Domů » Články » Nové sestavení Windows 10 Mobile je na světě: Přináší lepší práci na velkých úhlopříčkách

Nové sestavení Windows 10 Mobile je na světě: Přináší lepší práci na velkých úhlopříčkách

Microsoft vypustil do světa nové Insider preview mobilní verze systému Windows 10. Novinek je velké množství, týkají se především vzhledu systému a usnadnění jeho ovládání.

Prakticky přesně po měsíci vyšlo nové preview systému Windows 10 Mobile s číslem 10136. Tradičně přináší velké množství novinek a také nové, případně staronové problémy. Tím největším je pro tentokráte nemožnost aktualizace z předchozích Insider Preview, jedinou cestou je přechod z Windows Phone 8.1. Pokud tedy již používáte předchozí sestavení Insider Preview, máte dvě možnosti – vyčkat, než Microsoft vydá opravný balíček a uvolní sestavení 10136 pro všechny, nebo downgradovat systém na verzi 8.1 za pomoci programu Windows Phone Recovery Tool

  

Problém s aktualizací ale není jediným ústupkem tohoto sestavení, tudíž si nejprve projdeme chyby, kterých se v Redmondu dopustili (a o kterých vědí), abyste věděli, zda jít do rizika, nebo raději počkat na stabilnější sestavení. Předně bezprostředně po aktualizaci systém zamrzne na zamykací obrazovce bez zobrazených hodin a data. Tento stav trvá zhruba deset minut, přičemž na pozadí běží migrace dat, tudíž je nutné nechat telefon pracovat a setrvat.

 • Po upgradu budou ve všech aplikacích zobrazeny duplicitní položky telefonní a vyhledávací aplikace
 • Pokud proběhne příliš mnoho pokusů o zadání PIN, zobrazí se možnost resetu za pomoci kódu „A1B2C3“. Ten lze zadat, ale není možné jej potvrdit, proto je nutné nejprve stisknout Emergency Call a poté se vrátit zpět.
 • Microsoft doporučuje vypnout funkci double tap to wake, aby nedocházelo k příliš častému zadávání kódu
 • Po upgradu nefunguje aplikace Skype, jediným řešením je její odinstalace ještě v systému Windows Phone 8.1 nebo následně po aktualizaci systému. 

A nyní už pojďme k novinkám: 

Změny v designu

V systému je spousta jemných designových změn, například zadávání kódu je nyní transparentní a vysouvá se směrem vzhůru přes zamykací obrazovku. Změny se dotkly i ikonek, systémových fontů či rozložení prvků. Vybrané aplikace jako Hudba nebo Video konečně dostaly průhledné dlaždice, to se však netýká aplikací Hry nebo Project Spartan.

   

A když už je řeč o internetovém prohlížeči, nová verze systému již neobsahuje Internet Explorer. Systém mnohem častěji ctí nastavené schéma a nezobrazuje například bílý podklad v případě, že máte v systému zvolené tmavé téma. Umí to i prohlížeč Spartan. Změnil se i vzhled seznamu všech aplikací – lupu na horní straně vystřídal vyhledávácí řádek a písmenka pro rychlou navigaci jsou nově velká. 

  

Ve vybraných aplikacích jako budíky či telefon fungují gesta pro posun vlevo či vpravo. Dialer navíc dostává inteligentní našeptavač čísel.

    

Důležité aplikace jako např. Outlook Mail mají nově většinu ovládacích prvků při spodní straně displeje a nahoře se usídlilo pouze tlačítko hamburger. Spartan má však stále ovládací prvky při horní straně.

  

Vybrané aplikace jako Outlook Mail, Počasí, Store (beta), aplikace Office či nastavení je možné zobrazit v režimu na šířku, zařízení o větších úhlopříčkách dostávají nové možnosti zobrazení nastavení ve dvou sloupcích. 

  

Většina aplikací se již přesunula do nové aplikace Store (beta).

Vylepšení fotoaparátu a fotogalerie

Majitelé Lumií 640, 640 XL, 930, Icon a 1520 se dočkávají nové aplikace Lumia Camera Beta, která přináší blíže neupřesněné nové funkce a zlepšuje výkon a spolehlivost. Aplikace Photos zase umí klepnutím na název měsíce zobrazit klikatelný seznam všech měsíců pro snadnější orientaci. Lze také zoomovat ve fotografiích dvojím poklepáním. 

