Domů » Bleskovky » Nové sestavení Windows 10 Mobile pro Insidery přináší novinky a spoustu oprav

Nové sestavení Windows 10 Mobile pro Insidery přináší novinky a spoustu oprav

Microsoft včera vypustil do rychlého kruhu aktualizací v Insider programu nové sestavení Windows 10 Mobile. V číselném označení 14342 dohání verzi pro počítače a tablety a přináší pár kosmetických změn a mnoho oprav chyb. Redmondští evidentně systém ladí, aby jej bylo možné vypustit v červenci mezi veřejnost.

WindowsMobile

Vítanou novinkou je ovládání internetového prohlížeče gesty, což je funkce, která byla k dispozici v mobilním Internet Exploreru, avšak do Edge ji Microsoft nestihl implementovat. Na základě četných požadavků Insiderů je nově možné pohybovat se v testovací verzi Edge zpět či vpřed gesty tažením do stran.

Druhou novinkou jsou aplikace pro webové stránky. Zatím se jedná pouze o prázdnou položku v nastavení, nicméně v budoucnu by odsud mělo být možné určovat, zda při otevření určité webové adresy v prohlížeči dojde k přesměrování do aplikace služby (pokud existuje a je nainstalována). Na tuto funkci ale musí být nejprve aplikace připraveny, což vyžaduje zásah vývojářů.

Windows Store dostal nové uživatelské rozhraní a také několik nových funkcí, například lze odstraňovat aplikace ze sekce Moje knihovna. To se hodí v případě, že jste si stáhli aplikaci jen tak na vyzkoušení a víte, že už se k ní nebudete chtít vracet.

Stejně jako u sestavení pro počítače a tablety, i na smartphonech Microsoft odstranil část funkce Inteligentní Wi-Fi, která nabízela sdílení přístupových údajů k Wi-Fi sítím s kontakty uživatele.

Microsoft také upravil Feedback Hub pro snazší vyhledávání témat, které konkrétního Insidera skutečně zajímají. Hub nově vyhodnocuje, do jakých kategorií uživatel nejčastěji přispívá, a snaží se mu nabídnout podobná témata.

Známé chyby

I když byla z nového sestavení odstraněna pěkná řádka chyb, stále existují důvody, proč by si nový build měli instalovat jen obezřetní uživatelé:

  • Po updatu se může zdát, že se telefon zasekl na obrazovce s logem Windows. Je však důležité být trpělivý, aktualizace může trvat déle než obvykle
  • U dual SIM zařízení nemusí korektně fungovat datové připojení na sekundární SIM
  • Feedback Hub je lokalizován pouze do angličtiny
  • Stále se mohou při vkládání nových emotikon objevovat čtverce, byť jejich počet míst, kde se tak děje, se údajně podařilo zredukovat
  • Při přesouvání rychlých přepínačů může dojít k pádu Nastavení, po němž pak mohou některé rychlé přepínače zmizet z Centra akcí. Oprava je možná pouze skrze reset zařízení, takže Microsoft v tomto sestavení změnu přepínačů nedoporučuje.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.