Domů » Články » Nové sestavení Windows 10 je na světě: Je stabilnější a vylepšuje Start, Edge a systémové aplikace

Nové sestavení Windows 10 je na světě: Je stabilnější a vylepšuje Start, Edge a systémové aplikace

Vypustit či nevypustit? Tuto shakespearovskou otázku předložil hlavní manažer operačních systémů Gabe Aul Insiderům s tím, že se Microsoftu podařilo vytvořit perfektní sestavení Windows 10, které má však problémy s časnými pády prohlížeče Edge na zařízeních s procesory AMD. Komunita jasně řekla ano a build s číslovkou 10122 je na světě.

 

Než se podíváme na seznam novinek, shrneme si chyby, o nichž v Redmondu vědí a které by mohly leckteré Insidery odradit od instalace. Tentokrát je jich mnohem méně, než jsme zvyklí, což je jedině dobře. O problémech s procesory AMD jsme již mluvili (nové ovladače jsou již údajně na cestě), někteří uživatelé mohou zaznamenat problémy při instalaci tohoto sestavení (error 0x80070057 – 0x20007). Pomoci by mělo vyčištění disku od instalačních balíčků driverů, předchozích instalací Windows a také dočasných souborů ve složce TEMP. Někdy pomůže i odinstalování ovladačů některých periferií. Poslední chyba se týká Cortany a horšímu rozpoznávání mluveného textu, nás se tedy příliš dotýkat nemusí.

Continuum

A nyní již pojďme sklízet nové redmondské plody. Microsoft opět vylepšil hybridní prostředí Continuum, které jsme mohli spatřit již na konferencích Build a Ignite. Zástupci průzkumníka souborů a nastavení dostávají ikonky a stěhují se dolů k vypínacímu tlačítku a k tlačítku všechny aplikace. Tlačítko pro maximalizování nabídky Start do full screenu je (bohužel) odstraněno, změna režimu bude nově vyvolávána v nastavení nebo přímo při přepínání systému do tabletového režimu v rámci prostředí Continuum.

  

Microsoft argumentuje tím, že uživatelé si vyberou vhodnou velikost a té se budou držet, proto považují zmíněný přepínač za zbytečný. V tabletovém režimu bude defaultně skrytý seznam aplikací, vyvolat jej bude možné tlačítkem hamburger v levém horním rohu.

 

Microsoft Edge

V tomto sestavení se stále nový internetový prohlížeč Microsoftu jmenuje Project Spartan. Dostává novou startovací stránku při otevření nového panelu, na tomto místě se budou nacházet tipy na aplikace, obsah z MSN apod. Nastavení umožní lehké úpravy této domovské stránky, pod českým prostředím však nefunguje provázání s MSN. Microsoft pro tuto funkci bude sbírat zpětnou vazbu Insiderů, aby mohl přidávat novinky.

  

Edge se také naučil otevírat stránky v privátním režimu, zobrazit historii prohlížených stránek a stránky, které přehrávají hudbu, snadno rozeznáte díky nové ikonce na příslušné záložce. Microsoft se také chlubí, že prohlížeč Edge překonává všechny 64bitové prohlížeče v benchmarku Google Octane 2.0 a Jet Stream od Apple.  

Výchozí aplikace

Systém Windows se již nebude tak často vyptávat, v jakém programu chcete otevřít soubor; dotaz bude pokládán, pouze pokud došlo k instalaci nové aplikace, která je schopná tento typ souboru otevřít. U win32 aplikací nicméně může docházet při otvírání souboru k zobrazování následujícího okna. Tento dialog však bude postupem času odstraňován.

  

Společně s novým sestavením vypustil Microsoft aktualizace vybraných MSN aplikací, vesměs jde o grafické změny, které ctí nové designové směřování systému Windows 10.

   
Počasí, Finance a Sport v novém kabátku 

Aplikace Insider Hub se dočkala grafické revoluce, do popředí se dostává plnění jednotlivých úkolů, přehlednější jsou i statistiky uživatele a náhledy na jeho aktivitu.

  
Nový Insider Hub se nám bohužel spustit nepodařilo (zdroj obrázku Neowin.com)

Nové sestavení je tradičně dostupné pouze v rychlém kruhu, případně je možné je stáhnout jako obraz ISO (x86, x64). Vyzkoušet jej mohou bezmála 4 miliony uživatelů zaregistrovaných do programu Insider.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.