TOPlist

Nokia a Microsoft začali spolupracovat: Dočkáme se chytrých telefonů s Windows Phone 7

V uplynulých dnech se nemluvilo o ničem jiném. Od zveřejnění obsahu dopisu ředitele společnosti Nokia Stephena Elopa bylo jasné, že Nokia chystá velké změny. Spekulovalo se o změně platformy a nejvíce se v tomto směru skloňovaly systémy Android a Windows Phone 7. Včerejší tisková konference udělala všem domněnkám přítrž a Nokia oficiálně oznámila, že chytré telefony z jejich produkce budou používat mobilní Windows od Microsoftu.

Tento krok lze považovat za jednu z největších událostí roku v mobilním světě (dobře, je teprve únor, ale to nic nemění na tom, že jde o skutečně velký krok). Profitovat by z něj měly obě strany, Nokia získá stabilní operační systém a Microsoft zase silného partnera, který podstatně navýší čísla prodaných licencí u Windows Phone 7. Obě strany si dále mohou nabídnout celou řadu zajímavých technologií a inženýři Nokie mohou vývoj Windows Phone 7 výrazně urychlit a zasadit se o integraci nových funkcí. Windows Phone 7 je moderní a svižný operační systém, ale jeho používání aktuálně komplikuje celá řada omezení, které je potřeba odstranit, a právě to by díky nově vzniklému partnerství Nokie a Microsoftu mohlo trvat podstatně méně času. Pokud jste sledovali živý stream z Londýna, zřejmě vás překvapila otevřenost a upřímnost generálního ředitele finského giganta. Ten se nebál přiznat, že Nokia udělala chybu a je potřeba otočit kormidlo a i na dotazy novinářů odpovídal velice otevřeně. Většinou bývá zvykem veškeré chyby skrývat a na venek ukazovat jen to dobré, takže i v tomto směru byla tisková konference zajímavá.

-
Stephen Elop i Steve Ballmer mají důvod k úsměvu

Spolupráce Microsoftu a Nokie nebude v případě Windows Phone 7 „exkluzivní“ a pro Nokii tak zřejmě budou platit podobná pravidla jako pro další výrobce (HTC, Samsung, LG). Přesto ale Nokie s Windows Phone 7 nabídnou celou řadu vlastního obsahu; minimálně půjde o navigační software Ovi Maps a Nokia se zřejmě dočká i vlastní sekce v Marketplace. To ale není nic neobvyklého, vždyť i HTC, Samsung a LG mají v Marketplace svou vlastní sekci, ze které si uživatelé mohou instalovat bonusový software od výrobce. Systém Windows Phone 7 by se po spolupráci s Nokií mohl stát výrazně zajímavější i pro tuzemské vývojáře. Těch zatím příliš mnoho není a může za to také nemožnost nahrávání placených aplikací do Marketplace a další lokální omezení. Microsoftu by se společně s českou Nokií mohlo podařit veškerá jednání urychlit, ale to už zřejmě příliš předbíhám a až další měsíce ukážou, jak tomu doopravdy bude.

Nokia a Microsoft oznamují spolupráci

Záznam z tiskové konference

Zatím je příliš brzy odhadovat, kdy se první Nokie s Windows Phone 7 objeví na trhu a ani na tiskové konferenci o tom nic konkrétního nepadlo. Optimistické prognózy hovoří o konci léta, za sebe si ale myslím, že to bude podstatně později a je docela možné, že se dočkáme až před Vánocemi nebo na začátku roku 2012. V současné době se největší popularitě mezi mobilními operačními systémy těší stále sílící Android a stabilní iOS. Start Windows Phone 7 byl pozvolný, ale právě spolupráce s Nokií jej výrazně obohatí a v brzké budoucnosti se zřejmě mobilní Windows stanou velmi výrazným hráčem. Tímto také vítáme Nokii na SmartManii a těšíme se na první novinky s Windows Phone 7.

- - -
Finové to s Windows Phone 7 myslí skutečně vážně a v budoucnu se mobilní Windows stanou klíčovým systémem chytrých telefonů od Nokie

Autor článku Jiří Hrma
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytré domácnosti, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

Kapitoly článku