Domů » Bleskovky » Nokia 1.4 nasadí agresivní cenu. Parametry si polepšuje v mnoha ohledech

Nokia 1.4 nasadí agresivní cenu. Parametry si polepšuje v mnoha ohledech

Společnost HMD Global včera představila novou generaci nejlevnějšího smartphonu ve svém portfoliu. Jmenuje se Nokia 1.4 a povyšuje loňský model Nokia 1.3 hned v několika ohledech.

nokia 1 4

Nokia 1.4: větší displej a čtečka otisků prstů

Nokia 1.4 je absolutní základ, který ve světě smartphonů můžete najít; cena tohoto telefonu je stanovena na 99 EUR, tedy asi 2 500 korun. Za tyto peníze dostanete plastový telefon, na kterém neběží plnohodnotný Android, ale jeho ořezanější varianta Android 10 Go Edition (chystá se update na Android 11). Ostatně, na výchozí konfiguraci s čipem Qualcomm Snapdragon 215 a 1 GB RAM by se asi „plnotučný“ Android dobře necítil. K dispozici však bude i verze se 3 GB RAM.

nokia 1 1

Největší mezigenerační změna se odehrála v oblasti displeje; ten narostl z úhlopříčky 5,71“ do 6,51“, rozlišení však zůstalo pouze HD na poměru stran 20:9. Díky displeji se zvětšil celý telefon, což se pozitivně projevilo i na vyšší kapacitě akumulátoru, který má aktuálně 4 000 mAh. Výrobce však na spodní stranu telefonu osadil stařičký microUSB konektor, který si poradí pouze s 5W nabíječkou. I přesto HMD slibuje dva dny výdrže na jedno nabití.

nokia 1 2

Na horní straně nalezneme sluchátkový jack, k dispozici je i čtečka paměťových karet. S ní si můžete rozšířit interní úložiště, které bude nabízeno v kapacitách 16, 32 a 64 GB. Telefon je dual SIM, podporuje sítě LTE, Wi-Fi bgn a Bluetooth 4.2, nechybí ani FM rádio. Na NFC si bohužel musíme nechat zajít chuť.

Noční i portrétní režim

Záda telefonu zdobí kruhový fotoaparát se dvěma čočkami – základní s rozlišením 8 MPx a makrosnímačem s rozlišením 2 MPx. Telefon využívá aplikace Google Camera Go, ve které nechybí ani dedikovaný noční režim či portrétní mód. Pod foťákem nalezneme čtečku otisků prstů, která u minulé generace chyběla. Selfie kamerka v kapkovitém výřezu se pak chlubí rozlišením 5 Mpx.

Telefon se ve vybraných evropských zemích začíná prodávat již dnes, nabízen bude v modré, černé a fialové barvě. O dostupnosti a ceně na našem trhu zatím nemáme žádné informace.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

3 komentářů

  1. Pan inkognito

    Jsem rád, že Nokia oznamuje jeden telefon za druhým, jen bych jim ještě rád připomněl, že pro generování zisku je nutné je začít i vyrábět a prodávat :-)

    • Lépe bych to nenapsal :-D Nokia sice chrlí jeden plasťák za druhým, ale možná by jim někdo mohl říct, že to chce taky vyrábět telefony, který si budou lidi chtít koupit.

  2. Nokia Alcatel Blackberry Motorola jsou bohužel už jen názvy své bývalé slávy ( ještě když je vlastnili jejich zakladatele cca ) a taky to tak vypadá.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).