Domů » Bleskovky » Univerzální Office pro Windows 10 (Mobile) byly dokončeny: Editace zdarma jen do 10,1″

Univerzální Office pro Windows 10 (Mobile) byly dokončeny: Editace zdarma jen do 10,1″

Očekávali jsme, že Microsoft uvolní finální verze aplikací Office pro Windows 10 společně s hotovým systémem 29. července, nakonec to však redmondští stihli o 14 dní dříve. Aplikace Word, Excel a PowerPoint se dočkaly aktualizace, která z jejich názvů odstraňuje slovo preview (i když ve Store jsou ještě pod starým názvem). Aplikace jsou oproti svým protějekům pro plochu Windows poněkud omezenější, nenáročný uživatel si nicméně vystačí. Veškeré ovládací prvky jsou soustředěny v pásu karet při horním okraji, jsou však větší, aby bylo možné je pohodlně ovládat dotykem. 

Word umí všemožně formátovat text, vkládat tabulky, obrazce, komentáře, záhlaví a zápatí a rovněž umí měnit rozložení či používat revize. Funguje také našeptávač slov v češtině, nechybí ani režim pro čtení. Chybět může například vyskakující okno s často používanými funkcemi při označení slova myší, či poněkud chudší nabídka při pravém kliku myší – pro přidání hypertextového odkazu je nutné neustále přepínat položky v pásu karet. Také může chybět možnost kopírování formátu.

   

Excel zvládá formátování celých tabulek či jednotlivých buněk, lze používat funkce a vzorce, vkládat obrázky či obrazce, textová pole nebo rovnou různé druhy grafů. Ty jsou k dispozici v několika šablonách, bohužel pokročilejší formátování již k dispozici není. I „mobilní“ Excel dokáže pracovat s revizemi, ale stejně jako Word neumí kopírovat formáty textu a chybí také možnost natáhnout číselnou řadu.

  

PowerPoint nabízí několik předvolených šablon pro tvorbu prezentací, do nichž lze vkládat obrazce, vlastní obrázky, tabulky a textová pole. Prezentace lze následně vylepšovat vkládáním animací přechodů.

  

Součástí všech aplikací je i integrace úložiště OneDrive, pomocník „Řekněte mi, co chcete udělat“, a také je možné vytvořené dokumenty z univerzálních Office tisknout. Pro základní použití je tento balík postačující, ačkoliv některé funkce mohou chybět. Bezplatně budou univerzální aplikace Office dostupné majitelům zařízení s úhlopříčkou pod 10,1″, na větších zařízeních bude editace podmíněna vlastnictvím předplatného Office 365. Pochopitelně pro serióznější práci je stále vhodnější desktopový balík Office, jehož nejnovejší verze 2016 již vyšla pro OSX, pro Windows přijde na konci letošního roku. Pochopitelně však nebude zdarma, což je největší benefit nových moderních aplikací. 

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

10 komentářů

 1. Protože vlastním dotykáč, zkusil jsem tuto verzi office. Word byl pro mou práci plně dostačující, ale v Excelu my chybělo pár funkcí. Škoda. Na dotyk je to nejlepší verze Office. Verze 2013 i 2016 jsou dělané na myš a nebo musí být dáno rozlišení na 150%. Grrr

  Každopádně avizovaná spolupráce mezi PC a mobilní verzí je supr.

  • Tak na surface pro 3 uplne vpohode. Na 2K 12″ použivam zoom 200% a vtedy má všetko vpohode velkosť, na všetko sa dá ťuknúť, a práve office sa velmi dobre používa aj na dotyk

  • čo sa týka 2013

  • JJ, jenže já s tím zároveň používám CAD programy, takže to patlat v tak velkém rozlišení je blbost. Nemám čistý dotykáč, ale Vaio Duo.

   Nějak jsem si zvykl zároveň patlat a pracovat s myší. Podle toho na jakém zrovna dělám programu.

 2. Stačí mi plně Word i Excel. A co se týče Powerpointu, ani nevím, kdy jsem ho naposledy spustila. Takže rozhodně nebudu kupovat plné Office, jen doufám, že se s tabletem vejdu do limitu velikosti. Jinak by mohli také tyto osekané verze zdarma uvolnit i pro OS X :-)

 3. JaroB (neregistrovaný)

  môže mi niekto vysvetliť načo potrebuje napr. Excel na otvorenie môjho súboru uloženého v telefóne internet??? Bez internetu si neotvoríš vlastný súbor z SD karty?

  choré …nech si takýto office MS strčí do zadnice, sťahovať MÔJ súbor na ich servery a až potom mi ich povolí otvoriť???!!!

 4. Tomáš (neregistrovaný)

  Tak na Win10 mobile (Lumia 830) to odvčera vyhazuje hlášku, že pokud chci něco dělat a ukládat, mám si koupit Office 365. Takže v mobilu nemůžu ve Wordu/Excelu ani cokoli napsat nebo tak… Takže bez Office 365 funguje jen v režimu prohlížení… :-(

 5. Petr (neregistrovaný)

  Mám Lumii 820 a po poslední aktualizaci Windows 10 mobile je editace dokumentů Office dostupná pouze po zaplacení Office 365.
  Existuje nějaká alternativa?

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).