- V AI akcelerátoru od Huawei byl údajně nalezen čip od TSMC
- Tchajwanská firma přitom nesmí s Huawei jakkoliv obchodovat
- Obě firmy se brání, TSMC shazuje vinu na prostředníka
Na společnost Huawei byl v roce 2019 uvalen „velký americký ban“, na základě kterého čínská firma dodnes nesmí ve svých produktech používat americké služby a technologie. Výjimku tvoří pouze vybrané produkty, kterým americké ministerstvo obchodu udělilo speciální povolení, jejich počet se ale postupně zmenšuje – v letošním roce například byly ze seznamu odstraněny společnosti Qualcomm a Intel. I přesto Huawei zvládá vyvíjet a vyrábět nová zařízení, ovšem je možné, že si americkými technologiemi pomáhá potají.
Používá Huawei zakázané technologie?
Kanadská výzkumná firma TechInsights provedla detailní rozborku akcelerátoru Huawei Ascend 910B a zjistila, že jeho součástí je čip, za jehož výrobou stojí společnost TSMC. Ta přitom nesmí s Huawei obchodovat, neboť při výrobě svých čipů využívá americké technologie. Pokud by se prokázalo, že TSMC své čipy Huawei i přes zákaz nabízí, hrozily by tchajwanské firmě likvidační sankce.
V TSMC zřejmě neměli o dodávkách čipů pro Huawei ponětí, podle nejnovějších zjištění si výrobu dotčených čipů zadal externí subjekt. Jakmile tchajwanská firma zjistila, že se její čipy v produktech Huawei objevují, okamžitě podezřelému prostředníkovi přerušila dodávky. Zároveň s touto věcí seznámila tchajwanskou i americkou vládu.
Vzhledem k citlivé povaze celé záležitosti nebylo jméno firmy prozrazeno, v současnosti probíhá vyšetřování celého případu. Společnost TSMC striktně popírá, že by pro Huawei vyráběla jakékoliv čipy, stejně tak i Huawei tvrdí, že od roku 2020 žádné čipy od tchajwanského výrobce neodebírá. Čínská firma dokonce popřela, že by dodávky čipu Ascend 910B zahájila.
Novější zařízení Huawei pohánějí vesměs čipy vyráběné čínskou společností SMIC (Semiconductor Manufacturing International Corp.). Huawei se ale jejich parametry nikde nechlubí, je tedy možné, že vznikají v jakési pološedé zóně. SMIC údajně k výrobě používá 7nm výrobní proces, americké služby ale pochybují, že by čínský výrobce čipů dokázal tento proces tak rychle vyvinout a zahájit sériovou výrobu pro uspokojení veškeré poptávky.