Domů » Bleskovky » Opera Mini míří na Windows Phone: Zapojte se do testovacího programu

Opera Mini míří na Windows Phone: Zapojte se do testovacího programu

Ač se to může zdát neuvěřitelné, je to skutečně pravda. Po dlouhých letech čekání vyslyšela Opera nářky a prosby uživatelů systému Windows Phone a chystá se vydat svůj mobilní prohlížeč Opera Mini i pro dlaždicový systém od Microsoftu. Tedy abychom byly přesní, beta verze aplikace je již hotová, zatím si ji však může stáhnout omezený okruh lidí, mezi kterými můžete být brzy i vy.

  

Stačí se zapojit do testovacího programu vyplněním emailové adresy na těchto stránkách a čekat na zaslání odkazu ke stažení aplikace (zatím na něj čekáme). Tým Opery bude po dobu testování přijímat zpětnou vazbu a naslouchat přáním uživatelů, na základě zpracování těchto údajů bude poté zkompilována ostrá verze aplikace. Ta kvůli omezením systému Windows Phone patrně poběží na jádru Internet Exploreru, které bude zabaleno do známého černo-červeného kabátku, podobným způsobem fungují například prohlížeče Maxthon nebo UC Browser. Jakmile obdržíme odkaz ke stažení, aplikaci otestujeme a přineseme vám první dojmy.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

30 komentářů

 1. dost zbytocna aplikacia, ved vstavany IE je podla mna velmi kvalitny prehliadac

  • MADEIN CHINA (neregistrovaný)

   IE je otrasný prehliadač v porovnaní s Chrome a Safari.

  • borix (neregistrovaný)

   IE na WP stojí za prd. Je to věc, která mi na tomhle systému vadí od začátku. Upřímně doufám, že Opera nepoběží na jeho jádře – ve WP 8.x by to mělo být možné.

  • V čem třeba ? To by mě vcelku zajímalo.

  • borix (neregistrovaný)

   Píšu to jako svůj názor, takže samozřejmě to neplatí paušálně.

   Ovládání – naprd.

   Zalamování řádků? Některé stránky nepřečtete ani našířku a potřebuju dektop mode.

   Je toho mnohem více, ale tohle jsou věci, které jsem od začátku WP nepřekousl.

  • borix (neregistrovaný)

   Jinak Chrome nebo Safari oproti IE taky není zrovna silným argumentem.

  • Martin II (neregistrovaný)

   borix: IE na WP8.1 je velmi dobry prehliadac.

   Co som sa docital tak Opera mini nepouziva render engine na mobilnych zariadenich ale na svojich serveroch, kde ma Presto engine. Podobne ako funguje Xpres od Nokie.

  • borix (neregistrovaný)

   Martin: Podle mého má dobrý prohlížeč být rychlý, spolehlivý, přehledný (ve všech ohledech), snadno ovladatelný… Rychlý a spolehlivý je, funkcí má méně než konkurence, ovládání má přehledné, ale mizerně vymyšlené (ergonomie stojí zaprd a člověk se pomalu musí rozloučit s prací se záložkami) a prohlížení webu je nepřehledné zejména kvůli tomu, že v desktop modu neustále musí přejíždět doprava/doleva, aby přečetl celý řádek.

   Na WP jsem si všechno pěkně nastavil a ustálil. Jediné, co neustále řeším, je prohlížeč – na něco je dobrý IE, na něco Maxthon, na něco Surfy atd. Asi mám falešnou naději, ale uvidíme, třeba se něco změní.

  • lerion (neregistrovaný)

   Teda vyčítat IE, že při zobrazení v desktop mode se chová jako skutečný desktopový prohlížeč a tedy nemění layout stránky (nezalamuje řádky), to mi přijde dost přitažené za vlasy…

  • borix (neregistrovaný)

   Jsou jiné prohlížeče, které to dokážou – prohlížení v desktop mode je pohodlné, přehledné a není rozházený obsah. Takže mě, jako člověka, který si chce prohlídnout web vůbec nezajímá, proč to tenhle skvělý prohlížeč neumí a jiný ano. Přitažené za vlasy to není, je to naprosto běžná záležitost.

 2. Honza (neregistrovaný)

  Podle mě je IE dost kvalitní prohlížeč, jak v mobilu, tak už i na počítači. Nevidím rozumný důvod tam cpát jiný. Názor.

  • Martin II (neregistrovaný)

   HONZA: Ani ja sa nechystam pouzivat Operu/Operu Mini na miesto IE. Myslim si ale ze moznost volby pre uzivatelov je plus. Podla na dost rozumny dovod.

  • borix (neregistrovaný)

   Ergonomie, nezalamování řádků – 2 věci, kvůli kterým mě IE na WP šte nejvíc – ergonomicky je mnohem lépe řešený např. Maxthon, ale zase nemá rozumné ukládání hesel a nepamatuje si předchozí přihlášení po refreshi atd. Žádný z prohlížečů na WP se Opeře nevyrovná (raději bych na WP Operu Mobile – snad časem přijde taky) a je to zejména díky jádru IE, které není špatné, ale má zásadní nedostatky. IE není prohlížeč, který by si člověk stáhnul a používal záměrně, ale prostě si na něj nějak zvykne.

  • Nezalamování řádků? Když někdo napíše v HTML, že šířka stránky je 5000px, tak se browser má nějak rozhodonout, že řádky zalomí? Proč? To není standardní chování, ale hack.

