TOPlist

Novinky ze světa NFT: vybrali jsme kolekce, které se vyplatí sledovat

digital art NFT umeni obrazek lide Note Thanun Unsplash

Kdo se alespoň trochu zajímá o moderní technologie, jistě narazil na zkratku NFT (non-fungible token neboli česky nezaměnitelný token). Pod těmito třemi písmeny se skrývají digitální dokumenty, které nelze zaměnit. Často se používá přirovnání k měnám, kdy „fungible token“, tedy zaměnitelný token, je například 1 Kč, kterou lze s kýmkoliv vyměnit za jinou 1 Kč, a jedná se v podstatě o převod 1:1. Dostanete to stejné, co jste odevzdali.

Nezaměnitelné tokeny lze přirovnat spíše k různým sběratelským předmětům či umění – každý z nich je originál a jejich hodnota časem může narůst do astronomických výšin, či naopak skončit v propadlišti dějin.

Ať už si o tomto fenoménu myslíte, že se jedná o skvělou investiční příležitost, nebo jen hodně nafouklou bublinu, rozhodně je zajímavé tento trend sledovat. Díky zápisu do blockchainu skrze kryptoměnu (nejčastěji ethereum) vám nakoupené dílo jen tak někdo nevyfoukne.

Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení podle zákona č. 256/2004 sb. o podnikání na kapitálových trzích.

V tomto článku se nicméně nechceme věnovat tomu, jak NFT nakoupit či zda se jedná o vhodnou volbu právě pro vás. Jeho cílem je vypíchnout aktuální zajímavé kolekce, které se v dohledné době chystají na odhalení a které byste si neměli nechat uniknout, ať už se chystáte do NTF investovat, či jen chcete pozorovat, jak se tento trend bude vyvíjet.

Pixelmon

Pokud bychom hledali kolekci, která má velmi zajímavou grafiku, rozhodně by to byl Pixelmon – jeden z nejočekávanějších NFT projektu měsíce ledna. Ten si klade za cíl vytvořit unikátní metaverse s využitím nejrůznějších ras a tvorů, které si budete moci pořídit právě ve formě NFT. Zajímavá je na celém projektu grafika, která je částečně inspirovaná Minecraftem.

Celý svět Pixelmon je tak tvořen krychlemi, které dávají tomuto metaverse naprosto unikátní charakter. Bojovníci Pixelmon budou rozděleni do čtyřech kmenů – Země, voda, oheň a vzduch, přičemž každý z nich bude mít své zcela unikátní vlastnosti, které zúročíte při hraní ve světě Pixelmon. Víme také, že součástí tzv. kolekce Generation 1 bude více než 100 různých typů postav a zvířat, což je úctyhodné číslo.

Jak získat přístup na Discord?

Zajímavé je také to, že autoři o projektu zatím nezveřejnili příliš mnoho informací. Nejvíce aktivní jsou na Twitteru, kde je sleduje více než 103 tisíc odběratelů. V provozu je i Discord kanál, nicméně dostat se na něj je zatím extrémně složité. Autoři sice na Twitteru, a speciálně pak na tomto účtu @PixelmonDiscord zveřejňují nápovědy, po jejichž rozluštění se dostanete k indicii, která vás na jejich Discord nasměruje.

Pixelmon discord
Získat přístup na Discord je zatím extrémně složité, ale pokud budete dostatečně rychlí, povede se vám to.

Problém je, že každá nápověda garantuje vždy jen několik desítek či maximálně stovku přístupů, takže po jejím zveřejnění máte jen velmi krátký čas na rozluštění. Zpravidla jsou pozvánky rozebrané do několika vteřin. Rozhodně doporučujeme oba Twitter účty sledovat a zapnout si na jejich příspěvky notifikace – jedině tak se vám pozvánku na Discord povede získat, stejně jako se to na několikátý pokus povedlo nám.

pixelmon nft 2

Za celým projektem stojí několikačlenný tým, kterému se navíc daří navazovat spolupráce s dalšími zajímavými NFT projekty (Azuki, Nanopas a dá se tedy očekávat, že o NFT Pixelmon bude po zahájení prodeje (tzv. mint) velký zájem. Autoři zatím nezveřejnili přesný termín zahájení prodeje ani cenu. Za tři dny by mělo dojít ke spuštění oficiálních webových stránek na adrese Pixelmon.club, kde se dozvíme další informace včetně očekávané roadmapy projektu.

