Domů » Články » Nové preview podzimního updatu Windows 10 významně vylepšuje funkci Sets

Nové preview podzimního updatu Windows 10 významně vylepšuje funkci Sets

Uživatelé Windows 10 aktuálně čekají na velkou jarní aktualizaci, která vyjde s největší pravděpodobností už příští úterý. Microsoft práce na ní prakticky dokončil a věnuje se vývoji příští verze, která vyjde někdy na podzim. Insideři zapojení do kruhu aktualizací Skip Ahead mají možnost první novinky z podzimního updatu testovat, nejnověji v sestavení s číslem 17639. Co je v něm nového?

Sets: ještě chytřejší práce v záložkách

Jednou z největších chystaných novinek je funkce Sets, která doplňuje klasické okenní rozhraní o možnost práce v záložkách, a to nejen v rámci jedné aplikace – v jednom okně lze mít otevřeno mnoho záložek z více aplikací, přičemž tyto tzv. sety lze synchronizovat napříč všemi zařízeními.

Sets in Windows 10

Od tohoto sestavení je možné otevřené záložky přetahovat mezi jednotlivými sety stylem drag and drop, podobně jako přesouvaní tabů mezi okny internetových prohlížečů. Také je možné tažením záhlaví jedné aplikace na záhlaví aplikace druhé vytvořit nový set. Tato funkce zatím není dostupná pro prohlížeč Microsoft Edge.

Sety se budou chovat jako záložky internetového prohlížeče

Mezi jednotlivými záložkami v setu je nově možné přepínat se klávesovou zkratkou Alt + Tab, pokud však uživatel bude chtít tuto zkratku využívat pouze na přepínání mezi jednotlivými okny, bude mít možnost provést změnu v nastavení. Funkce Sets si vysloužila v Nastavení vlastní podsekci pod položkou Multitasking, kromě klávesové zkratky je možné zde manuálně přidat ty aplikace, které nechcete, aby se otvíraly jako nové záložky, ale jako nová okna.

Na funkci Sets se také lépe vybavil Průzkumník Windows, pod tlačítkem Soubor bude možné vybrat si otevření nové záložky nebo nového okna. Pro tuto funkce byly zároveň vyčleněny nové klávesové zkratky – CTRL + T pro otevření nové záložky, CTRL + N pro otevření nového okna a CTRL + W pro zavření okna/záložky.

Složky bude možné otevřít na nové záložce i skrze kontextové menu.

Kontextová menu byla vylepšena i u samotných záložek, pod pravým klikem na ně si uživatel bude moci z menu vybrat, zda zavřít všechny záložky, všechny kromě aktuálně otevřené, všechny napravo od ní nebo přesunout aktuální složku do nového okna.

Nově si také uživatel bude moci vybrat, které zavřené záložky v rámci setu bude chtít obnovit (druhou možností bude skrze Timeline), obnovit také půjde záložky podle typu aktivity.

U znovuotevření dokumentu, který byl předtím součástí setu, se objeví nabídka pro obnovení ostatních záložek. Toho bude možné využít i při otvírání jiných aplikací než jsou dokumenty, nebude však nabídnuta automatická možnost obnovy; k obnovení bude sloužit speciální tlačítko. Obnovení bude také doplněno o novou animaci.

Microsoft ve funkci Sets také vyřešil nějaké problémy reportované Insidery, a na dalších vylepšeních stále pracuje. Jedním z nich bude podpora Win32 aplikací včetně balíku Office, v tomto případě je však nutné stát se Office Insiderem.

Další drobnosti

Další novinkou je ukazatel nabití baterie u zařízení připojených přes Bluetooth; stav bude možné zjistit v Nastavení v sekci Bluetooth a zařízení.

Aktualizována byla aplikace Kalkulačka, která nyní přesněji počítá odmocniny.

