Domů » Bleskovky » Nokia se oficiálně vrací do mobilního byznysu: Chystá nové telefony a tablety s Androidem

Nokia se oficiálně vrací do mobilního byznysu: Chystá nové telefony a tablety s Androidem

Kolem Nokie je dnes poněkud rušno. Nejprve Microsoft oznámil, že prodává výrobu hloupých telefonů Nokia dceřiné společnosti čínského Foxconnu (více informací), a nyní sama finská společnost oznámila svůj oficiální návrat do světa výrobců smartphonů a tabletů, které budou podle očekávání postaveny na operačním systému Android.

Nokia X Nokia X: S pokřiveným Androidem to příliš nevyšlo

Od konce letošního roku totiž Nokii vyprší smluvní zákaz využívat vlastní značku na chytrých telefonech, a tak bylo jen otázkou času, kdy se finská společnost do byznysu, který ji nejvíce proslavil, vrátí. Vzhledem k tomu, že prodala veškeré výrobní kapacity Microsoftu, bude se muset při výrobě nových zařízení spolehnout na třetí stranu.

1128818-13851661054383607-Jacob-Steinberg

Pro tyto účely byla ve Finsku založena společnost HMD Global Oy, kterou povedou bývalí zaměstnanci Nokia a Microsoftu, a která bude disponovat právy pro užívání značky Nokia v následujících deseti letech. V následujících třech letech hodlá HMD napumpovat do vývoje a propagace nových produktů 500 milionů dolarů. Výrobu pak zajistí společnost FIH, dceřiná firma čínského Foxconnu, která bude mít na starosti i produkci hloupých telefonů Nokia.

Otázkou zůstává, jaké slovo bude mít ve vývoji nových produktů sama Nokia, která svoji značku pouze licencuje a mimo to budou její členové zasedat v představenstvu HMD Global Oy. Nokia dává příslib, že z této pozice zajistí, aby veškeré produkty, které ponesou její logo, splňovaly očekávání v oblasti kvality, designu a inovace. Nechme se tedy překvapit, jaké výrobky značky Nokia v budoucnu přijdou, bohužel žádný časový údaj zatím zmíněn nebyl.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
45 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments