Domů » Články » Nokia a Microsoft začali spolupracovat: Dočkáme se chytrých telefonů s Windows Phone 7

Nokia a Microsoft začali spolupracovat: Dočkáme se chytrých telefonů s Windows Phone 7

V uplynulých dnech se nemluvilo o ničem jiném. Od zveřejnění obsahu dopisu ředitele společnosti Nokia Stephena Elopa bylo jasné, že Nokia chystá velké změny. Spekulovalo se o změně platformy a nejvíce se v tomto směru skloňovaly systémy Android a Windows Phone 7. Včerejší tisková konference udělala všem domněnkám přítrž a Nokia oficiálně oznámila, že chytré telefony z jejich produkce budou používat mobilní Windows od Microsoftu.

Tento krok lze považovat za jednu z největších událostí roku v mobilním světě (dobře, je teprve únor, ale to nic nemění na tom, že jde o skutečně velký krok). Profitovat by z něj měly obě strany, Nokia získá stabilní operační systém a Microsoft zase silného partnera, který podstatně navýší čísla prodaných licencí u Windows Phone 7. Obě strany si dále mohou nabídnout celou řadu zajímavých technologií a inženýři Nokie mohou vývoj Windows Phone 7 výrazně urychlit a zasadit se o integraci nových funkcí. Windows Phone 7 je moderní a svižný operační systém, ale jeho používání aktuálně komplikuje celá řada omezení, které je potřeba odstranit, a právě to by díky nově vzniklému partnerství Nokie a Microsoftu mohlo trvat podstatně méně času. Pokud jste sledovali živý stream z Londýna, zřejmě vás překvapila otevřenost a upřímnost generálního ředitele finského giganta. Ten se nebál přiznat, že Nokia udělala chybu a je potřeba otočit kormidlo a i na dotazy novinářů odpovídal velice otevřeně. Většinou bývá zvykem veškeré chyby skrývat a na venek ukazovat jen to dobré, takže i v tomto směru byla tisková konference zajímavá.

-
Stephen Elop i Steve Ballmer mají důvod k úsměvu

Spolupráce Microsoftu a Nokie nebude v případě Windows Phone 7 „exkluzivní“ a pro Nokii tak zřejmě budou platit podobná pravidla jako pro další výrobce (HTC, Samsung, LG). Přesto ale Nokie s Windows Phone 7 nabídnou celou řadu vlastního obsahu; minimálně půjde o navigační software Ovi Maps a Nokia se zřejmě dočká i vlastní sekce v Marketplace. To ale není nic neobvyklého, vždyť i HTC, Samsung a LG mají v Marketplace svou vlastní sekci, ze které si uživatelé mohou instalovat bonusový software od výrobce. Systém Windows Phone 7 by se po spolupráci s Nokií mohl stát výrazně zajímavější i pro tuzemské vývojáře. Těch zatím příliš mnoho není a může za to také nemožnost nahrávání placených aplikací do Marketplace a další lokální omezení. Microsoftu by se společně s českou Nokií mohlo podařit veškerá jednání urychlit, ale to už zřejmě příliš předbíhám a až další měsíce ukážou, jak tomu doopravdy bude.

Nokia a Microsoft oznamují spolupráci

Záznam z tiskové konference

Zatím je příliš brzy odhadovat, kdy se první Nokie s Windows Phone 7 objeví na trhu a ani na tiskové konferenci o tom nic konkrétního nepadlo. Optimistické prognózy hovoří o konci léta, za sebe si ale myslím, že to bude podstatně později a je docela možné, že se dočkáme až před Vánocemi nebo na začátku roku 2012. V současné době se největší popularitě mezi mobilními operačními systémy těší stále sílící Android a stabilní iOS. Start Windows Phone 7 byl pozvolný, ale právě spolupráce s Nokií jej výrazně obohatí a v brzké budoucnosti se zřejmě mobilní Windows stanou velmi výrazným hráčem. Tímto také vítáme Nokii na SmartManii a těšíme se na první novinky s Windows Phone 7.