Známé chyby

Seznam přiznaných chyb se od minule nezměnil:

 • Microsoft stále nevyřešil problém s otvíráním odkazů v Nastavení vedoucích do Windows Store, např. při stahování nových fontů či témat.
 • Při probouzení počítače z režimu spánku může na obrazovce probliknout plocha ještě před přihlašovací obrazovkou
 • Aplikace Filmy a TV pořady se může hroutit, pokud jí umožníte přistupovat ke knihovně videí

Dá se předpokládat, že jakmile vyjde příští týden jarní update, přehoupne se testovací větev chystaného podzimního updatu součástí do rychlého kruhu aktualizací. Už se těšíme, až funkci Sets vyzkoušíme.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

17 komentářů

 1. Keby radšej vylepšili Edge. Alebo je normálne, že vždy po štarte PC ho musím otvárať na dvakrát, pretože na prvý krát mrzne?

  • IE i jeho přeskinovaná verze svému účelu slouží roky dostatečnĕ.

  • Uni, už ti bylo několikrát vysvětleno, že Edge není přeskinovaný IE, je to prohlížeč vyvinutý od úplných základů, tak si to už zapamatuj ty dutohlave

  • Skylark, ackoli ja jsem posledni, kdo by se chtel zastavat uniho, tak v toto taas za kratsi konec. Skocil si na spek marketerum z MS. Edge rozhodne od zakladu vyvijeny nebyl a sdili s IE hromadu kodu, vcetne mnoha chyb. Toihle je znamy fakt a ty pet jenom potvrzujes, ze vis jeste vetsi h0vno nez uni.

  • ja si treba take mysklel, ze Edge je jiny. Tak povrch je urcite jiny. univerzalni zaklad apod. Ovsem vykreslovani apod. je IEckove ci se mi to tak aspon zda

  • Nic takového mi Edge nedělá a to ho používám jako primární prohlížeč, čtečku a prohlížeč pdf.

  • Tak mne bohužiaľ áno.

  • Zřejmě tvůj lokální problém. Edge maká perfektně. Reinstaluj své pc a zjisti, čím jsi ho zabordelil.

  • Svoje úžasné rady si strč za klobúk.
   Na svojom PC mám 0, slovom nula dát. Iba OS.
   Takže keď, tak sa Win10 zabordelil sám.

  • Zaklinac, v nastaveniach resetuj Edge.. Tiez mi ide bez problemov, no stretol som sa s PC ktory bol celkom čistý a ked som spravil reset Edge, tak sa to opravilo

  • Me funguje Edge jak kdy Nekdy je to erfektni aplikace, nekdy zasekanA a anrocna vec. Trosku nam Chromovati.

 2. Ľutujem tych koderov, co dostavaju ulohy a okrem ich platu je h*vno z toho

 3. Chvala bohu že je to len volitelné. Na toto mi predsa slúži taskbar, a okrem toho vyzerá to otrasne.. vobec to nesedí do gui v tych aplikáciach

  • gui neres, je to beta. Take netusim kdo to vyuzije. Asi jako kdyz mas vic veci co patri k sobe. Tady je set do skoly tady set kde si delam a hledam poznamky apod.

 4. V záložkách vidím pouze jediné využití. Kdybych dělal delší dobu (třeba několik dní) nějakou práci a potřeboval bych k tomu mít otevřených několik programů současně. Večer vypnu PC a ráno otevřu záložky ve stejném stavu a nemusím ztrácet čas se spouštěním několika programů. V podstatě to nahrazuje dolní lištu a uspání PC. Jiné využití v tom nevidím.

  • Tak si zkus představit, že děláš ve firmě, kde není třeba aby měl každý svoji židli. Prostě přijdeš, sedneš si kde je volno, přihlásíš se k Terminal Services, a otevřeš si sety tam, kdes naposled něco dělal.
   Samozřejmě, mohl bys to dělat tak, že bys RDP sezení jen odpojil, ale co když je v politice nastaveno, že po hodině ti to odpojené sezení zahodí? Jistě víš, kde bys byl … Na stejném místě, jako Baťa v dnešní době s dřevákama.

  • A napadlo te vubec ze asi delas ve firme z drevnych dob, kdyz tohle v praci potrebujes? :D:D:D Ale co, MS prijde s dalsim b1aznivym napadem tak honem vymysleme nejakej minoritni scenar kteri oceni 1 promile takovejch nestastniku.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).