 

Usnadnění pro velké úhlopříčky

Majitelé telefonů o pěti a více palcových obrazovkách se mohou těšit na snadnější ovládání systému jednou rukou. Stačí podržet tlačítko Start a obrazovka sjede dolů, aby byla tlačítka v horní části dosažitelná jednou rukou. Stiskem tlačítka start nebo klepnutím do prázdné plochy se vše navrátí do původního stavu. Podobnost s Apple Reachability je čistě náhodná. 

Cortana  

Ani v tomto sestavení se nevyhnula upgradu personální asistentka Cortana, která se údajně již velmi přibližuje finální verzi. Změny se týkají domovské stránky i samotného uspořádání položek pod hamburger menu, přidáno bylo i tmavé téma, pokud jej máte v telefonu nastavené. Cortana se naučila i některé nové funkce, jako například sledování letů a zjišťování informací o počasí či o kurzech měny v lokalitě, do níž cestujete. Bohužel našinec si tyto novinky neužije, neboť Cortana není, a prozatím ani nebude lokalizována do naší mateřštiny. 

   

Microsoft také opravil množství chyb z předchozích sestavení, například lze normálně přijímat zprávy MMS, text v aplikaci Lidé má opět normální velikost, přepínače v centru akcí fungují korektně a je opravena animace při jeho zobrazení/skrytí. Po stisknutí tlačítka zpět se omylem nezobrazuje kurzor, obrázek na pozadí domovské obrazovky se správně přizpůsobuje apod. 

Jak to celé běží?

Nové sestavení Windows 10 Mobile je stabilnější a rychlejší než předchozí verze, o ideálu se ale stále nedá hovořit, občas se systém zasekne i při přesouvání dlaždic na domovské obrazovce, což však může být dáno slabým hardwarem naší redakční Lumie 520. Semtam nelze spustit žádnou aplikaci, což lze vyřešit restartem zařízení, k němu dokonce již dvakrát došlo samovolně při běžném používání. Majitelům slabších telefonů proto vyzkoušení tohoto sestavení nedoporučujeme. 

Známe již datum uvolnění finální verze?

Microsoft stále krouží kolem data vydání mobilních Windows 10, ale přesný termín je stále neznámý. Hlavní manažer operačních systémů Microsoftu Gabriel Aul ve svém příspěvku na blogu Microsoftu uvedl, že v Redmondu dělají pokroky, ale stále potřebují více času, aby mohli zprostředkovat na mobilních telefonech co nejoptimálnější zážitek. Stále tedy platí datum „později v tomto roce“. 

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

66 komentářů

 1. jen ať to udělají pořádně, než vydat nedodělek a následně záplatovat..

 2. anonym (neregistrovaný)

  no kouknu na screenshoty a rozmyslim se, mam ted v mobilu předchozí verzi W10 a v této verzi toho až tak moc nového není, ikdyz ještě popřemýšlím, mohly tam dat vice vylepseni, na pc jich je pokaždé několik a na mobil… Docela se mi zalíbilo zmenseni obrazovky, pujde to i na 4,5″ ? mam lumii 925 a i na ni je nekdy obtizne dostat se s plnyma rukama do levého horniho rohu, ještě by me zajímalo jestli mi zustanou postupy ve hrach, v nekterych jsem dost daleko a nechci to stratit :D Nechapu ale proc teda tak dlouho cekaly s vydanim aktualizace tak dlouho když tu chybu stejne neopravily, prosim ještě o info ohledne behu systemu, vim ze svizne to ještě nebude, ale jestli je to alespoň trochu lepsi nez předchozí verze jelikož ta je velmi zasekana?

 3. tom (neregistrovaný)

  Kdo instaloval – jak to je po instalaci a obnově zálohy se zachováním původního nastavení systému, ikon na ploše, atd…. Aplikace z karty běží nebo je třeba jejich reinstalace? Rád bych se něco o tom dozvěděl.

