Domů » Články » Nové sestavení Windows 10 je na světě: Je stabilnější a vylepšuje Start, Edge a systémové aplikace

Nové sestavení Windows 10 je na světě: Je stabilnější a vylepšuje Start, Edge a systémové aplikace

Vypustit či nevypustit? Tuto shakespearovskou otázku předložil hlavní manažer operačních systémů Gabe Aul Insiderům s tím, že se Microsoftu podařilo vytvořit perfektní sestavení Windows 10, které má však problémy s časnými pády prohlížeče Edge na zařízeních s procesory AMD. Komunita jasně řekla ano a build s číslovkou 10122 je na světě.

 

Než se podíváme na seznam novinek, shrneme si chyby, o nichž v Redmondu vědí a které by mohly leckteré Insidery odradit od instalace. Tentokrát je jich mnohem méně, než jsme zvyklí, což je jedině dobře. O problémech s procesory AMD jsme již mluvili (nové ovladače jsou již údajně na cestě), někteří uživatelé mohou zaznamenat problémy při instalaci tohoto sestavení (error 0x80070057 – 0x20007). Pomoci by mělo vyčištění disku od instalačních balíčků driverů, předchozích instalací Windows a také dočasných souborů ve složce TEMP. Někdy pomůže i odinstalování ovladačů některých periferií. Poslední chyba se týká Cortany a horšímu rozpoznávání mluveného textu, nás se tedy příliš dotýkat nemusí.

Continuum

A nyní již pojďme sklízet nové redmondské plody. Microsoft opět vylepšil hybridní prostředí Continuum, které jsme mohli spatřit již na konferencích Build a Ignite. Zástupci průzkumníka souborů a nastavení dostávají ikonky a stěhují se dolů k vypínacímu tlačítku a k tlačítku všechny aplikace. Tlačítko pro maximalizování nabídky Start do full screenu je (bohužel) odstraněno, změna režimu bude nově vyvolávána v nastavení nebo přímo při přepínání systému do tabletového režimu v rámci prostředí Continuum.

  

Microsoft argumentuje tím, že uživatelé si vyberou vhodnou velikost a té se budou držet, proto považují zmíněný přepínač za zbytečný. V tabletovém režimu bude defaultně skrytý seznam aplikací, vyvolat jej bude možné tlačítkem hamburger v levém horním rohu.

 

Microsoft Edge

V tomto sestavení se stále nový internetový prohlížeč Microsoftu jmenuje Project Spartan. Dostává novou startovací stránku při otevření nového panelu, na tomto místě se budou nacházet tipy na aplikace, obsah z MSN apod. Nastavení umožní lehké úpravy této domovské stránky, pod českým prostředím však nefunguje provázání s MSN. Microsoft pro tuto funkci bude sbírat zpětnou vazbu Insiderů, aby mohl přidávat novinky.

  

Edge se také naučil otevírat stránky v privátním režimu, zobrazit historii prohlížených stránek a stránky, které přehrávají hudbu, snadno rozeznáte díky nové ikonce na příslušné záložce. Microsoft se také chlubí, že prohlížeč Edge překonává všechny 64bitové prohlížeče v benchmarku Google Octane 2.0 a Jet Stream od Apple.  

Výchozí aplikace

Systém Windows se již nebude tak často vyptávat, v jakém programu chcete otevřít soubor; dotaz bude pokládán, pouze pokud došlo k instalaci nové aplikace, která je schopná tento typ souboru otevřít. U win32 aplikací nicméně může docházet při otvírání souboru k zobrazování následujícího okna. Tento dialog však bude postupem času odstraňován.

  

Společně s novým sestavením vypustil Microsoft aktualizace vybraných MSN aplikací, vesměs jde o grafické změny, které ctí nové designové směřování systému Windows 10.

   
Počasí, Finance a Sport v novém kabátku 

Aplikace Insider Hub se dočkala grafické revoluce, do popředí se dostává plnění jednotlivých úkolů, přehlednější jsou i statistiky uživatele a náhledy na jeho aktivitu.

  
Nový Insider Hub se nám bohužel spustit nepodařilo (zdroj obrázku Neowin.com)

Nové sestavení je tradičně dostupné pouze v rychlém kruhu, případně je možné je stáhnout jako obraz ISO (x86, x64). Vyzkoušet jej mohou bezmála 4 miliony uživatelů zaregistrovaných do programu Insider.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

20 komentářů

 1. autbuild (neregistrovaný)

  Hnus velebnosti.

