Univerzální Office pro Windows 10 (Mobile) byly dokončeny: Editace zdarma jen do 10,1″

Očekávali jsme, že Microsoft uvolní finální verze aplikací Office pro Windows 10 společně s hotovým systémem 29. července, nakonec to však redmondští stihli o 14 dní dříve. Aplikace Word, Excel a PowerPoint se dočkaly aktualizace, která z jejich názvů odstraňuje slovo preview (i když ve Store jsou ještě pod starým názvem). Aplikace jsou oproti svým protějekům pro plochu Windows poněkud omezenější, nenáročný uživatel si nicméně vystačí. Veškeré ovládací prvky jsou soustředěny v pásu karet při horním okraji, jsou však větší, aby bylo možné je pohodlně ovládat dotykem. 

blank

Word umí všemožně formátovat text, vkládat tabulky, obrazce, komentáře, záhlaví a zápatí a rovněž umí měnit rozložení či používat revize. Funguje také našeptávač slov v češtině, nechybí ani režim pro čtení. Chybět může například vyskakující okno s často používanými funkcemi při označení slova myší, či poněkud chudší nabídka při pravém kliku myší – pro přidání hypertextového odkazu je nutné neustále přepínat položky v pásu karet. Také může chybět možnost kopírování formátu.

blank   

Excel zvládá formátování celých tabulek či jednotlivých buněk, lze používat funkce a vzorce, vkládat obrázky či obrazce, textová pole nebo rovnou různé druhy grafů. Ty jsou k dispozici v několika šablonách, bohužel pokročilejší formátování již k dispozici není. I „mobilní“ Excel dokáže pracovat s revizemi, ale stejně jako Word neumí kopírovat formáty textu a chybí také možnost natáhnout číselnou řadu.

blank  

PowerPoint nabízí několik předvolených šablon pro tvorbu prezentací, do nichž lze vkládat obrazce, vlastní obrázky, tabulky a textová pole. Prezentace lze následně vylepšovat vkládáním animací přechodů.

blank  

Součástí všech aplikací je i integrace úložiště OneDrive, pomocník „Řekněte mi, co chcete udělat“, a také je možné vytvořené dokumenty z univerzálních Office tisknout. Pro základní použití je tento balík postačující, ačkoliv některé funkce mohou chybět. Bezplatně budou univerzální aplikace Office dostupné majitelům zařízení s úhlopříčkou pod 10,1″, na větších zařízeních bude editace podmíněna vlastnictvím předplatného Office 365. Pochopitelně pro serióznější práci je stále vhodnější desktopový balík Office, jehož nejnovejší verze 2016 již vyšla pro OSX, pro Windows přijde na konci letošního roku. Pochopitelně však nebude zdarma, což je největší benefit nových moderních aplikací. 

Autor článku blank
Jakub Karásek
Redaktor serveru SMARTmania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů. Jaká zařízení aktuálně používám?

Kapitoly článku