Domů » Bleskovky » OnePlus čelí nařčení, že podvádí v benchmarcích. Realita je ale odlišná

OnePlus čelí nařčení, že podvádí v benchmarcích. Realita je ale odlišná

Někteří výrobci smartphonů byli v minulosti přistiženi, jak podvádějí v benchmarkových aplikacích; přeci jen chlubit se nejvýkonnějším smartphonem na světě může být v marketingových materiálech prestižní záležitost. Co naplat, že rekordní výkon telefon poskytl jen v oněch benchmarcích a v žádných jiných aplikacích. Nyní podobnému nařčení čelí smartphony OnePlus 9 a 9 Pro, i když v jejich případě je situace nepatrně odlišná.

V benchmarcích nepodvádíme, omezujeme ale jiné aplikace

Začalo to na začátku tohoto týdne, kdy server AnandTech odhalil, že smartphony OnePlus 9 a 9 Pro mají v benchmarcích vyšší výkon než v jiných aplikacích. Není to však navyšováním výkonu v benchmarcích, ale naopak omezováním výkonu pro ostatní aplikace. Například v Google Chrome vykazovaly smartphony OnePlus až pětkrát nižší výkon než konkurenční telefony s podobnou konfigurací.

Redaktoři AnandTechu zjistili, že se tak děje u většiny populárních aplikací, přičemž důvod je jednoduchý – většina programů na telefonech OnePlus má zakázaný přístup k nejvýkonnějšímu jádru Cortex-X1. Nemohou tak využít úplný potenciál čipsetu Qualcomm Snapdragon 888, byť se najdou i výjimky, mezi které právě patří i benchmarky.

OnePlus 9 Pro 35

Společnost OnePlus již poskytla k tomuto případu oficiální vyjádření. V něm připustila, že skutečně výkon některým aplikacím záměrně omezuje, neboť její hlavní prioritou je skvělá uživatelská zkušenost spojená mimo jiné i s výdrží baterie. Proto byly v systému OxygenOS provedeny optimalizace, které mají výdrž prodloužit, a jednou z nich je i škrcení aplikací, jako je Google Chrome. Ten i po odepření přístupu k nejvýkonnějšímu jádru pracuje v režimu nejvyššího výkonu, ale zároveň šetří systémové prostředky.

Praktiky OnePlus jsou do jisté míry pochopitelné, ovšem mnohem transparentnější by bylo dát uživateli na výběr mezi maximálním výkonem a zvýšenou výdrží. Takto si systém dělá na pozadí, co chce, a uživatel nemá možnost jakéhokoliv ovlivnění. Ve výsledku to tak může vypadat, že telefon nadržuje benchmarkům, což uznali i provozovatelé aplikace GeekBench a smartphony OnePlus 9 a 9 Pro ze své databáze vyřadili.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

2 komentářů

  1. Je třeba doplnit, že optimalizaci výkonu si vyžádala komunita uživatelů tohoto systému. To samé dělají i další výrobci, stačí aktivovat jakýkoliv optimalizační proces a je to podobné. Nikde jsem se nedočet, zda lze tento systém vypnout- zapnout. Pokud budu naprostý laik, tak budu rád, že systém sám nastaví nejlepší způsob provozu. Nevím, ale jaksi to zavání ideologií, je to přece čínská firma.

  2. Je třeba doplnit, že optimalizaci výkonu si vyžádala komunita uživatelů tohoto systému. To samé dělají i další výrobci, stačí aktivovat jakýkoliv optimalizační proces a je to podobné. Nikde jsem se nedočet, zda lze tento systém vypnout- zapnout. Pokud budu naprostý laik, tak budu rád, že systém sám nastaví nejlepší způsob provozu. Nevím, ale jaksi to zavání ideologií, je to přece čínská firma.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).