Domů » Bleskovky » Nové sestavení Windows 10 je na světě: Vrací do hry průhledné motivy Aero a vylepšuje Cortanu

Nové sestavení Windows 10 je na světě: Vrací do hry průhledné motivy Aero a vylepšuje Cortanu

Microsoft včera krátce po skončení úvodní keynote vypustil do světa nové sestavení Windows 10, nese číslovku 10074 a jako tradičně přináší opravy chyb z minulých sestavení a některé nové funkce. Build 10074 je navíc v Microsoftu považován za stabilní, a je možné jej stáhnout nejen skrze Fast Ring, ale rovněž cestou pomalých aktualizací či jako instalační image ISO (x86 / x64). A protože v Redmondu v posledních měsících rádi přejmenovávají své produkty, od tohoto sestavení se rané verze Windows 10 nebudou jmenovat technické preview, ale Insider preview.

 

Co je nového?

Většina novinek byla představena na včerejší prezentaci, kterou nás provedl viceprezident Microsoftu pro operační systémy Joe Belfiore. Systém je s blížícím se datem vypuštění uhlazován do finální podoby, takže grafické změny budou v příštích sestaveních na denním pořádku. Microsoft s návratem nabídky Start vrátí do Windows i (polo)průhledná témata, kterým se ve Windows 7 říkalo Aero Glass. Transparentnost se projeví jak na nabídce Start, tak v záhlaví oken či v centru notifikací. Živé dlaždice v nabídce Start dostaly novou 3D animaci.

 

Grafické změny potkaly i přepínač bezdrátových sítí, kontrolu stavu baterie či změnu hlasitosti, což jsou funkce vyvolávané z pravé části hlavního panelu. Proměnné prostředí Continuum se dočkalo zásadních změn již v minulém sestavení, Microsoft jej však stále vylaďuje. Po zavření aplikace v tabletovém módu dojde k návratu do nabídky Start, nikoliv na plochu. Při práci se dvěma otevřenými aplikacemi v tabletovém režimu je patrný široký dělící pruh ke snadné změně poměru obrazovky mezi aplikacemi. Vizuální upgrade dostala i personální asistentka Cortana, nový je levý sloupec se zástupci důležitých funkcí, Cortana také umí obsloužit spoustu nových hlasových příkazů s využitím vybraných aplikací.

  

Aktualizovány byly aplikace Music, Video a Xbox, pro využití všech funkcí prvních dvou (stahování hudby a videa apod.) je bohužel zapotřebí mít americký účet. Aplikace Xbox dostala živou dlaždici, nativní podporu ovladačů pro Xbox, podporu uživatelských profilů apod.

 

Nová je i aplikace Windows Store Beta, ta je bohatší o novou modrou dlaždici, podporu in-app nákupů a konečně zobrazuje zakoupené aplikace ve Windows 8.1. Aplikace ze Store budou nabízeny na několika místech – na zamykací obrazovce, v Cortaně a v budoucnu i v novém internetovém prohlížeči Microsoft Edge. 

Chyby opravené, chyby nové

Microsoft také v novém sestavení opravil chybu, která způsobovala nemožnost spouštění win32 aplikací z nabídky Start. Opravena byla i nemožnost přehrávání hudby po minimalizaci aplikace Music. Mezi nové problémy patří nemožnost hrát některé hry ve full screen režimu a aplikace Lidé je vysoce nestabilní. Nápravy mají přijít brzy skrze Windows Update, respektive z Windows Store.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

4 komentářů

 1. To aero vyzerá dobre na tom pozadí :) ale asi to vidím na nepriehľadnú čiernu verziu :)

 2. Martin Alexandr

  Jen bych dodal že při spuštění projekt Spartan, naběhne stránka MS kde ukazuji novy Edge, přitom neni pojmenovaný , to same ve windows feedback opět edge ale nikde neni.

  • Martin Alexandr

   A ještě bych zapomněl na „nové“ živé dlaždice s 3D efektem, vice sem si nejak nevšiml

 3. Kuba (neregistrovaný)

  Nevíte někdo jak to je s Cortanou a výsledkama na letošní MS? Bude zase předpovídat?

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).