  • Jakub Karásek

   Nové sestavení se aktuálně instaluje na naši Lumii, jakmile bude hotovo, podělíme se o detaily

 4. Jirka (neregistrovaný)

  Nový build je obrovský krok dopředu, rychlost je oproti předchozímu buildu několikanásobná! :)

 5. „Podobnost s Apple Reachability je čistě náhodná.“, to mě rozsekalo:-) Ale jasné, co si jiného vymyslet. Kéž by se „náhodně“ podobalo i mé Lenovo a nevymýšlelo kraviny…

  • Ze strany MS je to asi tak čistá podobnost, jako byla čistá podobnost multitaskingu v iOS7 nebo notifikací, ze kterých můžete rovnou odpovídat v iOS8. To byla taky podobnost, až to smrdělo, jako to smrdí taky. Každý chvilku…

  • Asi jako podobnost Immersive Mode v Android Jelly Bean oproti

   TouchWiz Samsubgu, eh pardon vlastně ještě před tím v iOS, atd., atd. Co vlastně bylo dříve, vejce něj slepice. Nekonečné téma.

   To jistě ale nic nemění na kouzelnosti daně formule:-)

   Navíc má pointa byla jinde, a to u Lenova

  • Alebo nový multiwindow v iOs 9

  • pripadne toogle buttony v minulosti

  • Tohle „kanibalizování“ dobrých nápadů napříč jednotlivými OS mi vůbec nevadí. Právě naopak. Jako zákazník na tom můžu jenom vidělat. Už při uvedení Apple Reachability jsem si říkal, že je to strašně jednoduchá kravina, ale úžasná a jsem rád, že si to MS od Applu vypůjčil. Na oplátku si zase uživatelé přístrojů s nakousnutým jablkem užijí multiwindow.

   UNI, první byl kohout! :D

  • aod (neregistrovaný)

   Jako vetšinou na to kašlu, ale tohle se nedá. Vidělat? Jak někdo může komentovat složité přístroje a softwarové systémy a neumět ani základy pravopisu.

  • chmeldas (neregistrovaný)

   Základy pravopisu umím, ale chyba se občas stane. Mýlit se je lidské.

  • Bublina (neregistrovaný)

   No fakt je, že mně to vidělat taky vyrazilo dech :-))). Úplně stačí hnedle v úvodním příspěvku od Anonyma dvojnásobné chybné tvrdé Y, z čehož je patrné, že u MS na vývoji W10 pracují pouze ženy nebo děti. :-))

  • Lukas (neregistrovaný)

   Po*er se ze špatnýho písmenka :D Tohle je diskuze úplně k něčemu jinému, na tohle jdi někam do gramatického kroužku ;)

 6. Gabe Aul zároveň informoval, že interně testují build 10145, o němž WinSuperSite spekuluje, že by mohl být uvolněn do fast ringu příští týden. Možná stojí za to počkat, obzvlášť jestli by 10145 řešil ten nepříjemný lag při spouštění aplikací v 10136 + samozřejmě pro lidi na 10080, kteří nechtějí downgradovat na WP 8.1 a přijít o data.

 7. Michal (neregistrovaný)

  Mám tento build na Lumii 830 a zatím

  – nejlepší a nejrychlejší preview

  – bez výrazného lagování – nutný cca 2x restart

  – klávesnice podporuje funkci flow i v češtině

  – nový design dialeru – za mně super

  – store beta funguje docela dobře

  – outlook taky jede v pohodě

  Občas telefon zaváhá při návratu na domovskou obrazovku, ale nic zásadního. Předpokládá že si to ještě sedne. Instaloval jsem na WP 8.1 GDR 2 bez obnovy dat.

  Jediné co mi zatím nejde je načítání novinek do hubu Lidé (FB a Twitter).

  Sice jde vidět, že to není ještě 100%, ale zatím to vypadá, že si nechám jako hlavní systém.

  Subjektivně hodnotím grafické změny ve Win 10 mobile jako krok dopředu, vše působí zase o něco více moderněji.