Hypersloths

Dalším zajímavým projektem s velmi pěknou 3D grafikou jsou Hypersloths. Jedná se o celkem 8000 NFT lenochodů, při jejichž vytvoření bylo využito několik stovek různých prvků a vlastností, které každé položce vdechnou unikátní vzhled a samozřejmě i raritu.

hypersloths nft
Mint NFT kolekce Hypersloths je naplánován na 24. února

Za grafikou této kolekce stojí zkušený digitální umělec Yevgeni Krachak (Instagram) z Jeruzaléma. I když má na svědomí obrovské množství nejrůznějších 3D modelů, ve světě NFT půjde o jeho vůbec první debut. Yevgeni v minulosti spolupracoval se značkami jako Disney, Coca Cola, Mattel, Google, Nissan, Renault a další. V budoucnu bude tato NFT možné využít nejen jako avatary, ale také v metaverse.

Na Discordu se Hypersloths pyšní téměř 120 000 členy, což je velmi slušná základna (100 tisíc jich získali za méně než 72 hodin). Termín startu prodeje kolekce byl stanoven na 24. února. Cena zatím určena nebyla, ale tipujeme, že by se mohla pohybovat okolo hranice 0,2 až 0,3 ETH. Pozitivní je také informace, že na white-listu ještě zbývá spousta volných míst, díky kterým si můžete zajistit přednostní mint. Odhalení jednotlivých NFT je naplánováno na 26. února. V případě, že budete NFT držet do 22. března, získáte od tvůrců projektu aidropem další NFT.

hypersloths nft 2

5. března by měla být představena utilita „collect-to-ean“, v rámci které budou držitelé NFT získávat další bonusy. Více informací ale autoři upřesní později.

Oficiální stránky projektu jsou zatím ve výstavbě, autoři jsou ale velmi aktivní na Twitteru a Instagramu.

Meta Eagle Club

V poslední době byla jednou z nejčastěji skloňovaných kolekcí ta s názvem Meta Eagle Club z projektu Galyverse. Tu bude tvořit zatím nespecifikovaný počet orlů (zřejmě 7777) s velmi pěkně zpracovanou 3D grafikou. V době psaní článku kolem této kolekce vznikla silná komunita, která má na Discordu přes 32 tisíc členů. Autoři zatím nezveřejnili přesný termín zahájení prodeje (tzv. mintování), ale vše zatím nasvědčuje tomu, že se dočkáme v průběhu ledna.

meta eagle nft

Za grafikou stojí známý digitální umělec Gal Yosef, který se specializuje na počítačovou grafiku a jeho díla v minulosti zmiňovali umělci jako Steve Aoki či Justin Bieber. Jeho umělecká díla se ve fyzickém světě prodala za více než 10 milionů dolarů. Společně s Aokim navíc vytvořil unikátní NFT, které se prodalo za 214 200 USD. Právě „krypto-orlové“ jsou nejnovějším počinem tohoto nadějného umělce. Gal se mimochodem postaral i o grafiku úspěšné série Crypto Bull Society, kde se aktuální floor pohybuje okolo hranice 2 ETH.

Každý orel z kolekce je zcela unikátní – autoři pro jejich generování počítačem zkombinovali stovky různých prvků, které každé položce přidávají specifické vlastnosti. V kolekci bude rovněž několik zcela unikátních a nejvíce ceněných orlů, nicméně jejich podoba (a tedy i unikátnost) bude odhalena až několik dní po mintování.

Autoři projektu zatím nezveřejnili ani přesnou cenu v síti Ethereum, za kterou bude možné položky z kolekce nakupovat, ale odhadujeme, že se bude pohybovat v rozmezí 0,2 až 0,3 ETH. Rozhodně se ale vyplatí sledovat jejich Discord, kde se tyto informace ve správný čas objeví. Oficiální stránky zatím spuštěny nebyly, dostupná je pouze landing page na adrese GalyVerse.io.

Autor článku Michal Javůrek
Michal Javůrek
Nadšenec do mobilních technologií, vášnivý fotograf, cyklista a sběratel starých telefonů. Pokud zrovna nesedím u počítače, najdete mě v přírodě s fotoaparátem přes rameno, nebo v sedle na kole.

Kapitoly článku