TOPlist

Odborníci zase brojí proti Temu. O čínský e-shop se zajímají NÚKIB i BIS

Nákupy v aplikaci Temu
  • Temu čelí další kritice, a to jak za nekvalitní zboží, tak za práci s uživatelskými daty
  • Kromě NÚKIBu se o čínský e-shop začala zajímat i Bezpečnostní informační služba

Čínský obchod se vším možným Temu je na našem trhu od loňského roku. Jeho mobilní aplikace se rychle dostala do přízně mnoha Čechů, navíc láká totálně nízkými cenami a sloganem „nakupuj jako miliardář“. Kolem Temu se však od začátku ochomýtají bezpečnostní experti, dle svých slov e-shop prověřuje jak Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB), tak Bezpečnostní informační služba (BIS).

Temu pod drobnohledem

Už v únoru tohoto roku jsme informovali o tom, že Temu se dostal do hledáčku NÚKIBu. „E-shopů a na ně navázaných aplikací, jako je například Temu, je na trhu více. Problematice se snažíme věnovat průběžně a komplexně. V tuto chvíli interně pracujeme na souhrnnější analýze, jejíž závěry ale nechceme předjímat,“ uvedla tehdy pro Lupu mluvčí NÚKIB Eva Rajlichová.



Obchod Temu



Nepřehlédněte

Znáte Temu? Superlevný obchod se stal hitem, nakupování je však na hraně zákona

Dle mnoha zahraničních analýz je Temu podezřelé z přeprodávání osobních dat uživatelů, což má představovat hlavní výdělek společnosti PDD Holding, kam Temu spadá, stejně jako třeba oblíbený čínský e-shop Pinduoduo.

Spotřebitelský magazín dTest zase v dubnu letošního roku kritizoval Temu za prodej nekvalitních výrobků, jejichž dílenské zpracování neomlouvá ani podezřele nízká cena. „Nakoupí-li spotřebitel nekvalitní zboží, které chce reklamovat nebo vrátit, zpravidla se ničeho nedomůže, jelikož vymahatelnost spotřebitelských práv od asijského e-shopu je mizivá,“ varuje dTest.

Zvláštní práci s daty prověřuje BIS

Naráží přitom na to, že Česká obchodní inspekce (ČOI) i Evropské spotřebitelské centrum (ESC) jsou na Temu krátké a nemají jakoukoliv možnost, jak proti němu zakročit v případě reklamace či stížností zákazníků. A podle informací serveru Novinky se o Temu nyní zajímá i česká BIS.

„Jde o obchodní platformu ze země, která funguje na zcela jiném ekonomicko-politickém systému než západní státy. Čína plánuje svoji strategii na roky dopředu a ví, že ceny zboží jsou pro rozhodování velké části zákazníků zásadní. Jsou tedy ochotni přijmout řadu kroků, které jsou pro Západ nepřijatelné. Od kopírování značek přes levné pracovní síly, včetně otrocké práce dětí a menšin, až po rozsáhlé státní dotace,“ uvedl pro Novinky mluvčí BIS Ladislav Šticha.

Navíc Šticha zmínil i problematiku netransparentní práce s uživatelskými daty: „Z pohledu zpravodajské služby či obecně bezpečnosti je problémem mohutný nekontrolovaný sběr dat, která s největší pravděpodobností končí u zpravodajských složek Číny. […] Pokud budou chtít data o vaší platební kartě, tak je prostě dostanou.“

Autor článku Jakub Fišer
Jakub Fišer
Novinář, fanoušek moderních technologií, letních měsíců a asijského jídla. Mám rád filmy od Lynche, obrazy od Pollocka, french house a fotbalový klub Arsenal. Ve volném čase hraju na PlayStationu a chodím běhat.

Kapitoly článku