Domů » Články » Windows 10 Insider preview dostává obří update: Ochutnejte novinky z Buildu

Windows 10 Insider preview dostává obří update: Ochutnejte novinky z Buildu

Microsoft včera večer vypustil do světa nové sestavení systému Windows 10, umožňující Insiderům vyzkoušet první várku funkcí, které budou součástí velkého letního balíčku Anniversary Update. Sestavení dostupné v rychlém kruhu aktualizací nese číslo 14316 a je po okraj napěchované novinkami.

Linuxový terminál Bash

První velkou novinkou je přítomnost Linuxové příkazové řádky, která funguje ve Windows 10 zcela nativně. Aby ji bylo možné vyzkoušet, je nutné nejprve se přepnout do vývojářského módu v nastavení – aktualizace a zabezpečení – pro vývojáře. Jakmile tento krok učiníte, musíte v nastavení (nebo v ovládacích panelech) vyhledat položku zapnout nebo vypnout funkce systému Windows a zaškrtnout Windows Subsystem for Linux (Beta). Více se o této novince můžete dozvědět v samostatném příspěvku na blogu Microsoftu.

bash-1024x569

Cortana notifikuje napříč zařízeními

Slušnou řádku novinek dostala i personální asistentka Cortana, která na svá bedra částečně přebírá notifikace fungující napříč zařízeními. Pokud se například vašemu telefonu s Windows vybíjí baterie, Cortana na PC vás o tom bude informovat.

Cortana Tips & Tricks | Low Battery

Pokud zrovna nemáte přehled o tom, kde leží váš telefon, stačí se Cortany na PC zeptat a ona spustí funkci Find My Phone a ukáže vám jeho polohu, případně jej prozvoní.

Cortana Tips & Tricks | Find My Phone

Cortana také umí napříč zařízeními sdílet navigační pokyny z mapové aplikace, cestu si například lze naplánovat na PC a poté sdílet se smartphonem.

Cortana Tips & Tricks | Share Directions

Potěšující zprávou je, že multiplatformní notifikace nefungují pouze se smartphony s Windows, ale také s telefony s Androidem a nainstalovanou Cortanou v poslední verzi. Méně potěšující zprávou je, že Cortana stále nerozumí česky a tyto funkce jsou tak dostupné pouze v podporovaných jazycích. Tento směr nás příliš netěší, neboť tak našinec přichází o spoustu zajímavých funkcí (jako například Quiet Hours).

Edge dostává nové doplňky

Internetový prohlížeč Microsoft Edge se v minulém sestavení dočkal podpory rozšíření, která se však omezila na pouhé tři doplňky. Nyní přibývají další pro připínání stránek a také OneNote Clipper. Aktualizace se dočkaly i doplňky předchozí, a proto je nutné je pro další používání přeinstalovat kliknutím na tři tečky vpravo od adresního řádku a využít položky rozšíření.

new-edge-extensions

Univerzální aplikace Skype

Do nového sestavení se také dostala nová univerzální aplikace Skype, která bude chtít ze systému vytlačit integrované řešení v aplikacích Zasílání zpráv, Telefon a Skype video. Aplikace prozatím nabízí základní funkce, avšak bude v dalších sestaveních pravidelně aktualizována. V příštím sestavení se navíc dostane i do mobilních Windows 10.

uwp_full-new-650x366

SMS zasílané z počítače

I když aplikace Zasílání zpráv zřejmě přijde o integraci Skype, neužitečná nebude. Brzy bude možné zasílat a přijímat z ní SMS jako v telefonu. Pro využití této výhody je ale nejprve zapotřebí aktualizace aplikace Zasílání zpráv ve Windows 10 Mobile, která bude patrně součástí příštího sestavení. To však na své vydání ještě čeká, neboť Microsoft řeší chybu týkající se mobilních dat.

Novinky v Centru Akcí

V notifikačním centru si nově můžete vybrat, která oznámení jsou pro vás důležité, a které méně. Volba probíhá v nastavení – systém – oznámení a akce, na výběr jsou tři úrovně priorit – nízká, střední a vysoká. Na tomto místě lze také zvolit, kolik maximálně může jedna aplikace zobrazovat zmeškaných notifikací, přičemž defaultně jsou nastaveny 3. O ostatní oznámení ale nepřijdete, existuje pro ně tlačítko pro zobrazení dalších.

Microsoft_Edge-1609162

Nové Emoji

Nové sestavení také přináší novou sadu smajlíků, které lépe zapadají do designového jazyka Windows, jsou detailnější a expresivnější. V rámci rasové korektnosti pochopitelně nechybí obličeje v různých barevných tónech pleti.