  • To už vidím poněkolikáté, že nefungují novinky v hubu Lidé, ale mně fungovaly u každého buildu (FB i Twitter) stejně tak i u tohoto 10136

  • borix (neregistrovaný)

   Michal: Nejrychlejší preview byl ten první, ale tam nebyly téměř žádné změny :-) Klávesnice podporovala flow v češtině už od prvního vydání, jen se to muselo zapnout. Outlook stále nedokáže správně nakonfigurovat účty, kde se odesílá s SSL. Store Beta mi přestal fungovat po obnovení zálohy. Po HR se rozsekalo nastavení a např Glance musím nastavit přes vyhledávání. Dialer je pěkný. Design začíná být jednotnější. Je to lepší, než drátem do oka, ale stále oproti původním WP8 velký krok zpět, co se týká ergonomie. Začínám se bát, že už ani tu rychlost moc nedoladí – moloch outlook nikdy nebude fungovat stejně svižně jako předchozí mailová aplikace..

  • borix (neregistrovaný)

   No, a teď mi začla blbnout vysouvací lišta – všechna tlačítka blikají a je u nich velký křížek pro odebrání. Vypadá to, že v některé další verzi půjde přesouvat a odebírat tlačítka pro rychlé spuštění stejně jako dlaždice na hlavní ploše.

  • Michal (neregistrovaný)

   U mně tedy zatím funguje vše, občas jenom dlouho obnovuje při návratu na home screen. Mám pocit, že teď je každý telefon originál :-)

  • borix (neregistrovaný)

   Já si myslím, že mi to nejvíc rozhodilo obnovení ze zálohy, ale bez toho se mi za boha nepodařilo nastavit mail, aby spolehlivě odesílal zprávy.

 8. petr (neregistrovaný)

  Jak si dostal gdr2 na 830? Asi nemas CZ, ze?

 9. Michal (neregistrovaný)

  GDR 2 přes Insider před buildem 10080, mám CZ distribuci.

  Jinak v minulém preview mi hub lidé fungoval, teď se mu nechce, tak uvidím, třeba se vzpamatuje :-)

 10. Také už funguje VPN narozdíl od předchozích buildů ;)

 11. lukas (neregistrovaný)

  Máte někdo také problém se spuštěním nějaké aplikace? Třeba AirBank mi nejde vůbec

  • borix (neregistrovaný)

   Přestal mi fungovat Store Beta a některé další aplikace se vůbec nespustí. Po čisté instalaci to fungovalo, po HR a obnovení ze zálohy půlka věcí nefunguje. Normálně bych obnovení ze zálohy nedělal, ale když zadám firemní mail do outlooku nově, tak mi nejdou odesílat maily, ať si hraju s nastavením jak chci. Pokud se účet obnoví, tak to funguje bez problémů.

 12. Vít (neregistrovaný)

  Dobré ráno, nevíte jak je to s vydrží baterie? Dost váhám jestli instalovat na moji 1320tku.

 13. nejde mi do hlavy proč si redakce nemůže dovolit pořídit nějaký lepší kus HW, testovat novou verzi operačním systému na nejslabším telefonu s WP na trhu mi přijde zvláštní. Androidy se tu testují na galaxy s6 edge, kupuuje se kopa iphonu 6 a 6 plus aby se mohlo otestovat jestli se ohýbá, ale na test windows 10 máte Lumii 520 :-D

  • Gerry (neregistrovaný)

   taky mi to přijde dost divný ..

  • Martin Alexandr

   Protože jak u s6 tak ip6 se jednalo o hotové systémy? A tady se jedna preview, a chtějí videt jak bude běhat na nejrozšířenějším mobilu s WP tudíž 520 a taky na nejslabším telefonu

  • Mr. Arakin (neregistrovaný)

   Naopak to prave dava smysl. Jakou vypovidaci hodnotu by mel test na high-end zrizeni pro uzvivatele naprostych low-endu, kterych je pocetne nejvic? Takhle vis, ze 520 je na W10 malo a je potreba vykonnejsi model.

  • právě, že jde o TP, tak bych předpokládal to otestovat na silnějším HW, poněvadž to nebude vše doladěné a musí se počítat s tím, že to bude pomalejší, nehledě na další funkce, které nemá redakce ani možnost vyzkoušet, protože má malou úhlopříčku (rozdělení obrazovky v režimu na šířku, dlouhý stisk tlačítka windows)

 14. petrn (neregistrovaný)

  No mne by zajímalo jak pohli s chybama u 535 spodní lista s tlacitkama byla neskutecne hnusne veliká nemluvě pro ze ve win10 neni zakompilovana „oprava“ displeje tudis spodní kraj nereagoval

 15. Mirdyn (neregistrovaný)

  L620 nejde stáhnout česká klávesnice, nevíte někdo jak na to?