  • zlaty bulo sicilsky (neregistrovaný)

   Ještě ani nevíš, jestli bude Opera umět ukládat hesla, či si pamatovat předchozí přihlásení po refreshi,a le už víš, že bude nejlepší. Aplikaci začnou dnes večer vytvářet, nevadí, už je nejlepší

  • borix (neregistrovaný)

   Steelspace: Ale mě tohle nezajímá. Opera na androidu se s tím popere bez problémů, text přizpůsobí velikosti a šířce stránky a prohlížení je pohodlné.

  • borix (neregistrovaný)

   zlaty bulo sicilsky: Vůbec netuším, jak bude Opera na WP vypadat, takže žádné závěry nedělám a nikde netvrdím, že tohle bude umět – jen vyjmenovávám vlastnosti aktuálních prohlížečů na WP. Opera je pro mě kapka naděje, ale spíš se bojím, že falešná – to teprve uvidíme.

  • Borix: na to má IE Reading Mode.

  • borix (neregistrovaný)

   Steelspace: Hezká věc, ale často se nenabídne nebo stránky tak zdeformuje, že je v pořádku zase jen text. Pořád jen slabá náhražka – navíc jde spustit a po úplném načtení stránky a na EDGE k tomu někdy ani nedojde.

  • borix (neregistrovaný)

   Teď jsem si jen tak zkusil pustit nějaké problémové stránky – napadlo mě zive.cz – vyskočila otravná video-reklama na nissan a nepodařilo se mi jí vypnout, když zkončila, tak tam okno prostě zůstalo a překrývalo webovou stránku – vždycky se najde nějakej de.il, kterej udělá mizerný stránky a prohlížeč by si s tím měl umět poradit. Opakuju, že na mobilu potřebuju používat plnohodnotný mód.

  • lerion (neregistrovaný)

   Teď jsem Žive zkusil. Reklama asi za 3 vteřiny zmizela a web jde normálně používat (tedy asi tak jako když web optimalizovaný pro desktop používáš na 4″ dotykáči…)

   IE se léta vytýkalo, že si dělá co chce a nezobrazuje stránky jak byly naprogramovány. Teď, když to tak dělá, je to zase špatně…

   Jinak díky tomu, že si mohu obsah přizoomnout nebo oddálit, tak se mi i zcela mobilně neoptimalizovaný web typu zive.cz prohlíží naprosto bez problémů.

  • borix (neregistrovaný)

   Ok, na Lumii 820 na výšku, když držím telefon v jedné ruce, musím neustále posouvat doleva a doprava, pokud chci mít text tak velký, abych ho dokázal přečíst.

   Reklama mi nezmizela a nešla ani vypnout.

   IE na WP není počitačový prohlížeč, takže by měl umět zobrazovat stránky tak, aby to bylo pohodlné pro prohlížení na mobilu. Kdyby to konkurence neuměla, tak bych neremcal. Navíc i ovládání IE je otřesné.

  • romco (neregistrovaný)

   kazdemu sa paci nieco ine, mne napr. IE na WP vyhovue viac ako vstavany browser na Androide. Ale samozrejme ani jeden mobilny kvalitu desktopovych browserov nedosahuje, to je jasne

 3. Osobně Operu vítám. A to hlavně kvůli synchronizaci – Počítač – Android – a teď doufám i WP. I jinak jsem s Operou zatím na všech platformách co používám spokojený, tak doufám, že i WP verze se bude držet nastoleného standartu.

 4. Paráda, víc alternativ je jenom lepší. IE je veliká slabina Windows Phone zvlášť kvuli odezvě a ovládání. Když si vedle zapnu na iPadu safari, tak se to nedá odezvou vůbec srovnat. Takže snad Opera přinese něco nového. Já hlavně doufám, že MS začne přemýšlet a v budoucnu osadí IE s Webkitem.

  • Lister0 (neregistrovaný)

   Mám ipad i Lumii820 a vůbec nevím, o čem mluvíte. Máte na mysli tu x.ms odezvu na dotyk? Ta třeba na mé Lumii je velmi rychlá. Ano, na ipadu je asi o chloupek rychlejší, ale má cenu to řešit, když je to na Lumii úplně v pohodě? Safari na ipadu má také své mouchy, které na IE nejsou.

   Jo, kdybyste v tom prohlížeči třeba potřeboval psát perem, tak tam bych vaše nářky pochopil, protože tam je co nejkratší odezva absolutně nutná, ale při brouzdání nejsem schopný takto malý rozdíl kritizovat.

  • Lister0 (neregistrovaný): Je třeba si uvědomit, že lidé jsou různě citlivý na různé vjemy. Bez potíží by mělo být možné akceptovat, že někdo vnímá rychlejší reakce na dotyk (ať výkonem, SW, rychlostí dotykové vrstvy samotné, btw. u Apple jedna z nejrychlejších).

   Já také nikomu nevymlouvám, že není možné, aby ho u monitoru bolela hlava z blikajícího podsvícení, když mě nebolí…

 5. Opera Mini je přece javová aplikace, nebo už to neplatí? A když je na jádře IE, tak to asi Java nebude, nebo jo?

  • Na pomalou Javu zcela zapomen.Opera mini neznaci, ze musí byt na Jave.

  • Ale dřív to tak platilo. Tak doufám, že si zachová všechny funkce které známe z ostatních mobilních platforem.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).