EMOJI-HIGHLIGHTS-v2_Page_02-2-1024x913

Tmavé systémové téma

Z mobilních Windows 10 si počítačová verze půjčuje tmavé systémové téma, které se nastavenuje v nastavení – přizpůsobení – barvy. Do černé barvy se pak přebarví Nastavení, Windows store, Budíky a hodiny, Kalkulačka a spousta dalších univerzálních aplikací. U aplikací, které mají možnost změnit barevné téma přímo v sobě, se změna systémového tématu neprojeví a je nutné ji učinit přímo v aplikaci.

dark-mode-1024x640

Mobilní Continuum přímo v počítači

Nová je také aplikace Connect app, která umožňuje smartphonům podporujícím režim Continuum využít periferie počítače (klávesnice, myš, displej) pro zobrazení vlastního počítačového prostředí ze smartphonu. Přitom není zapotřebí vlastnit Microsoft Display Dock, telefon lze připojit k počítači přímo kabelem nebo bezdrátově skrze Miracast (je-li počítačem podporován).

connect-app-1024x640

Vylepšení při práci na více plochách

Pokud ve Windows 10 používáte více ploch, můžete nově připnout vybrané aplikace tak, aby byly dostupné na každé z používaných ploch, což se může hodit například u aplikací Skype či u hudebního přehrávače Groove. Při práci na více monitorech je například možné připnout si na jeden monitor emailového klienta a pracovat na ostatních plochách na monitoru druhém.

vd-show-all-desktops-1024x640

Zjednodušený spořič baterie

Microsoft v novém sestavení přejmenoval Spořič Baterie na pouhé Baterie a přidal novou možnost pro běh aplikací na pozadí – buď ji povolíte, zakážete, anebo nově necháte rozhodnout systém.  S touto volbou se bude systém inteligentně uspávat náročné aplikace, pokud nejsou delší dobu používané. Při poklesu nabití baterie pod určitou hodnotu (např. 20 procent) se systém nově bude ptát, zda chcete spustit Spořič baterie či nikoliv.

battery-details

Windows Update vás již nebude rušit při práci

Microsoft také lehce pozměnil vzhled aktualizačního progresu při instalaci nového sestavení. V nastavení Windows Update bude možné zadat „aktivní hodiny“, tedy časové rozmezí, v němž býváte obvykle nejvíce vytížení, aby se v tento okamžik neinstalovaly aktualizace.

t-1621810

Komentáře ve Feedback hubu

Novinkou předchozího sestavení se stal Feedback Hub, který nahradil předchozí Insider hub. V nové aplikace je například možné komentovat jednotlivé příspěvky zpětné vazby, a to nejen uživateli, ale i inženýry Microsoftu; jejich odpovědi budou vyzdvihovány nad všechny. Zpětnou vazbu mohou komentovat ale i samotní Insideři, čímž má vzniknout o vybraných problémech ucelená diskuze.

fb-hub-comment

Chyby v sestavení

Microsoft v novém sestavení opravil spoustu chyb, avšak pár dopustil se i několika chyb nových.

 • Vývojáře nepotěší pády emulátorů Windows 10 Mobile a Hololens ve Visual Studiu, tato chyba bohužel nemá prozatím řešení.
 • Při použití Lupy není vidět text v aplikacích Feedback Hub, Cortana a několika dalších.
 • Stahování velkých souborů přes Microsoft Edge se může zadrhnout na 99 %, je to ale pouze vizuální problém a mělo by pomoci zavření prohlížeče a přejmenování staženého souboru. Tento krok zajistí přeskočení bezpečnostní kontroly souboru a jeho fungování.
 • Pokud si zapnete vývojářský mód (například kvůli Linuxovému příkazovému řádku), nemusí korektně fungovat Nastavení.
 • Vyskakující notifikace vybraných aplikací mohou zobrazovat pouze ikonu aplikace, nikoliv text samotného oznámení. Dostanete se k němu v Centru akcí.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

50 komentářů

 1. Všechny novinky navázané na Cortanu, ale ta se do dalších jazyků nehrne. Nejsem z tohoto směřovaní příliš nadšený :-(

 2. mich77@seznam.cz (neregistrovaný)

  Na to mobilní Continuum se fakt těším. Při práci na počítači budu v okně ovládat svůj telefon a nemusím ho zvedat ze stolu. Ovládání myší a psaní na plnohodnotné klávesnici, za mě super nápad.

  • Myslíš jako např. jistý freeware o velikosti 2MB pro původní WM? To je vývoj co, tak letí kupředu:-) Ale jo, nehledě na „vývoj‘ je to super věc, kterou modří znají a mají rádi už deset let.
   U Samsungu je na to apka (SideSync), umí i Asus, u Lenova je na to kabel, který má zpoždění s uvedením na trh.

  • WTF (neregistrovaný)

   Ano, jasne a určite majú aj aplikacie prispôsobene na prácu s myšou :-)

  • WTF (neregistrovaný): Vcelku irelevantní, uzpůsobených aplikací na myš (asi tedy myslíš Continuum) je takové minimum, že to nemá smysl nijak zmiňovat. Takže to stejně budeš provozovat v telefonním prostředí, aby ses prostě dostal k těm aplikacím, které potřebuješ (např. import věcí do mapy, atd.). Na myšoidiní aplikace použiji ony Desktop aplikace, které budu mít všude okolo Connect app:)

  • pat (neregistrovaný)

   Ty hladaj apky, ostatni vyuziju balicek na platforme windows a ms im doda komplexne riesenie.