 16. pepe (neregistrovaný)

  Nemáte někdo screen jak vypadá Reachability v MS stylu?

  • Tu mas obrazky aj video [odkaz]

  • Len neviem naco to obmedzuju velkostou uhlopriecky. Aj 4.8-5″ je casto nad pouzitelnostou jednou rukou. Bud nech to neobmedzuju, alebo nech daju spodnu hranicu 4.5″ (vratane).

  • Škoda že to není na poklep, přeci jen o chlup rychlejší. Nebo má W10M na to nablindováno:) něco jiného?

 17. Michal (neregistrovaný)

  Tak právě se instaluje nějaká aktualizace buildu, zatím jsem nepřišel na to, co to je…

 18. tom (neregistrovaný)

  Má prosím někdo problém se stažením českého našeptávače u SMS? Stáhne se, ale skončí to u přípravy instalace. Stejně i u němčiny, případně poradíte co s tím?

 19. jirxu (neregistrovaný)

  nevíte někdo, jak vypnout te šílenej zvuk při zadavání čísla v dialeru? to je jak když couvá náklaďák asi tak 3 cm od vás:)

 20. Jirka (neregistrovaný)

  Ještě by mohli do rychlého nastavení v horní liště zakomponovat i zapnutí/vypnutí mobilních dat…

  • Taky nevím co je s těmi daty za problém. Do 8.1 je také dodali až později a v 10 opět nejsou.

  • shepii (neregistrovaný)

   To bude možná tím že to používá minimum lidí, já třeba vůbec nechápu proč to kdo k čemu potřebuje vypínat.

 21. Xann (neregistrovaný)

  Už jde do mailu přiložit jiný soubor než obrázek? Byť se po Windows dívám, tohle neprekousnu a je to pro mě nepoužitelné.

  • Do emailu uz s WP7, 8, 8.1 lze prilozit vic nez jen obrazek.

  • Jo, tím debilním sdílením. Odpovědět na mail a vložit třeba PDF jako přílohu nejde.

  • v desítkách může být vložen do emailu libovolný soubor

 22. krux (neregistrovaný)

  taky vám z nastavení zmizela celá položka s názvem tuším to bylo doplňky??? byly tam veci jako glance screen, ekvalizer a podobne:) nebo se to nekam presunulo?

  Jinak ten zvuk v dialeru je naproste příšernej:D to nechápu, jak někdo mohl vypustit:)

 23. shd (neregistrovaný)

  Okruhle prepinace, kam sa pozriem nechutne hamburger menu, nema to ziadny uceleny koncept a je v tom bordel ako v androide a ceresnicka na torte V CORTANE JE MENU V LAVOM HORNOM ROHU …to uz im naozaj nacisto drbe ???

  co nove zostavenie, tym je to horsie a horsie!! oni naozaj v tom microsofte absolutne nerozmyslaju alebo su taky tupi?? ved to ovladanie je uplne onicom to uz si mozem kupit telefon s androidom mozno aj v tom je vacsi poriadkok a jednoduchsie ovladanie ako v TOMTO ODPADE !! som zhnuseny z toho co robia…

  • Snad ten kočkopes doladí, jinak zůstávám na 8.1 tak dlouho,jak jen to půjde a pak se uvidí, zdali vydrží BB anebo se stane s desitkami zazrak.Zatim tedy nic moc..

  • shd (neregistrovaný)

   Ja zostavam tiez, WP 8.1 update 2 nema chybu takmer vsetko mi vyhovuje som absolutne spokojny …..

   inak to nastavenie nie je v lavom hornom rohu len pri cortane, ale uplne pri vsetkom a v spartane je riadok na adresu tiez hore ….. take veci moze vymysliet naozaj len nejaky tupec, ved to je uplne najhorsie miesto na celom displeji kde to mohli dat, 1 rukou to neda nikto ani keby sa pokrajal….

   chapes aky idiot moze nastavenia z praveho dolneo rohu, kde mas tie 3 bodky, presunut do laveho horneho rohu?? to uz nacisto nerozmyslaju alebo nas chcu iba poriadne nasrat??

   naozaj bud nikdy neprejdem, alebo ked uz sa nebude dat inak, tak si kupim asi nejaky dumbfone … lebo toto je zatial cisto zmyslanie androidu … cim vacsi zmatok a bordel tym lepsie…

  • SHD nehnevaj sa, ale pokiaľ nevidíš, že ako desktopový, tak mobilný Win10 práve dostáva jednotný koncept a zmysel – hoci odlišný od WP7/8 – tak chyba nie je v MS.

