Domů » Bleskovky » Neobvyklý patent Xiaomi: poddisplejová selfie kamerka, kterou lze otočit na záda

Neobvyklý patent Xiaomi: poddisplejová selfie kamerka, kterou lze otočit na záda

V letošním roce se dočkáme několika smartphonů se selfie kamerkou schovanou pod displejem, mezi něž se bude řadit i chystaný ohebný smartphone Samsung Galaxy Z Fold 3. Poddisplejové selfie fotoaparáty chce používat i čínské Xiaomi, které dokonce plánuje tuto technologii výrazně zdokonalit.

xiaomi 2

Hlavní fotoaparát a poddisplejová selfie kamera v jednom?

Podle čerstvé patentové přihlášky Xiaomi přemýšlí o otočené poddisplejové selfie kameře, která by mohla zároveň sloužit jako hlavní fotoaparát. Kamera by byla v základním nastavení namířena dozadu, ovšem v případě potřeby by uvnitř telefonu došlo k jejímu motorickému otočení směrem k uživateli.

xiaomi 1

Toto řešení by samozřejmě mělo výhody i nevýhody. Xiaomi by ušetřilo jednu čočku fotoaparátu a možná i prostor v telefonu, byť otočný mechanismus by patrně nebyl úplně titěrný. Protože by se k focení autoportrétů používal hlavní fotoaparát, mohla by být zajištěna jejich vysoká kvalita, i když pravděpodobně bude trochu trpět kvůli překážce v podobě displeje. Otazník také visí nad případnou voděodolností; ta se příliš nekamarádí s mechanicky posuvnými komponentami. Pohyblivé součástky navíc mohou být z hlediska dlouhodobé výdrže nejslabšími články celého řešení.

Zatím tedy tento patent bereme pouze jako divoký nápad, ovšem znáte to – jeden řekne, že to technicky není možné, a druhý to udělá.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).