   Proste pohodlne nehladaju apku na kazdu volovinu

  • pat (neregistrovaný)

   Je potrebne toto ?[odkaz]

   Podla mna nie. Uwp dizajn je ovela prehladnejsi plus je totozny na vsetkych zariadeniach.
   Dufam ze ms nebude neskor mysliet spiatocnicky ako vy a pojde dopredu.
   O 5, 10 rokov budu aplikacie vyzerat uplne inak. Desktop tiez presli svojim vyvojom

  • SexyJohny (neregistrovaný)

   Já furt čekam na update toho interfacu..Asi si ale budu muset počkat na Windows 11 :D Na stupidní Metrodesign přešel Acrobat a teď už i Daum PotPlayer (naštěstí se dá vypnout) a v obou případech je to změna k horšímu, kdy ovládací prvky ustoupily nesmyslnýmu roztahanýmu touch rozhraní, který mi je na desktopu nebo notebooku na dvě věci.

   Docela by mi zajímalo, jestli vůbec někdy tohle Microsoft přijme, že to je sračka a napraví to, nebo se budeme dál tvářit, že desktop zařízení může mít stejný ovládání jako tablet.

  • „nebo se budeme dál tvářit, že desktop zařízení může mít stejný ovládání jako tablet.“

   alebo sa uvedomis. Vyvoj ide dalej a klasicke desktop WinForms su uz out a prebytocne.

  • Johny (neregistrovaný)

   Teď nevim, jestli nechápeš co sem napsal nebo mi řikáš, že klávesnice a myš jsou přežitek… jiný vysvětlení tvojí pomýlený reakce tam nevidim.

  • Myslim z grafickej UI stranky. Je tu viac periferii, moznosti ovladanie. Klavesnica a mys su jedna z moznosti. Je cas sa posunut dalej. UI vsetkych aplikacii budu cim dalej tym jednoduchsie, vacsie kvoli touch atd. Treba si na to zvyknut a nebit len konzerva. To ze ty nemas Desktop s touch nemozem. A to ze tebe sa to nepaci alebo co, to MS nezaujima. Dufam ze v tomto smere budu pokracovat dalej, lebo tie oldschool ovladacie prvky z WinForms su zu nejaky ten cas mimo.

  • vlada (neregistrovaný)

   Tomasi myslenim me pripominas tzv. frikuliny. Vzdy musis mit neco noveho a vse stare je spatne :)

  • Johny (neregistrovaný)

   A já jako řikam něco proti tomu že tu bude víc ovládání?

   „UI vsetkych aplikacii budu cim dalej tym jednoduchsie, vacsie kvoli touch atd.“
   To sem řekl taky, ale je to píčovina, dokud hlavní ovládání zařízení nebude touch, což opravdu jen tak nebude ;-) používat klávesnici a dotyk zároveň je horší než klávesnici a myš nebo stylus. A dokonce myš je pohodlnější i než ten pero.

   Nikdo ti nevyčítá, že nemam desktop s touchem… dalo by se říct, že mam, protože mam jako jeden ze vstupů cintiq, ale furt to neznamená, že je pro mě pohodlnější matlat po displeji prstem a lézt do 350ti podnabídek, protože se to nevešlo do aplikace na nejvyšší vrstvu. Tady je tvoje argumentace očividně postavená na dojmech, protože o UI víš kulový.

   Co jsou oldchool ovladací prvky jako? :D To by mi zajímalo, povídej.

  • Johny (neregistrovaný)

   *to pero.

  • Bože, Desktop, HID a přežitek, co se tu člověk ještě nedozví…

  • Vlada: a ty potom konzervi. Vsetko chces mat po starom a vsetko nove je spatne.

   Johny: picovina podla teba. Podla MS nikoliv. Treba sa s tym zmierit ze su aj lepsi UI dizajneri ako ty :) A ako som uz pisal, to ze ty s tym nesuhlasis alebo podla teba to je 3,14covina na veci nic nemeni.

   Teraz sa vsetci pojdeme pokakat ze ty mas doma cintiq :D A ako som uz pisal, ze tebe to nepride pohodlnejsie, tak ostatnym to pohodlne byt moze. X krat som zazil ze niekto kto ma ci desktop alebo notebook s touch na netach zariadeni matlal po displayi a cudoval sa preco to nejde. Zo zvyku uz ten touch pouzival, ci uz na klickanie, posuvanie, pinch-ovanie.

   Ukaz mi appku kde je 350 podnabidek. Ja ti ale viem ukazat WinForm program kde tych 350 podnabidek s xy a sahodlhimi textmi najdes. Jeden aby sa v tom stratil.

