Domů » Články » Nový týden = nové sestavení Windows 10: Co nového si Microsoft pro Insidery připravil?

Nový týden = nové sestavení Windows 10: Co nového si Microsoft pro Insidery připravil?

Microsoft vydává nová testovací sestavení Windows 10 (Mobile) jako na běžícím páse. Možná za to může blížící se tisková konference, kde by redmondští mohli odhalit souhrn novinek, které verze nazývaná Redstone 2 přinese. Aktuální sestavení dostupné v rychlém kruhu aktualizací nese číslo 14951 a přichází jak na počítače a tablety, tak i telefony s Windows 10.

windows-10-mobile-3

Nové nástroje Windows Ink

Jednou z největších novinek letní aktualizace Windows 10 je funkce Windows Ink, tedy přirozená práce s dotykovým perem napříč celým systémem. Microsoft tuto funkci rozvíjí i v Redstone 2, nově je například zjednodušeno vybírání barev a šířek pera, aniž by bylo nutné otevírat nabídku dvakrát. Novou funkcí je také šablona úhloměru s kompasem, či pravítko ukazující v číslech hodnotu úhlu naklonění.

protactor

Elektronický inkoust ve Fotkách

Microsoft také přidal podporu Windows Ink do aplikace Fotky (verze 16.1017.10000.0). Přímo do fotografií a videí je možné kreslit, přidávat komentáře atd. Po ukončení editace (tužkou, perem či nově kaligrafickým perem) je možné snímek uložit a sdílet; např. na Twitter s hashtagem @windowsinsider. Nové Fotky také přinášejí vylepšené možnosti ořezávání a sadu nových filtrů.

wp_20161001_19_50_04_pro_ink_li

Vylepšená aplikace Fotoaparát

Na tabletech i smartphonech byla vylepšena nativní fotoapalikace, zejména co se ovládání týče. Přibyla tlačítka pro pořizování snímků, videí a panoramat s vyšším kontrastem, samospoušť je nově k dispozici přímo mezi ovládacími prvky na výchozí obrazovce, stejně tak si samostatné tlačítko vysloužila položka Nastavení.

camera-app-update

Tlačítko pro zobrazení pořízených snímků je lépe nahmatatelné, na jeho původní pozici se přesunul přepínač přední a zadní kamery. Zoomování je nově možné díky posuvníku a na počítačích lze odpalovat nové fotografie stisknutím mezerníku. Majitelé zařízení Surface (3, Pro 3, Pro 4 a Book) mohou nově pořizovat živé fotografie.

camera-app-update2

Ještě lepší práce s touchpadem

Microsoft se již od minulého buildu rozhodl vzít touchpady a jejich gesta do vlastní režie a nenechávat vše na aplikacích jejich výrobců. Nová položka v Nastavení umožňuje nastavení rozličných gest, přičemž položka pokročilé nově umožňuje vytvářet gesta vlastní, a to na základě klávesových zkratek. Mezi základní gesta k výběru také nově patří změna hlasitosti.

touchpad-1

Další novinky

Microsoft také zjednodušil práci vývojářům, kteří již nemusí restartovat počítač po zapnutí režimu pro vývojáře, aktualizován byl i subsystém pro Linux, který byl povýšen na Ubuntu 16.04 (Xenial). Aktualizaci však musí Insideři provést ručně. Microsoft také na počítačích i smartphonech opravil řadu chyb a upravil francouzskou klávesnici podle současných pravidel interpunkce.

Známé problémy

Pokud stále nejste rozhodnutí, zda této sestavení nainstalovat, nebo jej přeskočit, může rozhodnout seznam známých chyb, který je rozsáhlejší než obvykle:

 • Nefunguje přihlášení do aplikací Hudba Groove, Zprávy MSN, Feedback Hub, a dalších. Zpětnou vazbu tak musí dočasně Insideři zasílat skrze oficiální fórum.
 • Restart telefonu může skončit zaseknutím na obrazovce s logem Windows. Podle zařízení má tento stav trvat 20 až 30 minut, poté by měl systém naběhnout normálně. Microsoft identifikoval dvě chyby, které tento problém způsobují, důrazně však nedoporučuje resetovat zařízení.
 • Aplikace Excel na mobilních zařízeních spadne po přidání nového listu.
 • Uživatelé s nastaveným datovým limitem budou dostávat časté notifikace o překročení limitu. Řešením je dočasné vypnutí této funkce.
 • Na některé telefony nejde toto sestavení nainstalovat, progres se zadrhne na 0 %. Postup se aktuálně řeší na těchto stránkách.
 • Na počítačích může zhavarovat aplikace Sketchpad při použití úhloměru
 • Nefunguje aktualizace antivirových programů třetích stran

Lovení chyb

Microsoft se připravuje na další fázi ladění systému, a proto připravuje další akci nazvanou BugBash, při níž Insideři formou hry vyhledávají chyby na místech v systému, kam by běžně nezavítali. Příští BugBash bude probíhat od příštího úterý 8. listopadu do neděle 13. listopadu.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

23 komentářů

 1. Jj, mrtvý systém …..
  Windows Ink je supr funkce. Hojně to využívám na skici v mapách nebo výkresech. I to malování s pravítkem je vychytané.