- - -
Finové to s Windows Phone 7 myslí skutečně vážně a v budoucnu se mobilní Windows stanou klíčovým systémem chytrých telefonů od Nokie

Jiří Hrma

Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

15 komentářů

 1. Spojenie bezkonkurenčej kvality mobilov Nokia a rozbiehajucej sa platformy WP7 je myslím jedno z najlepších spojenie firiem za posledné roky v oblasti telekomunikacií.
  Aj keď má WP7 dalweko k dokonalosti tak na hardware od Nokie sa hodí. Len si spojte super klavesnice od Nokie a office od Microsoftu, alebo pripravovaný Explorer 9 for mobile. SUPER No.1

 2. Ak je to naozaj pravda, bolo by to uzasne. Nic proti HTC ci Samsungu ale Nokia je kvalitou spracovania (predovsetkym oproti azijskemu HTC) niekde uplne inde…

 3. To jsi trefil kvalita je úplně jinde. Já mám rád Nokii ,ale už jsem dva roky u HTC a né kvůli OS ,ale právě kvůli té kvalitě zpracování. Měl jsem vždy nejvyšší modely Nokie. E90, N97 v poslední době a kvalita byla šílená u E90 se viklal kloub a vrzal kryt u baterie. U N97 si to provrzával celí kryt na zadní straně. Ted mám HTC TP2 a HTC DHD a kvalita je užasná nikde nic nevrže vše je slícováno pořádně. Možná jsem měl u Nokie zrovna vadný kus ,ale už se to táhlo od N73. Jediná N95 byla v klidu a nenahraditelná 3310 kterou pořád mám ta je totiž jedinečná.

 4. ano, 3310 má po mě mamka a stále maká :-) Nokie na kterou nedám dopustit a vzpomínám s úctou byla 6310i, to byl foun!

 5. Nokia E7 v [odkaz] a Nokia N8 [odkaz] – pokud Nokia s WP7 bude ještě lepší, nebude to mít konkurence lehké. HTC mám rád, posledních 5 telefonů mám o nich, ale s tímto se nemůže měřit.

 6. @Vlastimil Bartošák Kvalita zpracování HTC DHD? To nemyslíš vážně :) Konstrukčně jeden z nejvíce domrvenejch mobilů poslední doby. S ohledem na to, že to má být high model HTC, je to o to smutnější.

 7. Jak Nokie, tak HTC má sevé povedené i nepovedené modely. Mám zkušenost s obojím. Důležité je, že se zvýší procento dobrých modelů. Jinými slovy Nokie i HTC bude mít párt nepovedených kousků, ale v součtu budeme mít k dispozici více povedených …

  Už se těším na první business modely.

 8. @Radek E7 s WP7 (krom krásných sedmiček) by byla naprosto snový telefon… To bych ochotně měnil své HTC 7 Pro

 9. Tohle je to nejhorší, nejkatastrofálnější spojení firem za poslední roky.
  Pokud někdo řve „hurá“…,zatraceně se mýlí…
  Microsoft, jehož tržní hodnota klesá a Nokie, to samé… Dvě firmy kterým ujel vlak…
  Nejvíc se mi na tom líbí, jak jsou Ballmer a Elop spokojení, jak si mnou ruce a jak se smějí. Jak říkají „že tohle je to nejlepší co se mohlo stát“ a „jak budeme teď dělat skvělé produkty a služby“… Opravdu k smíchu…
  Myslím, že konkurence může slavit, protože tím, že se ty dvě firmy spojili vlastně dali najevo svoji naprostou neschopnost předvést světu konkurence schopný produkt.
  No jsem zvědavý co předvedou. jak znám Ballmera, ten na co šáhnul, to zmrvil a Elop, no uvidíme.
  Teď vím na 100%, že od Nokie si koupím jen jediný produkt. Nokii N900… Škoda, že i tuto platformu zcela zabily.

 10. @milennium: Ty znáš Ballmera?
  Nicméně mě obecně fascinuje věta, kterou všichni na netu omílají, jak Microsoftu a Nokii ujel vlak… Prosím vás, tohle je směšné. Vždyť to musíte sami cítit. Copak to, že vám ujede vlak je naprostý konec? Můžete nasednout na druhý, nebo se spojit s kamarádem a jet autem, či letět letadlem… Co tím mam namysli? Způsobů, jak se dostat k cíli je hodně a i když se vám možná zdá, že zrovna tenhle je špatný, tak suďte, až budou na konci ne na začátku.

 11. Ano, znám Ballmera… Možná tě to bude překvapovat, ale setkal jsem se s ním…
  Víc nemám co bych k tomu dodal…

 12. milennium – S nekym se setkat a nekoho znat je fakt rozdil. ;) Jinak meles nesmysly i ohledne trznich hodnot techto kolosu.

 13. nehlede na to, ze to byl krok, ktery se dal ocekavat. Symbian jde do kopru cim dal rychleji a WM7 jsou na zacatku a maji slibny potencial.

 14. Michal Javůrek

  Potkat se s někým uprostřed dveří a znát někoho je sakra velký rozdíl. To bych takhle mohl napsat, že se znám s Barackem Obamou :)

 15. Ja si myslim, ze je to vyborne spojeni pro oba a osobne se na nove Nokie historicky poprve od roku 2006 opet tesim a jestli to bude za neco stat, tak verim, ze bych si to dovedl predstavit i jako pristi zarizeni…

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).