Domů » Bleskovky » Office pro dotyková zařízení přijde nejdříve na Android, Windows si ještě počkají

Office pro dotyková zařízení přijde nejdříve na Android, Windows si ještě počkají

Poslední platformou z velké trojky, která se dočká dotykové verze kancelářského balíku Office, bude paradoxně systém Windows. Alespoň to vyplývá z informací zdrojů Mary Jo Foley, která tvrdí, že po verzi pro iPad přijde nejdříve Office pro Android a teprve po té dotykový Office pro Modern UI systému Windows.

 

Uvolnění Office pro Android má proběhnout ještě před koncem letošního roku, zatímco verze pro Windows má přijít až na jaře roku příštího, zřejmě společně s novou majoritní verzí operačního systému Windows. Toto rozhodnutí se může zdát logické z hlediska rozdělení trhu na poli dotykových zařízení. Navíc Microsoft pro systém Windows Office má, i když prozatím jen pro prostředí desktopu.

 

Proslýchá se, že absence dotykových Office pro Windows je jeden z důvodů, proč Microsoft nakonec nepředstavil Surface Mini, na jehož osmipalcovém displeji by byla desktopová verze hůře ovladatelná. Je možné, že příští verze Windows RT (nebo jak se budou jmenovat nová Windows pro ARM) přijde o prostředí desktopu, jelikož bez Office nebude mít desktop v tomto systému moc co nabídnout.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

14 komentářů

 1. A potom sa MS čuduje prečo ma WP taký nízky podiel na trhu. Toto jasný gool do vlastnej brány !

  • No, gól do vlstní jsi si dal akorát ty, protože na WP už Office dávno je.

  • Dokonce i na Windows 8.

  • Dano (neregistrovaný)

   Celkom rád by som vedel čo také terajší Office pre WP dokáže. Lebo ten čo vydali pre Android vie akurát prácu s textom…

  • FantomasMan : Jen netuším, jak jsi dospěl ke svému závěru? V celém článku o WP nepadlo ani jediné slovo :-D

  • Office pro WP toho moc neumí, předpokládám zhruba totéž, co Android verze. Ale diplomku na tom nikdo psát nebude, že.

  • Tu sa vravi o windows 8/RT dotykovej verzi OFFICE. Pre WP uz office davno je. Aj pre windows RT, len nie dotykova verzia

  • A proto co? Proto se tomu má říkat Store příp. Modern UI a ne kecat kraviny o Windows, dotycích, dopravních prostředcích… :)

   A ano, téma je stále stejné, MS a PR je katastrofa. Pokud se nepletu, budeme Windows Store říkat Windows Apps? Nebo se to po sjednocení s WP a bude stále jmenovat prostě Store…? Microsoft Store je myslím už něco jiného.

  • Martin II (neregistrovaný)

   UNI, pomohlo?

 2. Vážená redakce Smartmanie,

  Chtěl bych vás upozornit na fatální chybu v článku.

  Píšete, že Microsoft Office pro dotyková zařízení s není a že na OS Windows přijdou až po Androidu. To je s prominutím absolutní blbost. Office pro dotyková zařízení jsou již od roku 1991, kdy Microsoft představil první Windows Tablet PC [odkaz]

  Ano, tehdy se ovládaly stylusem, ale pokud vím, i ovládání stylusem se počítá do dotykových zařízení.

  Od začátku 90. let uplynulo mnoho času a až do dneška bylo mnoho zařízení s dotykovým displejem – tedy dotyková zařízení. Pokud běžely na Windows, fungovaly na nich i příslušné verze Office.

  Toť k absolutní nepřesnosti, která se vám vloudila do článku pravděpodobně mizerným překladem zdrojů (zmíněné zdroje totiž píší o touch-friendly Windows 8 verzi). Pokud se touch-friendly Windows 8 verze ořeže na pouhá „dotyková zařízení s Windows“, nezbyde z toho nic jiného než blbost…

  A i s tou touch-friendly verzí je to hodně zcestné – co je touch friendly? Microsoft Office 2013 mají ovládání uzpůsobené právě dotykovému displeji. Stisknutím jednoho tlačítka se změní velikosti ovládacích prvků, začnou fungovat nějaká gesta a prostě se celý program přizpůsobí našim tlustým prstům (rozhodně tlustějším než špička myši).

  Takže i tady je to sporné.

  Navíc Office 2013 běží i na Windows RT, takže na čistokrevných tabletech, které jsou HW velmi podobné například Androidím…

  Ano, není verze pro Windows Modern UI (speciálně pro Uniho: Metro), ale to přeci neznamená že

  a) nejsou současné Office pro dotyková zařízení

  b) nikdy v minulosti nebyly Office pro dotyková zařízení (jak jsem uvedl výše už v roce 1991 byly…)

  c) nejsou přizpůsobené pro ovládání dotykem. Ony totiž jsou a velmi pěkně

  Místo toho, aby se vyzdvihovalo, že i na tabletu za pár tisícovek mohu mít plnohodnotné Office, které umí to, co na desktopu, tak se píší články o tom, že neexistuje ořezaná (to mi věřte, že to zkrouhnou) verze pro prostředí, kterému například Uni nemůže přijít na jméno?

  Ten článek je opravdu nejen špatně převzat, ale je i špatně pojat.

  • Dekuji za vzpomenuti si na mou malickost, myslime oba to same, ty v mnohem lepsi informacni podobe:-) Jen se neboj napsat, ze proste jde o verzi pro Store, jen pro to, ze o tom pisi zrovna ja se nemusis vsemi silami tomu vyrazu vyhybat;-)

  • Kazeasch (neregistrovaný)

   Co se týče aktuálních Office vs. Win Tablet, tak tohle musím ze zkušenosti potvrdit, a navíc bych přidal, že zmínka o horším ovládání na 8″ displeji, je naprosto lichá a ničím nepodložená. Každej kdo tvrdí že na 8″ se MSO2013 ovládají špatně, by si to měl alespoň vyzkoušet, než bude něco říkat. Ovládají se totiž naprosto bez problémů a dosti pohodlně. Jediné co to komplikuje, je že SW klávesnice zabere velkou část displeje, ale stejně vážně pochybuju, že by kdokoli kdo potřebuje napsat víc jak jeden řádek používal SW klávesnici na čemkoli, takže to opět zase taková komplikace není (navíc ModernUI Office tento problém stejně nevyřeší).

  • Přesně tak, na drobné texty SW klávesnice stačí, kdo potřebuje opravdu dělat „dokumenty“, sáhne po plnohodnotné klávesnici. Zbytek netřeba měnit.

   Naopak je dobré, že i na tom 8″ tabletu má ten člověk známé prostředí Office, které se až na drobné úpravy ovládání (ribbon) nemění už roky.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).