Domů » Články » Windows 10 Insider preview dostává obří update: Ochutnejte novinky z Buildu

Windows 10 Insider preview dostává obří update: Ochutnejte novinky z Buildu

Microsoft včera večer vypustil do světa nové sestavení systému Windows 10, umožňující Insiderům vyzkoušet první várku funkcí, které budou součástí velkého letního balíčku Anniversary Update. Sestavení dostupné v rychlém kruhu aktualizací nese číslo 14316 a je po okraj napěchované novinkami.

Linuxový terminál Bash

První velkou novinkou je přítomnost Linuxové příkazové řádky, která funguje ve Windows 10 zcela nativně. Aby ji bylo možné vyzkoušet, je nutné nejprve se přepnout do vývojářského módu v nastavení – aktualizace a zabezpečení – pro vývojáře. Jakmile tento krok učiníte, musíte v nastavení (nebo v ovládacích panelech) vyhledat položku zapnout nebo vypnout funkce systému Windows a zaškrtnout Windows Subsystem for Linux (Beta). Více se o této novince můžete dozvědět v samostatném příspěvku na blogu Microsoftu.

bash-1024x569

Cortana notifikuje napříč zařízeními

Slušnou řádku novinek dostala i personální asistentka Cortana, která na svá bedra částečně přebírá notifikace fungující napříč zařízeními. Pokud se například vašemu telefonu s Windows vybíjí baterie, Cortana na PC vás o tom bude informovat.

Pokud zrovna nemáte přehled o tom, kde leží váš telefon, stačí se Cortany na PC zeptat a ona spustí funkci Find My Phone a ukáže vám jeho polohu, případně jej prozvoní.

Cortana také umí napříč zařízeními sdílet navigační pokyny z mapové aplikace, cestu si například lze naplánovat na PC a poté sdílet se smartphonem.

Potěšující zprávou je, že multiplatformní notifikace nefungují pouze se smartphony s Windows, ale také s telefony s Androidem a nainstalovanou Cortanou v poslední verzi. Méně potěšující zprávou je, že Cortana stále nerozumí česky a tyto funkce jsou tak dostupné pouze v podporovaných jazycích. Tento směr nás příliš netěší, neboť tak našinec přichází o spoustu zajímavých funkcí (jako například Quiet Hours).

Edge dostává nové doplňky

Internetový prohlížeč Microsoft Edge se v minulém sestavení dočkal podpory rozšíření, která se však omezila na pouhé tři doplňky. Nyní přibývají další pro připínání stránek a také OneNote Clipper. Aktualizace se dočkaly i doplňky předchozí, a proto je nutné je pro další používání přeinstalovat kliknutím na tři tečky vpravo od adresního řádku a využít položky rozšíření.

new-edge-extensions

Univerzální aplikace Skype

Do nového sestavení se také dostala nová univerzální aplikace Skype, která bude chtít ze systému vytlačit integrované řešení v aplikacích Zasílání zpráv, Telefon a Skype video. Aplikace prozatím nabízí základní funkce, avšak bude v dalších sestaveních pravidelně aktualizována. V příštím sestavení se navíc dostane i do mobilních Windows 10.

uwp_full-new-650x366

SMS zasílané z počítače

I když aplikace Zasílání zpráv zřejmě přijde o integraci Skype, neužitečná nebude. Brzy bude možné zasílat a přijímat z ní SMS jako v telefonu. Pro využití této výhody je ale nejprve zapotřebí aktualizace aplikace Zasílání zpráv ve Windows 10 Mobile, která bude patrně součástí příštího sestavení. To však na své vydání ještě čeká, neboť Microsoft řeší chybu týkající se mobilních dat.

Novinky v Centru Akcí

V notifikačním centru si nově můžete vybrat, která oznámení jsou pro vás důležité, a které méně. Volba probíhá v nastavení – systém – oznámení a akce, na výběr jsou tři úrovně priorit – nízká, střední a vysoká. Na tomto místě lze také zvolit, kolik maximálně může jedna aplikace zobrazovat zmeškaných notifikací, přičemž defaultně jsou nastaveny 3. O ostatní oznámení ale nepřijdete, existuje pro ně tlačítko pro zobrazení dalších.