   Dojmy su niekedy viac nez zauzivana stara skola. Ani v skole sa uz neuci tak ako pred 20mi rokmi. Techniky a aj pouzivanie sa casom meni a vyvija.

   oldschool ovladaci prvok je napr. taky MenuStrip. Prave v PS sa tam skriva tych tvojich 350 podnabidek s xy nastaveniami. Ale PS je momentalne celkom specificka aplikacia, ale som presvedceny (ak tento trend pojde dalej) tak pride aj UWP verzia PS v plnej sile. Dalsi taky program je Winamp, VLC atd. atd.

  • l0lz (neregistrovaný)

   V tomto s Tomasom suhlasim, uz rok a pol použivam Surface a pouzivam myš+klavesnica+dotyk NARAZ, žiadne že buď to alebo to. a vtomto su tie nove aplikacie dobre, že sa ešte lepšie použivaju dotykom.

   A kolko krat sa mi stane že idem na cudzom notebooku niečo posunúť otvorit :D a žačnem mu tuťak (už zo zvyku) do displeja.. Je to ovela pohodlnejšie a netreba byt konzerva

  • zipiik (neregistrovaný)

   TomasSX1: Dnesni moda responsivnich webu a aplikaci prizpusobenych dotyku je pro pouziti na beznem PC/notebooku s klavesnici a mysi/touchpadem/trackpointem (kterych je ekosystemu drtiva vetsina) ergonomicke peklo. Tam, kde pred par lety stacil kratky pohyb mysi clovek nabeha mysi 100 jarnich kilometru.
   Jasne vypada to fufu-nunu-ruzovoucky, nekomu se to mozna i libi, ale pouziva se to daleko hur.

  • Petr sorry ale ako :D :D to mi chces povedať ze touchpad je pohodlnejši nez dotyk ?
   Nie, alebo ako kde, zato vpouživam všetko naraz. A každy kto nejaky hybrid má somnou bude súhlasiť. je blbosť deliť dotyk a pracu s myšou.

   A ten članok je uplne mimo, to by potom ipad pro mali úplne zakázať…

  • Petr (neregistrovaný)

   lolz, precti si cele vlakno. Ano, kombinovane ovladani touchpad + klavesnice + dotyk je naproste ergonomicke peklo. O tom neni potreba diskutovat.

   Pokud uvadis, ze je clanek (jsou tam dva) mimo, zkus uvest take nejake protiargumenty. Navic, Google ti vyhodi tech vysledku desitky, ja uvedl jenom dva priklady – vsechny jsou tedy mimo? Nemyslim, spis to bude tak, ze o problematice netusis zhola nic.

  • Johny (neregistrovaný)

   l0lz: tys to špatně pochopil, já se tady nepřu o výhodnosti dotykového displeje.

   Naopak ten posun chápu a dokonce chápu, že někomu vyhovuje Surface. Dokonce chápu, že někomu vyhovují tablety, které mě přijdou jako naprostá píčovina. To co říkáš je super, ale řekni mi, chceš ovládat systém a všechno jen dotykově? Ne, používáš myš a HW klávesnici. Proč? Protože to má smysl!

   Já se bavím o tom, jak udělat UI rozhraní, aby bylo kvalitní a ne automaticky dumbdown podle nejhoršího možnýho, tedy podle dotyku. Tady nikdo nezpochybňuje ten trend, ale co zpochybňuju je postoj, který k tomu zaujal MS, kdy vytvořil mobilní system a ten začal vnucovat na desktop bez jakýkoliv koncepce. Bez toho, aby si řekl: „Tady má dotek smysl, na zoom obrázků, listování, scroll… a tady když všude napálíme dotyk, nebude možné ovládat tu věc intuitivně a bude to chaos a nepřijemný UX“. Uděláme prostor pro oboje s tím, že pokud bude chtít používat pouze dotyk, přelije se system tak, bude vypadat onak, ale začnu od toho, kde je největší uživatelská základna. Ne, to MS neudělal. Co MS udělal, že se totálně vysral na nějaký ostatní rozhraní, všude napálil miliardu whitespacu, ikony zvětšil na nějakejch 96 pixlí a poserte se. A dneska se diví, že neví kam má nacpat kterou nabídku a jak to UI dát dokopy. Ještě se tyvole ptá BFU. Víš jak to vypadá na velkym displeji? To abys po tom matlal bourací koulí.

   Takže jak jsem řekl nahoře. WP 7 a 8.1 předevšim rozjebali celý desktop a ještě minimálně 2 roky potrvá, než ho dá MS dohromady aby fungovalo alespoň na úrovni Windows 7. Osobně si myslim, že podstatně dýl, protože bude muset vymyslet nový způsob ovládání. A vidíme, jak dlouho už na tom pracuje a jakej je výsledek.

   A kdo mi tady bude tvrdit, jak to má MS skvěle vychytaný a jakej je borec v UI, pro něj mam jedinej argument: [odkaz] – pokud by nevěděl, co tam hledat, tak mu spíš řeknu, co tam nehledat: Metro/Modern UI Proč? protože nefunguje a neexistuje.

  • Johny :D veď práve preto to nedelím… Preto NEpouživam len dotyk, alebo len myš. To čo sa dotykom robi nahovno tam použivam myš/touchpad a tam kde sa pohodlnejšie použiva dotyk tam ťukam do displeja..

