Domů » Bleskovky » Nikola nejspíše nebude druhou Teslou, GM ze spolupráce couvá

Nikola nejspíše nebude druhou Teslou, GM ze spolupráce couvá

General Motors zahodilo plány k nákupu podílu ve startupu Nikola. Zároveň už se nebude podílet na vývoji a výrobě elektrických a vodíkových článků ani na elektrickém pickupu Badger.

Tohle je jeden z posledních hřebíčků do rakve původně velmi nadějné společnosti na výrobu automobilů s alternativními pohony Nikola. Pokud trochu sledujete dění okolo této firmy a také jejího zakladatele Trevora Miltona, asi vás to příliš nepřekvapí.

nikola badger 2
Nikola Badger

Necelý týden po oznámení záměru GM odkoupit 11 % podíl ve startupu Nikola se začala objevovat důvodná podezření na podvod.

V akciích této společnosti mnozí viděli budoucnost podobnou Tesle, nicméně odstoupení Trevora Miltona z vedení společnosti dne 21. září spustilo jen další propad akcií a celkový pokles důvěry v budoucnost Nikoly. Tato společnost očividně nebyla se svými technologiemi zdaleka tak daleko, jak v průběhu celého roku avizovala.

Nikola akcie 2
Akcie Nikoly v roce 2020

Nyní Nikola oznámila, že ačkoliv GM podíl nakonec kupovat nebude, dohodli se na vzájemné spolupráci v oblastí pohonných jednotek. Konkrétně půjde o vodíkovou technologii Hydrotec fuel-cell, která bude použita u nákladních vozů Class 7 a Class 8.

Z plánovaného pickupu Badger ale nejspíše sejde. Vývoj tohoto vozu byl velmi závislý právě na spolupráci s GM. Nikola slíbila vrácení všech záloh na neexistující automobil.

Adam Bělunek

Baví mě Apple, kvalitní audio-video technika a obecně chytrá řešení, která fungují. Volné dny se snažím trávit v bikeparcích a trailcentrech na svém kole, nebo na horách s batohem na zádech. Užívám si dobrou hudbu, občas zajímavou knihu a moc rád cestuji.

2 komentářů

  1. Ta vodíková budoucnost se nějak hroutí kluci :-)

  2. Původně velmi nadějné společnosti? Tomu jste fakt věřili, že tohle mohla být nadějná společnost? Vždyť to byl téměř stejný příběh jak s Elizabeth Holmes nebo s festivalem Fyre 😀

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).