Domů » Bleskovky » Nové sestavení Windows 10 pro Insidery odhaluje další novinky pro letní aktualizaci

Nové sestavení Windows 10 pro Insidery odhaluje další novinky pro letní aktualizaci

Microsoft včera do rychlého kruhu aktualizací vypustil nové preview systému Windows 10. Nese číslo 14352 a přináší několik vylepšení, která veřejnost ocení ve velké výroční aktualizaci letos v létě.

anniversary_update

Elektronický inkoust

Microsoft chce, abychom v budoucnu ovládali Windows nejen klávesnicí a myší, ale také dotykovým perem. Proto je součástí větve Redstone funkce Windows Ink, díky níž lze na úrovni systému a aplikací používat stylus přirozeně jako klasickou tužku. Na základě zpětné vazby insiderů došlo v tomto sestavení k několika vylepšením této funkce a dostalo se i na nové funkce.

Systém například umí v ručně psaném textu v rychlých poznámkách automaticky rozpoznat telefonní číslo a emailovou nebo internetovou adresu. S těmito poznámkami je možné hned pracovat – například rovnou zaslat email nebo otevřít webovou stránku.

ruler-compass-1024x588

Virtuální pravítko, které lze obtahovat stylusem, je nově vybaveno kompasem, jehož střelka ztuční, pokud je směr orientován do některé ze světových stran.

Nahrávání herních videí ve Full screenu

Microsoft také vylepšil fungování aplikace Xbox, konkrétně možnost záznamu herních videí ve Full screen režimu. Okénko Záznam ze hry nově funguje ve hrách League of Legends, World of Warcraft, DOTA 2, Battlefield 4, Counterstrike: Global Offensive a Diablo III a jejich seznam se má nadále rozrůstat.

Cortana jako DJ či minutka

Personální asistentka Cortana je opět o něco chytřejší. Nově se může stát osobním DJ, nebo minutkou na vajíčka, a to díky spolupráci s aplikacemi Hudba Groove a Budíky a hodiny. Přikázat lze, aby spustila konkrétní písničku, veškeré songy od vybraného interpreta nebo vybraný playlist. Také lze hlasem nastavit odpočet na např. deset minut a v průběhu odpočtu se ptát, kolik času ještě zbývá. Bohužel tyto funkce vyžadují prostředí v angličtině.

Další novinky

  • Microsoft na základě zpětné vazby opět vrátil barvy do ikony aplikace Průzkumník.

file-explore-new-v-old

  • V aplikaci Feedback Hub je nově vidět, zda na konkrétní požadavek / připomínku odpověděl někdo z Microsoftu

search-result-view

  • Změna verze Windows z Pro na Enterprise již nebude vyžadovat kompletní reinstalaci systému; postačí změnit produktové číslo a restartovat počítač.

change-pk

  • U aplikace Windows Defender je nově možné nastavit periodické skenování zařízení, a to i v případě, že používáte jiný (třeba starší) antivirus. Kontrola má probíhat v optimálních časech, tedy tehdy, když počítač či tablet není zrovna využíván, aby se skenování souboru neprojevilo na sníženém výkonu.

W10_1

Co je ještě zapotřebí opravit

  • Microsoft také v tomto sestavení opravil spousty chyb, některé však stále zůstávají:
  • Po prvním přihlášení nefungují zhruba 15 minut nainstalované doplňky v prohlížeči Edge
  • Novinky v Cortaně uvedené výše nemusí v některých případech fungovat, řešením je restart zařízení
  • V některých aplikacích (např. Netflix či Tweetium) nefunguje navigace skrze klávesnici

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).