   Mimochodom, W8.1 mi vyhovoval viac ako W10, lebo tam boli napr 2 prehliadače, jeden dotykový, druhy pre lavesnicu a myš. A teraz to spojili, čo nieje podla mna najlepšie riešenie, aspon po prepnut ido „tablet mode“ to mohli prispôsobit viac pre dotyk…

   Ale celkovo sa W10 aj universal apps ovlada čisto myšou vpohode, a je to celkom prehladne, ked sa napriklad pozriem na desktopový Winamp, chcem grcať

  • l0lz: zapomen na Winamp, ma to noveho majitele, bezi vyvoj, bude nova verze. Nech tu mrtvolu (stara verze) uz byt a neohanej se ji v kazde diskusi:) BTW napr. Total Commander nebo IrfanView jsou taky out? Desis me….

  • Johny (neregistrovaný)

   l0lz: no a veď právě proto ti řikam, že sice je hezký, že souhlasíš s TomasSX1, ale ten tady tvrdí že dotyk über alles. Jen proto, že někomu chybí při zvětšování obrázků. Jenže tak to neni.

   Pak nechápu, proč do toho taháte furt winamp? WTF? Ten:
   1. nemá s windows UI téměř společnoho nic
   2. má stejný design jako měl v roce 1997
   3. zakládá si na custom skinech, takže si tam můžeš navalit cobuď

   Navíc Winamp měl na svou dobu dobrý design a na to, kolik nabízel funkcí byl superpřehledný. Proto se taky proslavil – spoustu funkcí a pro všechny, od začátečníka po powerusera. Chceš náhodný skladby? Chceš opakovat album po dohrání? Dneska je to už passé, stejně jako Windows 95, jako iOS 2.x, taky to s ničim nesrovnáváte. Ale příklad ti k tomu dam, ten zmiňovaný Daum Pot. Tam díky tomuhle nesmyslnýmu Modern UI zmizeli ty možnosti „Zamíchat“, „Opakovat“, protože se tam prostě díky rozprcanosti dotykového UI nevešly.

   ad ovládání: jasně že se to ovládá myší vpohodě, protože myší se ovládá vpohodě i Quake 3 a to má úplně jiný rozhraní :D Ale tyvole [odkaz] To je jak kdybys měl poruchu zraku… všude proklady jak kráva. Na plakát super, naopak, vypadá to hezky, jenže tohle je operační system, to neni leták. Tady často musíš nacpat co nejvíc informací na minimum plochy a pokud ti to základní guidelines neumožní, tak je to prostě špatně (opět, i Microsoftu nezbylo, než se na to vyfláknout s nesmylnou MEGATYPOGRAFII a MEGATILES). To samý když znepřístupníš nabídku pod pravym tlačítkem, protože prst nemá pravý tlačítko a místo toho to narveš všude postranách do skrytých menu – a co je horší, že pokaždý nějak jinak. A do toho teď máš 2 nastavení, 2 nabídky hledání… tohle je prostě kravina. Jasně, že universal Apps jsou dobrý. Ale hlavně proto, že nebudeš konečně muset mít v počítači 2 systémy, ale jen jeden. To je jak nějakej hrubej nástřel to co tu teď máme, ne finální produkt.

   Mohli bysme se o tom bavit hodiny. Vždycky zatim došlo co do změn UI na moje slova. Kdyby byl HTCjirka co k čemu, tak to tady potvrdí, prtože s nim sem tuhle debatu už dávno, než ještě přišly WP8.

  • Petr: ty internetovi Holmes :D Si sa naucil pouzivat google? :D Tak to si mi teraz nandal :D

   Vies, keby som sa hanbil za svoje komenty tak tu komentujem tak ako ty, neregistrovane. Ale ja sa za svoje nehanbim :) A to auto, asi mi ho zavidis. To je dnes asi moda neregistrovanych patrat po identite registrovanych. Vies co, nemusis. Kazdy si to vie vyhladat aj sam koho to zaujima.

   A ze pred 25 rokmi som tahal kacera? A co? Ty si to podla tvojho komentu robil asi pred 40-50 rokmi a ako dedo na dochodku teraz vypisujes svoje socialisticke mudra anonymne na internete. Skvely zivotny upech :)

   Zipiik: na teba asi plati to iste ako na Petra. Ty doma mas urcite BMW M5 :)

   Johny: tak mi prosim vysvetli ako chces zjednotit OS? S Metro zjednocovani OS nekonalo. Kroky „spat“ su prave z tohto dovodu. UWP ma bezat nie len na mobile, tablete, atd. ale aj na desktope, xboxe, hololense a kto vie co este pribudne.

   Ja robim 95% back end. A program na ktorom robime je co sa tyka front endu z tvojich cias. Cize absolutne za opicami. Vyvoj fornt endu ale smeru smerom ako to vidis u MS. Cize vsetko vacsie, viac touch friendly.

