Domů » Články » Novinky pro Insidery: inovace v notifikacích a první test podzimního updatu

Novinky pro Insidery: inovace v notifikacích a první test podzimního updatu

Microsoft v minulém týdnu vydal nová testovací sestavení Windows pro Insidery. Dočkali se jak nejen příjemci nových verzí v kanále Fast, ale konečně i opatrní Insideři přijímající aktualizace skrze kanál Slow. Pro první jmenované Microsoft připravil nálož novinek, které se objeví v příštím jarním updatu (20H1), druhá skupina se dočkala vůbec prvního testovacího sestavení letošní podzimní aktualizace.

Na podzim pouze servisní balíček

Nejprve se pojďme podívat na chystanou podzimní aktualizaci, která vůbec poprvé v historii Windows 10 nebude distribuována jako nový build, ale pouze jako kumulativní update. Nové sestavení s číslem 18362.10000 přináší pouze několik drobných změn pro výrobce hardwaru, novinek pro uživatele bude patrně pomálu; Microsoft ve svém blogu slibuje vylepšení výkonu a kvality. Dá se předpokládat, že tento způsob distribuce nové verze Windows nebudou redmondští příliš využívat a v budoucnu budou nadále vsázet na tradiční vydávání nových verzí.


Na jaře se dočkáme nových notifikací

Rozsahem větší bude aktualizace připravovaná pro příští jaro. Nejnovější sestavení s číslem 18932 přináší několik hmatatelných novinek. Jednou z nich bude práce s notifikacemi, nastavení vyskakujících oken s nimi bude nově obsahovat ikonu ozubeného kolečka pro rychlý přístup k jejich nastavení. Do nastavení také nově povede cesta skrze Centrum akcí.

nastavení

Stylový fitness náramek Honor Band 5

V rámci vyskakujícího okna bude také možné vypnout notifikace pro konkrétní aplikaci.

notif

Samotné nastavení notifikací dostává nový vzhled s grafickými ukázkami jednotlivých voleb. Z tohoto místa bude také možné jedním kliknutím vypnout všechny notifikace.

visualizace

V nastavení si také budete moci seřazovat aplikace podle toho, jak často vám zasílají notifikace, a přímo z tohoto místa je pro jednotlivé aplikace povypínat.

notifikace

Novinky v aplikaci Váš telefon

Microsoft nadále pokračuje ve sbližování smartphonů a počítačů s Windows. Nová verze aplikace Váš telefon přináší podporu dotyku při vzdáleném ovládání smartphonu na zařízení s Windows 10 s dotykovým displejem. Podporován je klasický i dlouhý stisk.

vas telefon 2

Aplikace Váš telefon také umí přenést notifikace z telefonu přímo na obrazovku počítače. V nové verzi je možné kliknout na vyskakující okno notifikace, přičemž:

  • Se na displeji počítače objeví obrazovka telefonu (pokud telefon funkci sdílení obrazovky podporuje)
  • Se na displeji počítače objeví seznam notifikací (pokud funkce sdílení obrazovky podporována není)

Nová verze Váš telefon obsahuje několik chyb a nedodělků, sdílení obrazovky na dotykové displeje například nepodporuje multidotyková gesta, některé aplikace navíc nemusí při sdílení obrazovky rozpoznávat jakýkoliv dotyk. Na displej počítače se nezrcadlí informace z allways-on displeje, stejně tak se nepřevádí nastavení filtru modrého světla.

Novinky v usnadnění přístupu

Microsoft v novém sestavení také myslel na osoby využívající funkce usnadnění přístupu, například ovládání počítače očima. Po spuštění tohoto nástroje lze využívat nové funkce, jako např. přetahování souborů a složek. Novinkou je také možnost vybrat požadovaný objekt očima, ale kliknutí na něj provést stiskem tlačítka např. na joysticku.

windows 10 2

Změnilo se také nastavení ovládání počítače očima, které umí např. změnit citlivost ovládání pomocí číselných hodnot.

windows 10 3

Vylepšovaly i další funkce usnadnění přístupu; předčítač například umí nově automaticky číst obsah na webových stránkách či emailech, lupa zase nově spolupracuje s tmavým tématem systému.

windows 10 4

Známé chyby

Microsoft tradičně opravil velké množství chyb, některé však stále přetrvávají. Některé z nich obsahuje nová verze aplikace Váš telefon, další se mohou objevit na úrovní systému. Mezi ně patří:

  • Skrze aplikaci Xbox nelze v některých případech instalovat nové hry
  • Starší verze anti-cheat softwaru ve hrách mohou způsobovat pád systému
  • Některé čtečky SD karet od Realteku nefungují správně
  • Funkce Řízený přístup ke složkám v Ochraně systému Windows je po updatu na toto sestavení vypnutý, lze jej však znovu zapnout

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

Napsat komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze. Pokud nechcete neustále vyplňovat pole Jméno a E-mail (nezveřejňuje se), doporučujeme se zaregistrovat. Vyžadované informace jsou označeny *