Google v rámci své platformy Google Experiment představil novou zajímavou aplikaci. Je jí Look to Speak. Jak již název napovídá, cílem aplikace je umožnit lidem komunikovat pouhým pohybem očí. Google připravil dokonce kompletní příručku, v níž najdete i instrukce, jak telefon s aplikací upevnit a podobně.
Ačkoliv se zdá, že aplikace funguje poměrně dobře, nemá Google plán ji propagovat jako alternativu k specializovaným přístrojům. Místo toho by chtěl, aby lidem pomohla fungovat v situacích, kdy je praktičtější využít pouze kompaktní telefon, který je stále po ruce.
Google slibuje bezpečnost
Aplikace funguje vcelku jednoduše. Uživatel si může navolit balíček připravených frází, a pouhým pohledem následně ze seznamu vybírá. Jakmile je nějaká fráze potvrzena, telefon ji nahlas přehraje z reproduktoru.
Samozřejmostí je možnost upravit citlivost, aby nedocházelo k přehrání nechtěných frází. Uživatelé také mohou využít funkce uspání, která pro změnu brání vybírání frází v situaci, kdy uživatel sice hýbe očima, ale nemá v plánu aplikaci používat.
Ideově nejde o žádnou novinku. Přístroje fungující na stejném principu používají paralyzovaní lidé už poměrně dlouho. Aplikace navíc umožňuje volit pouze z předpřipravených frází a je tak jasné, že o komplexní komunikační nástroj nejde. To ale Google ani netvrdí. Využití si představuje v situacích, kdy uživatel potřebuje něco říct, ale nemá zrovna po ruce speciální přístroj.
Google si zřejmě uvědomuje i možnou citlivou povahu komunikovaných frází. Aplikace tak data nikam neodesílá a vše je ukládáno čistě lokálně na daném smartphonu.
Tip: Poslouchá nejen Alexa. Hlasoví asistenti reagují na ledacos, špehovat se ale nesnaží
Pokud si aplikaci chcete vyzkoušet, máte možnost. Dostupná je v Google Play pro všechny přístroje s Androidem 9 a novějším. Google ji navíc speciálně optimalizoval tak, aby bez problémů běžela i na levných přístrojích s Android One. Cílem je tak maximalizovat počet uživatelů, kteří aplikaci budou mít možnost používat.