   Add tvoje vyucovanie v skolach, tie prestavky a vyucby su presne ta cast, ze citas z lava doprava, zhora dole. Vsetko ostatne sa prisposobuje dobe.

   Ako som uz pisal, vyvoj nezastavis. A musite sa s tym zmierit.

  • Johny: „ale ten tady tvrdí že dotyk über alles“

   ukaz mi prosim kde ja toto tvrdim.

   To ze so napisal ze s tymto rozhranim v tejto tobe zu treba pocitat cim dalej tym viac? Jednoducho to tam musi byt zohladnene ked UI ma byt vsade rovnaky. Ci si na desktope alebo mobile.

  • Petr (neregistrovaný)

   Tomassx1 mas pocit, ze na desetilete popelnici za par supu je neco k zavideni? Dojizdet po nekom auto mi prijde ponizujici. Dojidas v restauraci po jinych jidlo? Zavidim. Ale to jenom na okraj.

   Jednotne ovladani na desktopu a mobilu je nesmysl, z principu urceni techto zarizeni. To jsou fakta, ktere nejdou okecat. Nema to nic spolecneho s pokrokovosti ci zaostalosti.

  • Petr: No mozno tebe to pride ponizujuce. Ale nie kazdy sa narodi ako milionar :)

   „Jednotne ovladani na desktopu a mobilu je nesmysl, z principu urceni techto zarizeni. To jsou fakta, ktere nejdou okecat. Nema to nic spolecneho s pokrokovosti ci zaostalosti.“

   Keby takt rozmyslal Xerox, MS, Apple pred 30-40rokmi tak este stale pouzivat nejaky command line. Tie fakta su pravdive, za par rokov ale uz pravdive byt nemusia.

  • Petr (neregistrovaný): Předpokládám, že samozřejmě vyžaduješ i nový talíř, jist na něm po někom….

  • Johny (neregistrovaný)

   TomasSX1: Jako všechno už sem řekl, nebaví mi to opisovat tak, abys tomu porozuměl i když o dané věci nic nevíš a nerozumíš tomu jak tyhle věci fungují. Já ti řeknu jednu věc a ty mi to vzápětí zopakuješ, že to je potřeba aby to bylo jako oponenturu k mýmu názoru. UWP sice má běžet na všem, ale to neznamená, že jedna aplikace poběží na všem. Vy se tím furt tady zaklíváte jako nějakou mantrou tyvole, přitom UWP v tom nehrají prakticky žádnou roli. Ten design se může přelejt do čeho chce a pokud bude někdo vytvářet aplikace, asi nebude idiot a nebude vytvářet jednu aplikaci pro 50 zařízení. To jako je halucinace který může věřit jen naprostej magor.

   Co řikáš, všechno větší, všechno touchfriendly je přesně miskoncepce, kterou může mít člověk, co designu vůbec nerouzumí. Uvědom si, že prstem se bezpečně trefíš na tlačítko 0,5 x 0,5 mm. Samozřejmě, že na spoustě míst se použijí pro dotyk větší tlačítka, samozřejmě že na spoustě míst můžeš místem plejtvat, protože lidi jsou zvyklí scrollovat, pokud jde o určitej typ informací… ale na spoustě míst to udělat nemůžeš… a vlastně proč ti to řikam, když tomu stejně nerozumíš :D To je tyvole školení na nejmíň tejden abys to pochopil… takže klidně žij se svojí naivní představou „co je moderní UI a kam se svět pohybuje“ :D Já k tomu v téhle fázi už řekl víc než dost.

  • Johny (neregistrovaný)

   *pardon, ne design, obsah se může přelejt do čeho chce.

  • zipiik (neregistrovaný)

   TomasSX1: Tesne vedle, na bezne jezdeni MB E-klasse a na vikendy Hondu S2000. Dnesni produkce BMW uz neni tak zabavna, jak byla a MB byl vzdycky praktictejsi. Kdyz uz BMW, tak treba M3 E36, osobne bych si rad jednou splnil sen s Lancii Delta Integrale.

   BTW, takovy velky kolac pred ridicem je delany mj. proto, aby ses diram vyhybal a ne je trefoval…to me rikal uz deda, kdyz me ucil ridit :)

  • Já mam notebook s dotykovou obrazovkou a řeknu vám, že větší nesmysl jsem neviděl. Já bych chtěl vidět, jakou práci na PC děláte, pokud dotykové ovládání takhle obhajujete. PC je především na práci, jestli si chcete skrolovat fejsbukem, vystačíte si s iPadem. Vemte si, jak se vyvíjí OSX – i přesto, že mi nesedí, je ten systém po designový stránce tak sto let před Microsoftem. Sedmičky byly super, MS mohl stavět na nich. Po letech upravit design, zpřehlednit nastavení a tak. Ale věřte tomu, že uživatele PC nezajímají nějaké dotykové moresy, které jsou zbožným přáním pár hipstrů a fandů. Třeba nastavení v desítkách, to je děs. Půlmetrový ikony, hnusně to vypadá, blbě se to používá. Těšim se, až v nějaký další aktualizaci podělaj i průzkumníka, aby se matlalům líp lezlo na FB. Když bude vypadat třeba aspoň takhle: [odkaz], tak bych měl aspoň dobrej pocit, že je to hezký.
   Ale dotyky, prostě ne, PC je na práci, primárně, aspoň pro mě, kde mi nevadí klikat na malý čtverečky myší. Nemám větší úhlopříčku pro to, abych měl v nastavení 4 ikony na obrazovce, to můžu mít mobil. MS to ale sám ví, však do desítek taky vrátil nabídku Start a zrušil spousta dotekonesmyslů z osmiček. Osmičky byly stabilní a rychlý, ale v ovládání naprosto odpudivý a hnusný. V desítkách furt čekám sjednocení, buď tak nebo tak, Edge nový, průzkumník starý. I ten starý mediaplayer je lepší než Groove.