Microsoft_Edge-1609162

Nové Emoji

Nové sestavení také přináší novou sadu smajlíků, které lépe zapadají do designového jazyka Windows, jsou detailnější a expresivnější. V rámci rasové korektnosti pochopitelně nechybí obličeje v různých barevných tónech pleti.

EMOJI-HIGHLIGHTS-v2_Page_02-2-1024x913

Tmavé systémové téma

Z mobilních Windows 10 si počítačová verze půjčuje tmavé systémové téma, které se nastavenuje v nastavení – přizpůsobení – barvy. Do černé barvy se pak přebarví Nastavení, Windows store, Budíky a hodiny, Kalkulačka a spousta dalších univerzálních aplikací. U aplikací, které mají možnost změnit barevné téma přímo v sobě, se změna systémového tématu neprojeví a je nutné ji učinit přímo v aplikaci.

dark-mode-1024x640

Mobilní Continuum přímo v počítači

Nová je také aplikace Connect app, která umožňuje smartphonům podporujícím režim Continuum využít periferie počítače (klávesnice, myš, displej) pro zobrazení vlastního počítačového prostředí ze smartphonu. Přitom není zapotřebí vlastnit Microsoft Display Dock, telefon lze připojit k počítači přímo kabelem nebo bezdrátově skrze Miracast (je-li počítačem podporován).

connect-app-1024x640

Vylepšení při práci na více plochách

Pokud ve Windows 10 používáte více ploch, můžete nově připnout vybrané aplikace tak, aby byly dostupné na každé z používaných ploch, což se může hodit například u aplikací Skype či u hudebního přehrávače Groove. Při práci na více monitorech je například možné připnout si na jeden monitor emailového klienta a pracovat na ostatních plochách na monitoru druhém.

vd-show-all-desktops-1024x640

Zjednodušený spořič baterie

Microsoft v novém sestavení přejmenoval Spořič Baterie na pouhé Baterie a přidal novou možnost pro běh aplikací na pozadí – buď ji povolíte, zakážete, anebo nově necháte rozhodnout systém.  S touto volbou se bude systém inteligentně uspávat náročné aplikace, pokud nejsou delší dobu používané. Při poklesu nabití baterie pod určitou hodnotu (např. 20 procent) se systém nově bude ptát, zda chcete spustit Spořič baterie či nikoliv.

battery-details

Windows Update vás již nebude rušit při práci

Microsoft také lehce pozměnil vzhled aktualizačního progresu při instalaci nového sestavení. V nastavení Windows Update bude možné zadat „aktivní hodiny“, tedy časové rozmezí, v němž býváte obvykle nejvíce vytížení, aby se v tento okamžik neinstalovaly aktualizace.

t-1621810

Komentáře ve Feedback hubu

Novinkou předchozího sestavení se stal Feedback Hub, který nahradil předchozí Insider hub. V nové aplikace je například možné komentovat jednotlivé příspěvky zpětné vazby, a to nejen uživateli, ale i inženýry Microsoftu; jejich odpovědi budou vyzdvihovány nad všechny. Zpětnou vazbu mohou komentovat ale i samotní Insideři, čímž má vzniknout o vybraných problémech ucelená diskuze.

fb-hub-comment

Chyby v sestavení

Microsoft v novém sestavení opravil spoustu chyb, avšak pár dopustil se i několika chyb nových.

  • Vývojáře nepotěší pády emulátorů Windows 10 Mobile a Hololens ve Visual Studiu, tato chyba bohužel nemá prozatím řešení.
  • Při použití Lupy není vidět text v aplikacích Feedback Hub, Cortana a několika dalších.
  • Stahování velkých souborů přes Microsoft Edge se může zadrhnout na 99 %, je to ale pouze vizuální problém a mělo by pomoci zavření prohlížeče a přejmenování staženého souboru. Tento krok zajistí přeskočení bezpečnostní kontroly souboru a jeho fungování.
  • Pokud si zapnete vývojářský mód (například kvůli Linuxovému příkazovému řádku), nemusí korektně fungovat Nastavení.
  • Vyskakující notifikace vybraných aplikací mohou zobrazovat pouze ikonu aplikace, nikoliv text samotného oznámení. Dostanete se k němu v Centru akcí.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
50 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments