Domů » Články » Nokia X: Když Windows Phone nahradí Android (videopohled)

Nokia X: Když Windows Phone nahradí Android (videopohled)

V redakci pro vás exkluzivně testujeme levnou Nokii X s operačním systémem Android. Ta láká na nízkou cenu, kompaktní rozměry a povedený displej. Je však její výkon na dnešní dobu dostačující?

O modelu s kódovým označením Normandy se spekulovalo dlouhou dobu a nakonec jsme se skutečně dočkali – Nokia X byla společně s dalšími novinkami X+ a XL představena minulé pondělí 24. února na Mobile World Congressu v Barceloně (více informací). Do cílové skupiny pro tato zařízení ale rozhodně nebudou patřit náročnější uživatelé, Nokia s nimi chce cílit především na ty, kteří do chytrého telefonu nechtějí příliš investovat a vystačí si pouze se základními funkcemi.


-

- - -  

Nokia si je také vědoma toho, že pro spoustu zájemců nemusí být operační systém Windows Phone vyhovující, a právě proto se rozhodla své portfolio rozšířit o levné modely s Androidem. Dnes testovaná Nokia X se bude ve světě prodávat za 89 EUR, tedy zhruba 2400 Kč bez DPH.

-

- - -

Ve výbavě najdeme dvoujádrový procesor od Qulacommu s taktem 1 GHz, 512 MB RAM, podprůměrný fotoaparát s rozlišením 3 MPx, 4GB interní úložiště, slot na paměťové karty microSDHC či čtyřpalcový IPS displej s WVGA rozlišením. Příjemným zpestřením je přítomnost dvojice slotů na microSIM karty, 3G datové přenosy lze ale využívat pouze na té primární.

Videopohled na Nokii X

V redakci pro vás Nokii X začínáme testovat a připravili jsme pro vás podrobný videopohled, ve kterém vám telefon představíme, podíváme se na hardwarovou výbavu, software, bonusové aplikace a možnost instalace vlastní programů z .apk souborů. Mějte na paměti, že k testu máme zapůjčený předprodukční kus s testovací verzí software a do uvedení na trh se ještě leccos může změnit.

-

- - -

Jak fotí a nahrává Nokia X?

- - -
Další snímky včetně odkazu pro stažení v plném rozlišení najdete v naší galerii

- - -Jiří Hrma

Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytrých zařízení, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů. Máte zájem o spolupráci? Ozvěte se na redakce@smartmania.cz.
avatar
1300
  Sledování diskuze  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Daniel Stiegler
Uživatel
Daniel Stiegler

Hezký videopohled, ale musím se Jirko zeptat proč opakovaně v tom videu říkáš to a ono by mohlo být líp. Myslím, že Nokia se vyjádřila dost jasně ohledně Nokia X Family. Prostě jsou to telefony pro rozvojové země, chápu nadšený z Androidu, ale lepší HW = automaticky konkurence pro Lumie.

vojtausti
Uživatel
vojtausti

On by to pan Hrma nejraději rootnul na čistý Android, což několikrát ve videu zaznělo. Nerozumím těmto myšlenkovým pochodům. když chci telefon na čistý Android, mám na výběr ze spousty vhodnějších přístrojů.

Daniel Stiegler
Uživatel
Daniel Stiegler

Ale tak tohle se dá ještě pochopit, z jiného článku který si sepisovali redaktoři „About Myself“ :D. Je jasné jako facka, že Jirka patří k hračičům s chytrými zařízeními. Ale prezentovat rozvojový phone takto?!

A nebo pak nechápu moc účel smartmanie jako webu, kde se píše o novinkách ze světa chytrých zařízení. Nevím….

Daniel Stiegler
Uživatel
Daniel Stiegler

Jíří Hrma: Jirko ale to je právě to… Náročnější uživatelé mají řadu Lumia a pokud si chtějí hrát ať si koupí třeba Samsung S5 na kterém teď budou mít práce na celý půl rok :).

Nokia se vydala cestou Windows Phone za určitých podmínek. A díky bohu, že je tu alespoň jeden mobilní OS, který je cenově dostupný a stabilní hned po vybalení z krabice.

Daniel Stiegler
Uživatel
Daniel Stiegler

Jiří Hrma: Toho se právě obávám, aby nakonec nelezli do zelí Windows Phone. Jinak proč ne, pokud zaujmou místo na trhu, které jim „vyčlenil“ Elop.

Asi to více vidím z business hlediska :)

jarda (neregistrovaný)
Anonym
jarda (neregistrovaný)

idealni pro mlady a seniory

Hektor
Uživatel
Hektor

pro mladý seniory :-)

Inkvizitor (neregistrovaný)
Anonym
Inkvizitor (neregistrovaný)

Zdravím, nic pro mě – inteligentní herní konzola (= Android) mě nikdy neoslovila a optimálně do mé smrti se tak patrně nestane :-)

Petr (neregistrovaný)
Anonym
Petr (neregistrovaný)

to ale nikoho nezajímá :-)

vojtausti
Uživatel
vojtausti

Když tě to nezajímá, tak proč se k jeho názoru vyjadřuješ? Například mě to zajímá :-)

Dano (neregistrovaný)
Anonym
Dano (neregistrovaný)

Inteligentná hracia konzola? Ale to platí aj pre WP. Odkedy predstavil Detský kútik,Xbox konto tak iné v tom ani nevidím.Hlavne keď tam je 4 roky nemenný kalendár bez týždenného náhľadu… Android sa dá tak isto veľmi slušne vyladiť ako pracovný telefón.

lofwyr
Uživatel
lofwyr

Důležité je to „vyladit“. Drtivá většina lidí si chce koupit perfektně fungující přístroj – fungující takto hned od začátku. Ne to „ladit“, nahazovat „lepší“ ROMky atd.

uni
Uživatel
uni

lofwyr: A že toho na rok a tři čtvrtě starém systému bude k ladění docela dost…

Dano (neregistrovaný)
Anonym
Dano (neregistrovaný)

LOFWYR – Ani WP samo od seba nieje dokonalosť sama. Hlavne ten kalendár si človek hneď mení za vyspelejší,a aplikácie si tam tak či tak treba doinštalovať,nemyslel som hneď výmenu ROM.

vojtausti
Uživatel
vojtausti

Já bych řekl, že ten přístroj bude vcelku dobře odladěný. Ale začne blbnout v momentě, když tam někdo začne instalovat appky mimo oficiální obchod, rootování a další „ladičské“ zásahy.

Daniel Stiegler
Uživatel
Daniel Stiegler

Takže co byste nakonec chtěl? :D Dá asi rozum, že apps si musí každý nainstalovat podle vlastních preferencích. Nemluvě o tom, že se apps dají instalovat z webu Windows Phone, takže už to není tak zdlouhavé a nebo se dá použít backup :)

Lofwyr má pravdu v tom, že s Androidem je větší práce.

Dano (neregistrovaný)
Anonym
Dano (neregistrovaný)

Áno to súhlasím že s Androidom je viac práce,ale (nie vždy) sa dá dosiahnuť aj lepší výsledok.