  • pat (neregistrovaný)

   Podla mna to sracka nieje. Prave naopak, ms sa snazi aby sa desktop aplikacie prerabali do uwp.

   Neviem aky touch dizajn myslis, ale ja nemam problem s klikanim na ikony

  • pat (neregistrovaný)

   Tomas ma svatu pravdu.

   Niekto tu spomenul frikulinov, ja spomeniem konzervy.
   Desktop dizajn je Staromodny, vychadza z dob win95. Nic zasadne sa nemenilo.
   Podla mna mlada generacia bude stale viac a viac srat na oldschool desktop dizajn.
   Zvyknuti na telefony, tablety apod.
   To ze vy ste konzervy a neviete kliknut na ikonu namiesto rozbalovacieho menu, vas problem.
   To ze vy ste konzervy a neuznavate cisty plne funkcny prehladny dizajn, vas problem.
   To, ze neuznavate pohodlnu dostupnost cez store, vas problem.
   Klasika desktop logika.
   Mame vela miesta male ikonky, textove popisky narvime tam desiatky funkcii.
   A tak sa z hudobneho prehravaca stalo vsetko len nie prehladny prehravac.
   Uwp prehravac dokaze presne to co prehravac dokazat ma.

   Ja som si isty ze desktop ui pojde do uzadia. A bude existovat len vo forme profesionalneho softwaru.

  • pat (neregistrovaný)

   Menty. Pc nemusi byt predevsim na praci.
   Ja som sa pc nikdy nezivil a poznam viac ludi ktorym pc nesluzi ako pracovny nastroj, resp zivia sa niecim inym. To si nejak mylis.

   Podla mna je taky ui ovela lepsi. Je krasne prehladne oddelene pracovne prostredie s konzumnym
   Takze ty mozes bezproblemovo pouzivat aplikacie ako perfect tube, vlc player, edge, email, mapy a na pracovne ucely desktop software.

  • pat (neregistrovaný)

   Konzervy
   [odkaz]

   Vs

   Moderny dizajn, ktory sa vraj neda ovladat mysou. Nevim, mne nerobi problem kliknut, vam hej ? :)
   [odkaz]

  • Petr (neregistrovaný)

   Uni: [odkaz]

  • pat (neregistrovaný)

   Dobre. Johny nikto tu nic nechape. Nechape to ani microsoft.
   Tak mi vysvetli na tomto konkretnom pripade co je spatne, co sa zle ovlada v porovnani so starym winrar.
   Ak si lenivy to skusat, mas tam vypis funkcii co to dokaze.

   [odkaz]

  • pat (neregistrovaný)

   Napisem to jednoducho.

   S vasim myslenim by nikdy nevznikol iphone, pretoze stara klasika bola ovela lepsia, preciznejsia ako matlanie po malom displeji.
   Je to spiatocnicke myslenie ktore by mohlo ms pochovat.
   Neinovovat, drzat sa starej klasiky.
   Podla mna risk ze konzervy budu prinajhorsom frflat, par ich prejde na linux je lepsi ako riskovat nicnerobenim a pridavanim dalsich a dalsich zbytocnych podnabidek do posrateho prehravaca hudby :)

  • Johny (neregistrovaný)

   Jednoducho si to skutečně napsal :-) Nauč se číst a rozumět textu…

  • pat (neregistrovaný)

   myslim ze nieje problem pochopit co som napisal.
   Ze Microsoft nieje v pozicii kedy si moze dovolit neinovovat a drzat sa desktop ui z 90 rokov.
   co sa zmenilo ? nic
   [odkaz]

   Ms jednoducho nemoze ist len svoj desktop a neinovovat. Jedneho krasneho dna apple predstavi svoju viziu univerzalneho os a ms bude pridavat 360tu funkciu do hudobneho prehravaca.
   Zatial co apple to spravi jednoducho a moderne.

  • zipiik: tak to ti gratulujem. Ide ti karta.

   Ad vymol. Nepoznas okolnosti. Tam by ti nepomohlo ani keby si bol pretekar WRC. Takze sa nevyjadruj k okolnostiam o ktorych nevies nic. Nie kazdy byva v Prahe kde su tie cesty ako tak dobre.

