Domů » Bleskovky » Oficiálně: Mobilní divize Nokie od dnešního dne patří Microsoftu

Oficiálně: Mobilní divize Nokie od dnešního dne patří Microsoftu

Microsoft kupuje Nokii. Tuto zprávu jsme vám přinesli 3. 9. 2013, od té doby proběhla řada schvalovacích procesů, na jejímž konci je dnešní den, kdy mobilní divize finského výrobce definitivně mění svého majitele. Tím se stává nově vzniklá divize Microsoft Mobile, pod níž přechází 25 000 zaměstnanců největšího výrobce telefonů se systémem Windows Phone. Cena akvizice byla stanovena na 5,44 miliard EUR (asi 149 miliard korun).

 

Dnes ráno již došlo k odstraňování log z domovského sídla Nokie v Espoo a jejich nahrazování za loga redmonského giganta. Kromě telefonů se systémem Windows Phone bude mít Microsoft Mobile na starosti výrobu telefonů řad Asha a také Nokia X, založených na Androidu, což celkově představuje přibližně 200 milionů telefonů ročně. Pro usnadnění přechodu získá Microsoft na jeden rok i internetové stránky Nokia.com a po čtyři roky bude platit licence na používání služeb HERE, které Nokii zůstanou spolu se divizí síťové infrastruktury Nokia Siemens Network a licencováním technologií. Steven Elop se stane výkonným viceprezidentem pro oblast zařízení (Devices Group) společnosti Microsoft.

 

„Dnes do naší rodiny vítáme divizi zařízení a služeb společnosti Nokia. Schopnosti a aktiva v oblasti mobilních zařízení, které si s sebou přinese, naši transformaci urychlí,“ uvedl Satya Nadella, generální ředitel společnosti Microsoft. „Společně s našimi partnery se budeme i nadále soustředit na rychlejší přísun inovací, kde na prvním místě stojí současně mobilní zařízení i cloud.“

 

Značka Nokia zůstane nadále ve Finsku, finská společnost nesmí tento název používat na žádná zařízení vyrobená do 31. prosince 2015. Podle vyjádření zástupců Nokie na oficiální Facebookové stránce bude Microsoft po nějaký čas používat značku Nokia pro nové telefony Lumia, Asha a ostatní featurephony. Jak dlouhá tato doba bude není nikde zmíněno, spojení obou společností do jednoho týmu má trvat 18 – 24 měsíců. Microsoft bude uznávat veškeré záruky na mobilní zařízení, vyrobené pod značkou Nokia.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
avatar
1300
  Sledování diskuze  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
jakubs
Uživatel
jakubs
Offline

R.I.P Nokia.

kubco
Uživatel
kubco
Offline

Viete mi povedat ako sa teda budu volat nove telefony? Microsoft Lumia 940? Nokia Lumia 940? alebo iba Lumia 940? obavam sa ze vypustenie nazvu Nokia nebude robit dobrotu:/

smisekCZ
Uživatel
smisekCZ
Offline

Dle mého názoru na 95% nebude v názvu chybět slovíčko Microsoft, IMHO tedy Microsoft Lumia xxx…

Marty04
Uživatel
Marty04
Offline

Podle facebooku Nokie si Microsoft na nějakou dobu licencoval, aby i Lumie mohly nést název Nokia.

Cableguy
Uživatel
Cableguy
Offline

přesně tak.

A kdyby měla značka telefonu obsahovat slovo Microsoft znamenalo by to nejméně dvouslovný název a to by bylo moc dlouhé.

smisekCZ
Uživatel
smisekCZ
Offline

Zeptám se tedy jinak – existuje produkt Microsoftu, který by v oficiálním jméně NEobsahoval slovo „Microsoft“?

Marty04
Uživatel
Marty04
Offline

Třeba Xbox.

mimonaut
Uživatel
mimonaut
Offline

Windows Phone taky nemá ve svém názvu Microsoft. Nebo Photosynth, faceswap, bing, kinect..

Cableguy
Uživatel
Cableguy
Offline

Já myslel že myslíš že to bude napsané přímo na telefonu. Možná se bude jmenovat Microsoft Lumia ale pochybuju že to celé bude napsané na telefonu místo nokie. Možná Lumia a vzadu na krytu malým Microsoft.

zatím to bude nokia.

l0lz
Uživatel
l0lz
Offline

Ani na surface nieje nazov „Microsoft“