  Ako dobre to zacalo, tak zle to skonci.

  Povinne updaty, bezplatny W10.. To smrdi spehovanim. Aneb, MS bude predavat vase data a zaplavi OS reklamami (plat, ak ich nechces)

  • borix (neregistrovaný)

   hmm, a k tomu ještě to počasí …

  • komu je bude predavat? mate to nekde potvrzene nebo z ceho cerpate? nebo to placeni reklam….nebo jen kydate hnuj?:)

   zvlastni ceska vlastnost vse kritizovat a pak to vesele ukradnout a pouzivat:D

  • vlada (neregistrovaný)

   MS meni business model celych Windows. Kdyz nebude vydelavat na prodavani licenci, musi svuj produkt monetizovat jinak.

  • Hnus velebnosti jste Vy, plácáte zde úplné nesmysly, pakliže by Microsoft neumožnil, nadával byste jako první, že to stojí zase prachy atd, umožní první rok upgrade zdarma, plácáte zde, že to smrdí něčím, co ste vymyslel v nějakém STBáckém snu. Nikdo Vás nebude nutit to používat. Co se týče reklam, nemá smysl to komentovat, předpokládám, že v mobilním telefonu máte Android :-D, pakliže ne, omlouvám se za osočení, za vším předchozím si však stojím.

  • Honza (neregistrovaný)

   Hnus velebnosti, jdu blejt z těch blábolů, co jsou někteří schopní splodit. Větší sci-fi scénáře a hlavně hloupější už asi vymyslet nejde.

  • bzum (neregistrovaný)

   Vy jste mi to ale troll. Bezplatné win10 pro PC budou jen první rok a to ještě pro majitele win7,8,8.1 Pak budou win10 bezplatné jen pro uživatele věcí které mají úhlopříčku menší než 9 palců pokud vim.

  • Bezplatné Win10 nejsou a nebudou! Bezplatný je upgrade z Win7,8.x na Win10. Na nová PC si samozřejmě Win10 musíme koupit a zaplatit za něj. Ovšem veliký rozdíl je v tom, že další aktualizace systému již budou zdarma na stálo(dokud vydrží HW). To platí v případě OEM. Když si koupím krabicovou licenci, tak bych měl mít licenci Win10 + upgrady navždy :-P.

 2. tosnadniejemozne (neregistrovaný)

  Jdu blejt, to je otras tento W10.

  • bzum (neregistrovaný)

   v čem je to otřesný? mě se to docela líbí a v nejbližší době vyzkoušim nový build

 3. Yegor (neregistrovaný)

  Windows.. Jáhahááá :-D

 4. Martin Alexandr

  No jéje tady je rozumbradu opět a ještě neregistrovaných ;) k tomuto buildu, je videt značné zlepšení, nejake ty mouchy to má ale docela mě tento build vytězuje procesor při nečinnosti kolem 80-100% takze asi chybka někde , ale jinak proti tomuto buildu nic nemam, negativního.

 5. tom (neregistrovaný)

  Zdravim, proč mi to nejede česky? :D

  • Martin Alexandr

   Neni tam dostupná čeština , ale zkus to za tyden. By mohla byt k dispozici ;) u buildu 49 jsem to mel taky , nebyla k dispozici a pak asi za tyden uz byla ke stažení.

  • Mě tenhle build česky funguje;)

  • Martin Alexandr

   Si ho instaloval přes Iso nebo jako normalni aktualizaci ?

  • Aktualizaci z 10074, tu jsem mel uz jako iso

 6. anonym (neregistrovaný)

  nejde mi microsoft edge (project spartan) vždy když ho otevřu tak spadne, chtěl bych se navrátit na předchozí verzi buildu a pak to zkusit stahnout znova, ale je to cely v anglictine a tu neumim, mohly by jste prosim poradit nebo pokud možno napsat postup resetu na předchozí verzi, podle me je spartan nejlepší prohlizec ze všech a hlavne nejrychlejsi, nedokazu bez nej byt prosim poradte

  • Petr (neregistrovaný)

   BĚŽ Do . START -) SETTINGS -) UPDATE -) RESTITUTION -)GO BACK TO AN EARLIER BUILT

 7. Jan Dvořák (neregistrovaný)

  nevědomost je sladká :)

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).