   Pat: tak ako pises. My tu diskujeme a niekto sa hra na mudreho ale nic proti nepovie okrem vysmechov a ponizovania. Ale to sme si uz zvykli. Ked apple predstavy podobny projekt ako MS uz robi teraz, potom zrazu uz bude vsetko v poriadku a perfektne.

   Dizajn OSX vychadza este 90 rokov ospekovany kus flat dizajnom. Ovladanie je stale to iste co bolo pred 20rokmi, nulova inovacia, nulove rozsirenie periferii.

   Ale pride ten cas ked aj apple bude musiet urobit krok dalej (vid. vacsie iPhoni, iPad Pro na „pracu“ atd.)

   Start menu sa vratil len z jedineho dovodu, kvoli konzervam ktory to nevedeli predychat :)

  • Johny: „já tu mluvil např. o Google Material. Proč se nevyjádříš k tomu?“

   Lebo sa k tomu nema zmysel vyjadrovat sa :) Ma google desktop OS? Ma Material design podporu klavesnice a myse? Podporu hologramov? Nema.

   Najblizsie k tomuto ma ale Apple, uz len kvoli tomu ze maju desktop OS. Bud pojdu takym smerom ako ide teraz MS. Alebo prinesu uplne nieco ine. Alebo zaspia na vavrinoch a to je potom uz uplne jedno…

   „Tak vytáhneš: „jo až přijde apple, to budou všichni hotový z toho“. Co to je za kecy proboha?“

   Ake kecy? Google design nikdy nikoho neohuril v porovnani ako to robi apple. Flat ked to priniesom MS tiez bol vysmievany. Akonahle to priniesol apple uz jet o topka a buducnost. Tak preto take kecy.

  • Johny (neregistrovaný)

   TomasSX1: já tu mluvil např. o Google Material. Proč se nevyjádříš k tomu? K jeho kladům a záporům oproti touch UI u Microsoftu? Já ti řeknu proč, protože o tom píču víš.

   1. Google desktop OS má, bez ohledu na to, jak pitomej se mi zdá a nemá skoro nic společnýho s Material UI.
   2. Material design nemůže mít podporu klávesnice a myši, protože žádnej design nemá podporu klávesnice a myši. Tu má většinou system. Jestli se ptáš, jestli material design počítá s užitím klávesnice a myši, tak ANO tyvole v_v samozřejmě! „In material design, apps are responsive to user input Touch, voice, mouse, and keyboard are all equally important input methods.“

   3. Modern UI nemá podporu Hologramů :D Modern UI nemá v současné době ani podporu desktopu omg :DDD

   4. „Google design nikdy nikoho neohuril v porovnani ako to robi apple.“ Mýlíš se, protože o tom opět nic nevíš. Naopak iOS design nikoho moc nezajímá a OSX naposled markantně zaujal někdy před 20ti lety. Oproti tomu Material design je skloňovanej prakticky všude mezi UI a UX designery a v dnešní době slouží jako jeden z hlavních guidelines z kterých designeři vychází při vytváření aplikací: [odkaz] Opět, protože si ty podklady nikdy neviděl, nečetl a i kdyby četl, tak jim nerozumíš, vůbec nechápeš, o čem je řeč a seš totálně mimo. Pleteš pátý přes devátý a motáš se odezdi ke zdi. Sorry, ale já se taky neseru do tvojí diskuze o AUDI, protože o tom jestli je AUDI lepší než BMW jsem nikdy nepřemejšlel a nezajimalo mi to, nevyznam se v tom. Proč máš ty potřebu komentovat UI když o něm víš kulový – což je zřejmý proboha!!! to opravdu netušim.

 3. S tím zrušením integrovaného Skypu je to škoda, ale je to logické. Všechny aplikace by měly být samostatné. Ne každý Skype používá, tak proč by měl být jakýmkoliv způsobem navázaný v systémové aplikaci.
  Jen nechápu proč Skype tak dlouze a složitě začleňovali do zpráv.

  • Protože se snaží mít alternativu k iMessage u Apple, ale jaksi se ukázalo, že tudy ne. Lidé zkrátka Skype a SMS/MMS chápou jako odlišný kanál. Takže až příště, nějak jinak.

  • q (neregistrovaný)

   ja som celkom rad, mne ta integracia aj tak nefungovala, vypisovalo nejaku chybovu hlasku

  • krux (neregistrovaný)

   me to trebas mrzi…me vyhovuje jak to je…hezky slouceny do jednoho:)

 4. Diskuze pod článkem neslouží k osobním výpadům. Takže si to laskavě uvědomte a diskutujte věcně a k článku.

  Je pod lidskou důstojnost útočit na osobní život, když už nemám argumenty do diskuze.
  Ale holt, někteří se musejí schovávat za anonymy, protože si tak připadají jako kingové – a úžasné je, jak kingové musí hodnotit, jestli někdo má ojeté auto, sami se na své nezmůžou a čekají, co jim rodiče koupí…

  Takže se uklidněte a diskutujte k tématu bez osobních výpadů!

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).