Domů » Články » O2 v ČR spouští plnohodnotnou 5G síť. Bude stát korunu, jako první se dočkají v Praze a Kolíně

O2 v ČR spouští plnohodnotnou 5G síť. Bude stát korunu, jako první se dočkají v Praze a Kolíně

Operátor O2 jako první v České republice od 1. července spustí plnohodnotnou 5G síť, kterou si budou moci zákazníci v pokrytých lokalitách sami vyzkoušet. Do konce léta má být pokryté širší centrum Prahy a Kolína. Právě v Kolíně přitom operátor loni 5G jako první v reálném provozu otestoval. K 5G se díky padesátce základnových stanic budou moct připojit naši zákazníci v centru Kolína a také Praze na Starém a Novém městě, Vinohradech, v Nuslích, Dejvicích a Bubenči.

Ostrý start 5G od 1. července

Nová generace mobilní sítě nabídne až desetinásobné rychlosti připojení než běžně dostupná síť 4G. 5G však neznamená jen rychlejší stahování. V reálném zákaznickém provozu si nyní chceme otestovat, jak síť funguje pod zátěží, a vyzkoušet různé příklady využití v průmyslu, ve zdravotnictví, u prvků chytrých měst a v dalších strategických oblastech pro ekonomiku,“ popisuje generální ředitel O2 Jindřich Fremuth.

O2 speedtest 5G
O2 v ČR spouští plnohodnotnou 5G síť. Jako první se dočkají v Praze a Kolíně.

Vstupujeme tak mezi země, kde začne být 5G síť dostupná běžným zákazníkům. To, zda a jak bude rozšiřování služby pokračovat, záleží také na podmínkách aukce kmitočtů, jejichž stávající podoba však smysluplné investice do další výstavby nepodporuje,“ dodává Fremuth.

O2 5G mapa
Do konce léta chce operátor pokrýt 15 % populace Prahy a centrum Kolína

Technologii 5G operátor spouští na frekvenci 3,7 GHz, kterou již dříve využíval, nicméně nyní je doplněna o technologii Massive MiMo 32T32R a 256QAM. 5G nyní umožní rychlost připojení 600/100 Mb/s. „Pokud to podmínky aukce kmitočtů umožní, jsme připraveni navyšovat dostupné rychlosti i procento pokrytí,“ říká technologický ředitel O2 Jan Hruška.

Spouštíme mobilní síť 5G

Jako první v Česku spouštíme pro naše zákazníky nejrychlejší mobilní síť 5G! 💡💙Kdy a kde si ji budete moci vyzkoušet a proč ji vlastně potřebujeme? Nejdůležitější informace jsme pro vás shrnuli na našich stránkách 👉 https://od.o2.cz/O2_5G

Zveřejnil(a) O2 CZ dne Středa 17. června 2020

5G síť operátor O2 buduje společně s firmou CETIN. Na příchod sítí páté generace se nechystají zavření v laboratořích – naopak je zkouší v reálných podmínkách s předními světovými dodavateli. V loňském roce operátor v Kolíně 5G spustil společně s firmou Ericsson, nyní s testováním pokračují s firmami Huawei a Nokia. Zkušenosti z pilotních provozů s různými technologickými partnery O2 pomohou při výběru dodavatele pro celoplošné pokrývání, o kterém zatím není rozhodnuto.

O2 5G main

Rozšiřování 5G v České republice bude rovněž záviset na chystané klíčové aukci kmitočtů, která se letos uskuteční.

Připojení k 5G za symbolickou 1 Kč/měsíc

Možnost surfovat na 5G operátor nabídne všem zákazníkům neomezených tarifů NEO Zlatý a Platinový a tarifů FREE+ Bronzový, Stříbrný a Zlatý, a to za symbolickou korunu měsíčně. Balíček 5G na zkoušku si zákazníci těchto tarifů včetně těch, kteří je využívají ve výhodných balíčcích O2 Spolu, budou moct od července aktivovat v online samoobsluze Moje O2.

O2 5G telefony

Pro připojení do 5G sítě je samozřejmě nutné vlastnit telefon s podporou této technologie. Na českém trhu se aktuálně prodávají modely Samsung Galaxy S20 Ultra (5G) a Galaxy S20+ (5G), v červenci se přidá ještě Galaxy A51 (5G). Od sprna by pak měl být v nabídce operátora dostupný nejlevnější model, nicméně jeho „identita“ zatím prozrazena nebyla.

Jiří Hrma

Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytrých zařízení, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů. Máte zájem o spolupráci? Ozvěte se na redakce@smartmania.cz.

4 komentáře

  1. hezkypěkně O2! Škoda že nejsem z Prahy ani Kolína, ale jsem rád že už se začíná něco dít. Uvidíme ještě jak aukce kmitočtů, ale snad se 5G konečně v ČR začne rozšiřovat. Na druhou stranu, ani na 4G se necejtím nějak limitovanej :)

    • souhlas, s rychlostí na LTE nemám problém. ale 5G bude hodně o IOT a dalších technologiích, i v průmyslu vyuzitelných.

  2. cenoverozumnyepl

    Klasicky pristup – my budujeme, snazime se, vsechno by bylo hned, nebo mozna i rychleji, ale ta zla, oskliva vec jmenem tender nam to vsechno zhati.

    • Tak nějak. Navíc k čemu je 5G, když většina lidí má FUP, protože neomezené tarify jsou pořád drahé, navíc spousta z nich umí po vyčerpání limitu snížit rychlost. Ale my všichni uvědomělí občané víme, že to s námi velká trojka myslí dobře, že nám poskytuje ty nejlepší služby na světě. Navíc my tu nechceme nějaké polské ceny, které by nemohli operátorům přinášet velké, snadné zisky. My ovčané chceme platit podstatně, ale podstatně více, protože chápeme, že jsme specifický trh.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).