneď prešli na operu mini?

  • na dumbphone? jo, pouzival jsem ten jejich expres nebo co to bylo kdyz jsem chvili nemel smarta.

  • Martin P. (neregistrovaný)

   100%ně používal…. ….na stažení Opery. To je jistá analogie na IE v MS Windows.

   Jediný problém je u WindowsPhone a který samostatný ( né jen nástavba) internetový prohlížeč nemají i na iOS jich je víc….

  • jakoze treba UC Browser je nadstavba IE na WP?

  • Martin P. (neregistrovaný)

   Jako že jo, stejně jako Delfín , nebo Maxon používají IE jádro.

   Microsoft zatím třetím stranám neumožnily vytvořit samostatný internetový prohlížeč. Alpa verze fungující Opery byla již na WindowsPhone 7.x jenže fungovala jen na odemčeném telfonu.

  • wepezwanil – a vysvetlíš mi rozdiel medzi takým dumphone ako bola napr., nokia 5800 xpresmusick a súčasnými telefónmi? Nemá ešte ten tebou zatracovanýa symbian funkcie ktoré nemajú dnešné systémy? Ako napr., možnosť spustenia funkcii aj vo vypnutom stave zariadenia?

  • Kendal: Obecně se považuje smartphone to, co umožňuje uživatelsky instalovat aplikace v nativním kódu (iOS, BB, Android, WP…). Nokia měla v minulosti model z řady XpressMusic bez možnosti instalací, dump phone, např. Nokia 5310 XpressMusic, asi by se to dalo označit za s40 series. Mohl jsi tam mít Nokiácký prohlížeč nebo Operu Mini v Java Middletu.

  • 5800 je S60 v5. Ktora mala nativne spustanie.

 3. Martin P. (neregistrovaný)

  Jo jo Nokia v tom udělala krapet neznalým lidem bordel.

  Její software pratformy Sxx mátly tělem. S40 nebyla smartphone platforma, ikdyž končila až na dotykačích a v Ashe.

  Opravdu smartphony byly Symbian S60 pro telefony a S90 pro komunikátory

  XpressMusic byl opět guláš, který kombinoval jak dumphone tak smart phony . Takže Nokia 5310 byla hloupý telefon na Platformě S40 Na proti tomu „nižší“ Nokia 5220 XpressMusic byla Symbianovská S60

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).