Domů » Bleskovky » Odejděte dobrovolně a dostanete Lumii 630, „motivuje“ Microsoft čínské dělníky

Odejděte dobrovolně a dostanete Lumii 630, „motivuje“ Microsoft čínské dělníky

Proces restrukturalizace Microsoftu je v plném proudu a s ním i největší propouštění v dějinách společnosti. O práci má přijít i 4 700 lidí v pekingské továrně Nokie, což v posledních dnech vyvolalo vlnu protestů v řadách pracovníků. Microsoft ale podle informací deníku First Financial Daily nechce být tím, kdo naposledy pohne figurkou na šachovnici.

  

V interním emailu údajně zaslal zaměstnancům nabídku, že pokud podají výpověď na vlastní žádost, dostanou jako „odstupné“ novou Nokii Lumii 630 (recenze). Každý den je Microsoft připraven nabídnout až 300 těchto telefonů, které se v Číně prodávají za 800 juanů (asi 3 000 Kč bez DPH). To je poměrně slabá náplast za ztracené místo, nemyslíte?

Podívejte se, kde můžete aktuálně Lumii 630 koupit za nejlepší cenu?

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

46 komentářů

 1. To už jim rovnou mohl dát drátem do oka.

 2. MKLumia1020

  No pořád lepší než v ČR kde ti většina zaměstnavatelů nedá ani tím drátem do oka…..

  • Nesmis pracovat na cerno :-)

  • Já na černo opravdu nepracuji :) Ale dokud jsem ještě dělal jako pouhý zaměstnanec tak sem toho zažil dost a dávat mi někdo byť docela směšně malou ,,pozornost,, tak pořád lepší než tady kde ti většina – neříkám všichni – řeknou ať ty dveře zavřeš z venku a už se neukazuj :)

  • Jak malou pozornost? Pokud máš smlouvu na dobu neurčitou, máš nárok až na 3 platy odstupnýho, podle toho, jak dlouho jsi u něj zaměstnán. A když ti to nedá, máš se bránit a ne, nemusíš hned k soudu.

  • gorilag (neregistrovaný)

   Baví me sa o česku alebo slovensku kde sú zakony trošku lepšie nie o komunistickej číne kde ťa vyhodia bez toho aby ti dali aj plat za odrobený mesiac a je dosť možné že ten mobil je pre nich viac ako ich 3 mesačný plat.

  • . (neregistrovaný)

   Právo sice dle nějakého zákona má, ale pokud se vám zaměstnavatel nebude chtít vyplatit odstupné, tak si najde způsob. Nejjednodušší je to „buď odejdeš sám, nebo ti to tu osladíme“. Tzn. dostane práci v rámci firmy a díky vágním pracovním smlouvám to bude odůvodněno tím, že to je náplň jeho práce. Např. bude prodejce na prodejně nějakého operátora a jeho funkce bude „podpora prodeje“. A místo prodeje mu dají hadr a bude mít celý den výlohu. Protože to podporuje prodej tím, že výloha je čistá. A podobně.

   Tím jsem chtěl říct, že zákon je jedna věc. Ale obezlička zákona je spíš realita

  • Matejs (neregistrovaný)

   Tebe sa také niečo stalo? Mne nie. Ak chceli robiť zo mňa de*ila a ma chceli vyhodiť, tak to riešil inšpektorát práce a dostali pokutu 1700€. Potom už bol šéf kľudný. Je to ľudí vec, že sa nevedia brániť.

  • borix (neregistrovaný)

   Nevím jak na Slovensku. U nás stačí vytýkací dopis. Pak další hrubé porušení předpisů. Vše se dá antidatovat a podepisovat nemusíš nic. Když bude zaměstnavatel zmetek, dokáže se tě snadno zbavit bez odstupného.

  • To právě chce zavolat ten inspektorát práce, nemysli si, že na ty zmetky nemaj páky, on si to pak rozmyslí, jestli vyplatit odstupný a nebo milionovou pokutu a ještě vyplatit odstupný. Druhá věc je, že se málokdo brání a jde dobrovolně.

  • No s kolegyní jsme si stěžovali na inspektorátě, poté, co jsme byly odejity dost nemilým způsobem, a jedině, za co možná dostali pokutu, byla bezpečnost práce…

 3. Jako fakt? :-) Takova akce musela napadnout nejaky chory mozek. To je vysmech a povest MS tim urcite utrpi. Jeste ze v te tovarne nevyrabeli zradlo pro kocky :-)

  • borix (neregistrovaný)

   Proč? Spousta se jich chytne. Blbů je všude dost.

  • A ti, kteri se nechytnou, budou dal sirit dobre jmeno Microsoftu :-) Zamestnancum asi nalezi odstupne. Pokud by sami pozadali o vypoved, dostanou Lumii, ale asi bez odstupneho. Pochybuju, ze by se nasel takovy blb.

  • Odstupné? Otázka zní, jestli v Číně vůbec nějaké odstupné je :-) .

  • borix (neregistrovaný)

   Odstupné je v Číně 0, ale pro firmu je výhodnější, pokud zaměstnanec odejde sám.

  • Přesně jak jsem předpokládal. Takže vlastně mají ještě štěstí, že dělají u tak solidní firmy jako je MS – obdrží alespoň Nokii. Jinde dostanou maximálně kopanec do zádele :-) .

  • Knoxx (neregistrovaný)

   Alespoň, že pracují u Nokie dostanou jako odstupné mobil, kdyby pracovali v McDonaldu dostali by hambáče :D

 4. Manžel: Ženo, od zítřka jsem bez práce, ale mám novej telefon.

  Manželka: Nu což, jsem ti říkala, ať jdeš radši dělat ty nový safírový skla na ajfouny, tam budeš mít prace hafo.

