Domů » Bleskovky » Není radno si zahrávat s Microsoftem: 3 měsíce vězení za únik informací o Windows 8

Není radno si zahrávat s Microsoftem: 3 měsíce vězení za únik informací o Windows 8

Zcela otevřeně se dá říci, že velký podíl obsahu technicky zaměřených médií tvoří různé uniklé informace, takzvané „leaky“; někdy jde o dosud nevydaný smartphone zachycený na mizerné rozostřené fotografii, někdy o interní propagační materiály, které se dostaly do světa dříve než bylo třeba a někdy o záhadná tvrzení údajných zdrojů z nitra společností.

V tomto případě šlo o malinko jiný případ – bývalý zaměstnanec Libanonské pobočky Microsoftu Alex Kibkalo se nebál to rozjet ve velkém a poslal francouzskému blogerovi přímo zdrojový kód systému Windows 8 pro zařízení s ARM procesorem a navíc ještě Microsoft Activation Server SDK, pomocí kterého Microsoft ověřoval, zda uživatel nepoužívá pirátskou verzi Windows. Redmondská společnost na únik informací přišla a zaměstnance nechala v březnu zatknout. Trest, který dostal, ale působí spíše legračně – 3 měsíce odnětí svobody a pouhých 100 dolarů pokuty.

Alex Kibkalo, který pro Microsoft pracoval 7 let, prohlásil, že se pro tento krok rozhodl poté, co dostal mizerné ohodnocení od šéfa. Kuriózní je také způsob, jakým byla celá kauza odhalena. Bloger, kterému Kibkalo na fóru sám nabídl informace, pro výměnu emailů a chatování používal Hotmail – službu, kterou provozuje Microsoft. Rčení „pod svícnem je největší tma” se tak v tomto případě příliš neosvědčilo.

Ruslan Botsyurko

Lékař, fotograf, redaktor, DJ, webdesigner, nevyléčitelný perfekcionista a bezmezný nadšenec do všech možných technologií, který od malička běhá po světě se šroubovákem (no dobrá, nyní spíše se skalpelem :)) a snaží se přijít na to, jak věci kolem fungují.

18 komentářů

 1. Zirk0n (neregistrovaný)

  Trest je možná malí, ale horší pro něj bude, si sehnat nové zaměstnání

 2. Yegor (neregistrovaný)

  Takže celý článek vlastně varuje před používáním Hotmailu, je to tak?

  • Taky jsem to tak pochopil. Tudíž zde máme důkaz, že microsoft šmíruje emaily na hotmailu? Možná chtěl spíš upozornit na tohle.

  • Na to upozornit rozhodně nechtěl, když toto byl první případ kdy to tak udělali. Tady se o tom píše něco víc: [odkaz]

   Rozhodně se mi jejich postup nelíbí. Vzhledem ke kampani Scroogled bych čekal trochu odlišný… Chápu, že se budou hrabat v mailech zaměstnance, na to právo mají, ale minimáln morálně špatné je, sami od sebe prohlížet poštu někoho jiného. To by snad měla dělat policie na základě soudního příkazu, pokud šlo o krádež firemních dat, ne?

  • Kdy už si všichni uvědomíme, že free email, je free email a jeho poskytovatel nás má v hrsti, resp. může kdykoli číst naši poštu (nehledě na to, co má v podmínkách)? Je to prostě daň za zdarma službu bez garancí.

   Pro tajnou poštu používat svůj email server, pro chat zase svůj jabber server třeba. Jak jednoduché.

  • Tak jestli dělal v MS, tak asi věděl víc než veřejnost(rozuměj mceza z horní dolní), nemyslíš?

  • Podle toho článku od MS na to soudní příkaz neměli, protože na svá data ho nepotřebují (je otázka jestli ho i tak mohli dostat nebo ne, i kdyby jen kvůli „kontrole“). Obecně se mi takový postup taky nelíbí, ale je to jedna z výjimek, kdy lze procházení emailu tolerovat (tím myslím porušení zákona).

   I když ukradení zdrojáku banalita není, tak následek musel být banální, jinak by ten trest nebyl takto směšný.

  • Smisek.cz

   Ani tak si ale nemuzes byt v dnesni dobe jisty, velky bratr te sleduje stale :D

 3. V titulku se píše o „úniku informací o Windows 8“. To zní dost banálně. Pak se ale dočteme o „zdrojovém kódu systému Windows 8 pro zařízení s ARM procesorem a Microsoft Activation Server SDK“. Ani jedno mi zrovna dvakrát banální nepřijde… To přece není únik, ale krádež.

 4. blept (neregistrovaný)

  Dobře mu tak.

 5. JaroB (neregistrovaný)

  No legračne mi neznie ani náhodou 3 mesiace v Libanonskej base… ale redaktori asi vedia aká legrace je v base čo i len týždeň …však?

 6. Pavel (neregistrovaný)

  A to jsem si myslel ze maily cte jenom strycek Google. Hned rusim Hotmail ucet :-(

  • JaroB (neregistrovaný)

   To akože myslíš vážne??? Nie s tým rušením účtu ale tvojou naivitou ???

  • Pavel: Doporučuji si napsat vlastní mailový server na vlastním OS. A počítej s tím, že veškerá komunikace s okolním světem bude stejně monitorována ;)

  • Pavel (neregistrovaný)

   Jo, zrejme jsem naivni, kdyz jsem si myslel ze po velkolepe Scroogle kampani (nebo co to bylo) bude pro Microsoft soukromi uzivatelu nedotnutelne :)

  • Jo to jsi byl. A hodně… Koneckonců Microsoft, Apple a Google jsou lídři ve spolupráci s NSA (a buhvíještě kým)…

  • Napsal jsem to jednou, napíšu to znovu:

   Elektronická komunikace pomocí veřejně dostupných řešení zdarma nebyla, není a nebude nikdy bezpečná. Libovolný poskytovatel vždy mohl, může a bude vždy moci číst veškerou vaši poštu/komunikaci a sledovat vaši video komunikaci.

   Pro privátní použití vždy musíte použít šifrované vlastní řešení (vlastní emailový a jabber server). Je naprosto jedno, zda používáte Seznam, Atlas, GMail nebo Hotmail.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).