  • ZAKLINAC: Sorry, ale to su dristy. Ovladas snad PC jednou rukou dotykom? Nie, neovladas, tak preco by sme mali byt nadseni zo zjednotenia? W10 sice budu mat reachability, ale zatial to vyzera, ze to bude len pre 5″+, takze mensie uhlopriecky maju smolu. Ani sam MS sa neschovava za zjednocovanie, skor sa chce co najviac podobat droidu. Skoda, ze najrozsirenejsi system je ten najhorsi, co sa ergonomie tyka, ale to je len jasny dokaz toho, ze co je najrozsirenejsie a najoblubenejsie, nie je zdaleka to najlepsie. Kazdopadne, ked sme uz pri univerzalnych appkach, urcite by nebol pre MS problem navrhnut automaticku UI vrstvu, ktora by preskupovala ovladacie prvky podla typu zariadenia (kludne aj automaticky), t.j. pre PC hamburger, navigacia a action buttons v hornej liste, pre mobily app menu (3 bodky), navigacia cez swipe a action buttons v dolnej liste.

   Detaily ako okruhle prepinace, avatary a pod. su mi sumak, ale preco musi ist MS cestou zhorsovania ergonomie a prisposobovat ho androidu, tomu vazne nerozumiem.

  • „Skoda, ze najrozsirenejsi system je ten najhorsi, co sa ergonomie tyka, ale to je len jasny dokaz toho, ze co je najrozsirenejsie a najoblubenejsie, nie je zdaleka to najlepsie.“ – to není ovšem pravda, to si myslíš pouze ty. Lidi přirozeně používají to, co jim vyhovuje. Mně osobně prvky nahoře nijak extra nevadí a to i přes to, že už roky používám WP, na zkoušku jsem měl za ty roky různé OS a nemůžu říct, že by mi to vadilo. Ergonomie je subjektivní. Je tu jen pár těch zarytců, kterým to vadí, těm ostatním to buď nevadí, neřeší to, nebo se s tim naučili žít. Navíc je to tak, že tam, kde boduje ergonomie, ztrácí intuitivnost. Třeba WP je pohodlně ovladatelné jednou rukou, jenže není intuitivní ani trochu, je to maglajs a právě ten chce MS s desítkami odstranit i za cenu pro někoho horší ergonomie.

 24. Ahoj, nenašel se náhodou někdo, kdo by to testnul na Prestigiu 8500? Nabízí mi to možnost aktualizace, ale nějak se mi do toho nechce bez možnosti návratu :-/

  • Ak pre Prestigio nie je nieco na nahranie povodneho SW cez PC, tak to ani neskusaj.

 25. lukasbc (neregistrovaný)

  No na lumii 620 – vypadá to pěkně, to nemohu říct :-), ale funkčnost tak na 20% Totálně zabugované, aplikace padají, dokonce i počasí… hrůza. Tudy cesta nevede. Tento kus HW dle mého končí s win 8.1 jakožto ožným systémovým stropem.

  • To není HW, bezi to “ na pytel“ i na novych telefonech a nejvyssim HW.Microsoft ma co delat a moc neverim, ze do konce roku stihnout vydat vyladene a stabilni mobilni Windows 10.

  • tom (neregistrovaný)

   Potvrzuji, L620 i na tomto buildu funguje s velkými obtížemi, byť to je lepší jak s předchozím. Po 3 týdnech s W10 jsem se vrátil na WP a to bez obnovy zálohy. Sice mi to zabralo celý den práce, ale je to úleva. Opět je z L620 rychlý a bezproblémový telefon.

 26. pepe (neregistrovaný)

  Zdravím, na L1320 se mi nenačte start screen, nevíte někdo o řešení např. reset dlaždic (mimo HR)?

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).