Domů » Bleskovky » Nelíbí se vám komerčně dostupné tablety? Vyrobte si z překližky vlastní

Nelíbí se vám komerčně dostupné tablety? Vyrobte si z překližky vlastní

I když stavba osobních domácích počítačů má své vrcholné období za sebou a dnes jsou v kurzu spíše kompaktní řešení jako nettopy nebo ultrabooky, najde se stále spousta kutilů, kteří si raději postaví vlastní kus výpočetního železa po svém. Možnost doplnit nebo vyměnit část hardwaru svého zařízení začíná být populární v oblasti mobilních telefonů, se svými koncepty již přišly na světlo světa společnosti Motorola a ZTE. V oblasti tabletů se však prozatím nic podobného neobjevilo a proto přišel kutil Michael Castor s originálním nápadem – vyrobil si z volně dostupných komponent vlastní tablet, který pojmenoval PiPad.

 

Jako základ mu posloužil miniaturní PC Raspberry Pi (Model B) s 700 MHz procesorem a 512 MB RAM s podporou pro přehrávání Full HD videa, kterou doplnil o Wi-Fi a Bluetooth modul. Kapacitní displej jeho tabletu má úhlopříčku 10 palců, baterie pak kapacitu 10 000 mAh a dokáže udržet tablet až 6 hodin při práci. Tělo tabletu bylo naprojektováno v Aspire CAD / CAM a strojně vyrobeno z překližky na CNC stroji, výřezy pro jednotlivé konektory byly vyřezávány ručně pomocí skalpelu. Záda tabletu tvoří deska z uhlíkových vláken. 

 

Před montáží byly spojeny všechny komponenty dohromady a vyzkoušena funkčnost kompletu. Po pozitivním testu byly komponenty připevněny do těla tabletu pomocí horkého lepidla, permanentní oboustranné pásky a pěnové pásky. Bohužel kvůli následné nefunkčnosti displeje na dotek a jeho špatným zobrazovacím vlastnostem musel být tablet rozebrán a odstraněn jeden port USB a ethernetový port, jenž se displeje dotýkaly. Nyní již tablet funguje a je možné na něm provozovat operační systém Linux nebo Android. V budoucnu by chtěl jeho tvůrce přidat infračervený port a uvažuje dokonce o výrobě verze 2.0, za předpokladu, že přijde nová verze Raspberry Pi.

 

Samozřejmě, že za cenu, kterou ve výsledku Michaela Castora stála výroba zařízení PiPad, lze pořídit mnohem výkonnější a lehčí tablet v kompaktnějším těle. Ovšem ani tato fakta nic neznamenají oproti tomu, že se našel nadšenec, který se nebál zkusit postavit vlastní tablet, a vyšlo mu to. Pokud byste se chtěli pustit do podobného projektu, zde najdete kompletní seznam použitých součástek a pracovní postup pro výrobu tohoto tabletu.

                  

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).