 5. Tak snáď odstupné dostanú tiež a ten telefón je len navyše…

 6. policak (neregistrovaný)

  Tak to jsou pěkně v prdeli, když už ty mobily radši rozdávají.

  • quadra (neregistrovaný)

   Omyl, právě expandují. Tímto krokem se jim zdvojnásobí počet „prodaných“ founů na tomto trhu. Na konci kvartálu bude pochvala od americké centrály a uvidíme krásnej barevnej graf se 100% růstem ;-)

 7. jedná se o pracovníky zabývající se výrobou series40, X a asha?

 8. Tak tomuhle opravdu nemám slov. Tohle vážné vymyslel člověk bez mozku.

  • Proč? To přesně zapadá do vychcanosti téhle firmy, jednou chtějí získat iPady výměnou za surface, jindy místo odstupnýho levný telefon.

 9. Obavam se, ze v Cine to bude pro obycejneho delnika tezce nadprumerny darek k odchodu z prace, takze bych to zase tolik nekritizoval:) Jasne, z pohledu zapadni firmy je to vysmech, ale proc by davali vic, kdyz zrejme nemusi.

 10. lerion (neregistrovaný)

  Ono se to tady dobře kritizuje – z pohledu střední Evropy je to dost ubohé a směšné řešení, tohle na mě zkusit tady, tak jim firmu zapálím. Ale Čína je jiný svět, kde naše pravidla, zákony a smýšlení neplatí…

  • U nás nedostaneš nic. Co bys jako chtěl? V jedný firmě končíš, najdeš si práci v jiný. Tak to snad dělá každý.

  • lerion (neregistrovaný)

   U nás se firmy většinou snaží o dohodu. Potom tu máš spoustu zákonů, které zaměstnavateli neumožňují jen tak kohokoli vyhodit. Jsou tu odstupné, pravidla, ochrana zaměstnanců. Čína je jiný svět. Milion vyhozených dělníků druhý den nahradí jiní.

 11. galavo (neregistrovaný)

  A zrazu bude všade plno Lumií :)

 12. Kolousek001 (neregistrovaný)

  A já si dycky myslel že Nokie se dělají ještě v Maďarsku, ale když sem teď rozbaloval dvě Lumie 520 a všude bylo Made in China tak sem byl lehce zklamán.

  • tom (neregistrovaný)

   Bral bych raději tu Čínu. Tam mám jistotu, že mobil jde do celého světa. Maďar to může vyrábět jen pro východní Evropy :-). Je to fuk, kde to vyrobí.

 13. Martin (neregistrovaný)

  A napadlo někoho z Vás, že měsíční plat dělníka v zahraniční továrně jo po přepočtu necelé čtyři tisíce? Tudíž pro ně takový telefon znamená vzít úspory za posledních několik měsíců!

  U nás není levná pracovní síla, ta je v Číně!

  • Martin (neregistrovaný)

   * samozřejmě myslím čtyři tisíce českých…

  • Ondřej Gardavský

   V článku se píše o pekingské továrně – nevím, zda skutečně v Pekingu či jeho okolí taková továrna stojí (výroba elektroniky a mobilů je typicky soustředěna do jiných oblastí), ale věz, že 4000 českých korun je méně, než v Pekingu činí zákonná minimální mzda, která je aktuálně 1560 RMB, což je necelých 5300 Kč (přepočteno podle včerejšího kurzu vypsaného ČNB). A za tyhle peníze by tu nikdo do takové továrny dělat nešel – původní obyvatelé Pekingu v žádném případě (ti by za to ani nevstali z postele) a imho ani většina přistěhovalců – životní náklady jsou v Pekingu vysoké a za minimální mzdu se jedná o opravdu podřadné práce, i taková uklízečka někde v restauraci má víc (spousta takových podniků má často za oknem do ulice vyvěšen seznam hledaných pozic i s nabízenými platy, odkud se to dá vyčíst a já kolem toho chodím). Dnešní Čína už dávno není stejná, jako ta za časů Velkého Kormidelníka, životní úroveň i náklady stoupají, mzdy rostou, inflace se točí… čínská levná pracovní síla už není to, co bývala a pro spoustu firem tu začíná být draho, takže méně náročnou výrobu přesouvají jinam…

  • Ondřej Gardavský

   Teď jsem si jeden takový inzerát našel na fotce focené někdy před půl rokem. Inzerovaný plat pro úklidový personál byl tehdy 1590-1890 RMB, umývač nádobí to měl ještě o stovku vyšší. Zaměstnavatel poskytuje i tři jídla denně a ubytování, dělá se teda šest dní v týdnu (restaurace). Když tam člověk vydrží rok, tak je i třináctý plat. A to je prosím ne Peking, ale Chuaj-pej, tedy město na úrovni prefektury, což administrativní hiearchii odpovídá zhruba českému okresnímu městu (akorát v Číně má takové město kolem milionu obyvatel). Provincie An-chuej, kde se ono město nachází, bývá často označována jako jedna z nejchudších v Číně, minimální mzda je pak v takovém „okresním městě“ zákonem stanovena na 1040 RMB měsíčně. To jen tak pro inustraci…

 14. Lukáš M (neregistrovaný)

  Zdroj WPCentral, Lumia 630 je součástí „Resignation package“

  The report from MarketWatch, which cites a story from the China based First Financial Daily newspaper, claims that an internal email sent to Microsoft’s workers in China offered them a free Lumia 630 if they agree to sign a resignation package. In China, the Lumia 630 sells for close to 800 yuan, or about $130.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).