  • System s malou a stale zmensujici se uzivatelskou zakladnou je proste mrtvy s tim nic nenadelas.

   • Si pod vplyvom navykovych latok? Windows 10 nie su len mobily

   • Kdyz se mluvi o mrtvem systemu, jde samozrejme o Windows 10 Mobile. Ty jsou kompilovany pro architekturu ARM misto x86. Windows 10 Mobile maji tak blizko k Windows 10 jako mely Windows RT k Windows 8.

 2. MS se měl vydat cestou výrazné modifikace AOSP (Androidu). Provázat to svými službami, designem, možností dláždic, atp.
  Věřím, že v jeho podání by Android nevypadal, jako kdyby jej navrhovaly děti v mateřské školce. (Mám S7)

  • Výhodou Androidu je, že může vypadat takřka libovolně. Že ten tvůj vypadá jako dětské omalovánky,je vizitka tvá, ne Androidu.

   • Tak to je dost otázka, z jakého pohledu je to výhoda. Z pohledu běžného BFU uživatele je to peklo, co výrobce, to jiné GUI. To jiný synch. nástroj ve Windows. To jiná stock výbava. To jiná podpora v rámci vlastního ekosystému. Fakt peklo.

   • Jak by byl svět krásný, kdyby bylo všechno stejné, že?

   • Kikina (neregistrovaný): Myslíš jako když přisedneš k nějakému z miliardy PC a v zásadě jsi okamžitě in? Jo, vcelku jo;)

   • Zakladni principy ovladani zustavaji stejne, ze je to pro tebe slozite, je tvuj problem.

   • Nejde o zlozitost, ale o to ze si hater

   • Jirka (neregistrovaný): :)

  • konkurcni systm neproipojes plne se svym

   • Což je Microsoftu málo platné pokud tu možnost bude mít 0.5% lidí co zrovna používá W10 i WM10

   • Jak vidis 99,7% lidi je to uplne putna a soucasna uroven propojeni jim vyhovuje.

   • A preto sa to vyvíja a zlepšuje. Dúfam že to nezatrhnu a vymyslia ďalšie vychytavky…

   • A a Peter: Windows je jediná platforma, která umožňuje plné propojení s ostatními Naopak Google zařízl propojení svých služeb na WIndows. Třeba gmail a s tím samozřejmě i kontakty už nelze plně synchronizovat. Proč?

   • Proč? Protoze na mrtvou platformu kali pes?

   • Synchronizace s gmail a tím i kontakty a kalendář mi funguje normálně.

   • Filip: „mrtvou platformu kali pes“ :D

    Windows platforma nie je len mobil. Je to od IoT az po Surface Hub vsetko. dokopy cez miliardu uzivatelov a zariadeni. Tak aka mrtva platforma? Pises o niecom o com h*vno vies zjavne :)

 3. Pravda je ta, že lidé by se měli vyjadřovat k věcem o kterých něco vědí, či se kterými mají přímou zkušenost. Jinak se komentáře stávají prázdným a hloupým tlacháním. Čímž v podstatě tito komentátoři o sobě vypoví zcela vše. Souhlasím s tím, že Windows 10 není pouze ne telefonech, ale i na dalších zařízeních z čehož plyne nespočet výhod, ale to je pouze pro zasvěcené:)

 4. To, ze nepouzivate prop. zarizeni znamena, ze prichazit celkem o mnohe usnadneni a hlavne zprijemneni. Zkuste si to u Applu. To propojeni OS je velmi prijemne vc. navazani prace. To neni jen Outlook a kontakty. Tyka se to OS a aplikaci.
  No a u 10 je to take. Myslite si, jak je to fuk, ze to nepouzivate. Jak zacnete, uz sych chcete.

 5. Lidi po poslednim buildu mam mnoho aplikaci jen v anglictine. Jak tam dostat zpatky cestinu. Treba sms aplikaci nebo kalendar. Zacina me to stvat. Nastaveni je pritom v cestine. Nechapu.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).