Nové sestavení Windows 10 odhaluje další novinky podzimního Creators Updatu

Windows 10 Insider preview

Microsoft v noci na dnešek vydal další testovací sestavení Windows 10 a 10 Mobile. Číselně se obě verze opět liší, což znamená to samé, co u předchozích buildů – pro smartphony (číslo sestavení 15215) ani jedna novinka, pro počítače a tablety (číslo sestavení 16199) viditelný posun kupředu.

Ještě lepší Moji lidé

Do prvních sestavení podzimního Creators Updatu přidal Microsoft novou funkci Moji lidé, díky které si můžete na hlavní panel připnout ikony svých oblíbených kontaktů a mít je tak po ruce pro různé způsoby interakce. Od tohoto sestavení umí Moji lidé několik nových věcí:

 • Pokud vám někdo z připnutých kontaktů zašle emoji, zobrazí se přímo nad ikonou kontaktu.

 • U ikon připnutých kontaktů uvidíte počítadlo s počtem zmeškaných zpráv, funguje např. se Skype, je však nutné aktualizovat na verzi 11.16.556.0.

 • Obsah lze sdílet tažením položky na ikonu připnutého kontaktu, případně na ikonku všech kontaktů s pozdějším výběrem (například při hromadné korespondenci).

Novinky v nastavení

Tradičně proběhlo i několik změn v systémovém nastavení, při vysílání her je například možné posílat do streamu zvuk konkrétní hry, a nikoliv celého systému. Nastavení audia je zároveň novou součástí herního panelu.

V informacích o systému nově naleznete údaje o zdraví a chybách v systému.

U některých položek nastavení si můžete nově prohlédnout instruktážní videa, z nichž lze získat různé tipy a doporučení.

Systém také může nově automaticky navyšovat prostor na systémovém disku tím, že bude průběžně promazávat složku Stažené soubory, konkrétně ty soubory a složky, s nimiž se nepracovalo více než 30 dní.

Notifikace na příchozí hovor

S postupným sbližováním smartphonů a počítačů umí nově Windows 10 informovat o příchozím hovoru. Bohužel tato je synchronizována skrze Cortanu, kterou je nutné mít zapnutou jak na PC, tak na telefonu (nefunguje v našem regionu).

Známé chyby

Pokud váháte, zda si nové sestavení Windows 10 nainstalovat či ne, možná vám v rozhodování pomůže tento seznam známých problémů:

 • Někteří Insideři se mohou setkat s problémy při aktualizacích
 • Zařízení Surface 3 nelze aktualizovat, jeli vložená SD karta.
 • Outlook 2016 se může při startu zaseknout kvůli problémům s filtry spamu
 • Microsoft Edge selhává při otvírání souborů PDF
 • Do některých univerzálních aplikací (Netflix, Messenger, Twitter apod.) nejde zadávat heslo do příslušného formuláře
 • Některé hry, např. Civilization VI, spadnou hned při spuštění
 • V tomto sestavení nefunguje smíšená realita, vývojáři aplikací ji mohou testovat v sestavení 16193
 • U linuxového subsystému nefunguje VIN
 • Občas selhává příkazový řádek při spuštění skriptu
Autor článku
Jakub Karásek
Příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých smartphonů.

Kapitoly článku