Domů » Bleskovky » Office hub bude z mobilních Windows 10 odstraněn: Nahradí jej Work Assistant s Cortanou

Office hub bude z mobilních Windows 10 odstraněn: Nahradí jej Work Assistant s Cortanou

Microsoft v týdnu uvolnil preview aplikací chystaného kancelářského balíku Office pro Windows, který je sice chudší o funkce, za to je však lépe přizpůsoben pro ovládání dotykem. Stejných Office se mají dočkat i Windows 10 pro mobilní telefony, aktuální forma jednoho hubu Office zmizí a přijdou tři separátní aplikace. Microsoft ale dle všeho chystá pomocníka, který bude kancelářské aplikace zastřešovat.

  

Bude se jmenovat Work Assistant, již je k nalezení ve Windows Phone Store, ale nejde prozatím stáhnout. Podle screenshotů, které zveřejnil WindowsBlogItalia, se bude jednat o rozcestník mezi vašimi kancelářskými dokumenty bez ohledu na to, zdali se nacházejí přímo v telefonu nebo na OneDrive. Soubory bude možné vyhledávat na základě poslední aktivity nebo jednoduchými příkazy ve vyhledávacím řádku, který v sobě navíc bude mít zaintegrovanou personální asistentku Cortanu.

  

Postačí tak říci „Otevři moji včerejší prezentaci“ a nebudete muset nic hledat. Aplikace bude podporovat hledání podle jména, typu souboru, jeho umístění a data posledního uložení. Kromě hledání a otvírání bude možné soubory z aplikace Work Assistant sdílet prostřednictvím podporovaných aplikací (email, sociální sítě apod.).

  

Work Assistant bude pravděpodobně uvolněn v době představení nových aplikací kancelářského balíku Office pro mobilní Windows 10, datum je ale prozatím neznámé. 

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

5 komentářů

 1. Tohle by mne potěšilo…..kdyby Cortana rozuměla Česky. Do té doby naprosto nepoužitelné v tom smyslu jak to bylo myšleno.

  • jirxu (neregistrovaný)

   předpokládám, že cortana nebude umět česky nikdy…jsme celkem zanedbatelný trh…

  • Jan Tangelmayer (neregistrovaný)

   S tím úplně nesouhlasim, již dříve bylo vidět v kódu Cortany příprava na cesky jazyk. Navíc s rozšířením cortany do celých Windows 10, bude Cortanu možné používat na pocitacich, tabletech, telefonech, xboxu, nositelne elektronice atd. To už je dost velký trh. Podívejte se na MS v Cine, tam je mobilní Windows naprosto nezadany system a stejne pro něj MS cortanu udělal. Vím že 0,5% trhu v čine je stejne mnohem vice telefonu než s 5% trhu v ČR. Ale šance jsou velké.

  • Lister0 (neregistrovaný)

   S Honzou Tangelmayerem souhlasím, ale nejde jen o to, kolik občanů má ČR, jde o rodiny jazyků, v níž je i čeština, mám na mysli slovanské vs germánské (kde je i angličtina). Tyto jazykové rodiny se liší nejen slovy a obraty, ale taky skladbou věty a to je možná problém, proč není tak jednoduché naučit Cortanu všechny jazyky, nejde totiž o slovník. Třeba češtinu umí kdejaká appka odposlechnout velmi dobře, ale rozumět jí je něco jiného. Máme „štěstí“, že čeština je ve slovanské rodině spolu s ruštinou, polštinou atd. A to jsou státy, které budou pro MS zajímavé a my se s nimi svezeme. Jsou si totiž velmi podobné.

 2. Stačí mi prosté ovládání hlasem. Nemusí si semnou povídat. A to myslím fungovalo už na Symbianu nota bene funguje i v Microsoft translator,a beztak tyhle funkce jedou všechny online,tak kde je problém. Nadiktovat sms v češtině když jí jejich vlastní překladač rozpoznava …..nevidím problém….

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).