TOPlist

Nedejte virům šanci: poradíme vám, jak správně dezinfikovat telefon

koronavirus maska pixabay

Mobilní telefony se staly každodenní součástí našeho života. Bereme si je všude, někteří z nás třeba i na toaletu, k obědu nebo do postele. Patrně málokoho ale při tom všem používání napadne, že smartphony jsou podobně jako počítačové klávesnice považovány za notorické přenašeče všemožných virů a bakterií. V době, kdy svět čelí hrozbě koronaviru, je obzvlášť důležité mít toto na paměti a dezinfekci telefonu věnovat zvýšenou pozornost. V závěru článku také najdete tipy, jak během epidemie bezpečně používat váš telefon.

dezinfekce cisteni telefonu
Nedejte virům šanci – ukážeme vám, jak správně dezinfikovat telefon (autor fotografie: Jiří Hrma)

Všichni známe doporučení zdravotnických organizací, jak šíření bakterií a virů předcházet – pravidelně a správně si mýt ruce. Toto úsilí však přichází vniveč, pokud hned poté bereme do rukou naše všudypřítomné chytré pomocníky. Mimochodem věděli jste, že jejich obrazovky se denně dotkneme více než 2600krát a vlastního obličeje až 550krát? Proto je třeba pravidelně čistit i je. Jak na to, se dozvíte na následujících řádcích.

Mobily jsou sběrateli bakterií. Koronavirus se na ně zachytí

Přímo Ministerstvo zdravotnictví v jedné z informačních brožur uvádí: „COVID-19 se do okolí rozšiřuje tím, že infikovaná osoba vykašlává nebo vydechuje kapičky infikované tekutiny. Ty pak dopadají na blízké povrchy a předměty, jakými jsou stoly, počítače, telefony, popř. potraviny apod. Ostatní se mohou nakazit dotykem s těmito povrchy nebo předměty – a to kontaktem s jejich očima, ústy nebo vdechnutím.

covid koronavirus
Ilustrační obrázek

Smartphony se tedy skutečně stávají jedněmi z nejšpinavějších věcí a jejich čistění je vhodné věnovat dostatek času. Pokud totiž někdo takto kontaminovaný telefon vezme do ruky, může se nakazit.

Jak správně dezinfikovat mobilní telefon?

Bude se to zdát jako banalita, nicméně určitě před samotným dezinfikováním nezapomeňte mobilní telefon vypnout. Obzvláště u velmi citlivých obrazovek předejde spuštěním funkcí nebo aplikací, které jste spustit nechtěli.

microfiber
Hadřík z mikrovlákna (zdroj: Amazon)

Než se do celého procesu dezinfekce pustíte, pečlivě si umyjte ruce doporučeným způsobem. Telefon rovněž před dezinfekcí vyjměte z obalu nebo krytu. Po vyčištění telefonu nezapomeňte na stejnou proceduru i s krytem.

dezinfekcni gel
K čištění můžete použít i dezinfekční gel, nicméně ten je nyní velmi obtížné sehnat (zdroj: goodcommonsense.com)

K čištění doporučujeme použít vlhký hadřík nebo papírovou utěrku s jemnou vrstvou dezinfekčního prostředku. Telefon opatrně ze všech stran otřeme a následně pečlivě osušíme. Dejte pozor, abyste svůj telefon nepoškodili, ať už nevhodným výběrem čistícího prostředku, nebo vniknutím vlhkosti do portů telefonu. Dezinfekční přípravek se nikdy nesmí stříkat na mobil samotný, ale vždy nejprve nanést na hadřík nebo utěrku.

cisteni telefonu
Stejný postup můžete použít i pro čištění sluchátek (zdroj: T-Mobile)

Nepoužívejte ani čističe na okna nebo jiné domácí čističe, agresivní přípravky jako rozpouštědla, bělidla, čisticí prášky nebo peroxid vodíku. Vhodný není ani stlačený vzduch. K mobilním telefonům je zapotřebí přistupovat vždy opatrně. Příliš velké množství čistícího prostředku může mít negativní vliv na fungování portů nebo lepené části telefonu.

cisteni pouzdra
Jak čistit pouzdro od telefonu? Postup je opět velmi podobný (zdroj: T-Mobile)

Na místa s obtížným přístupem můžeme použít například vatové tyčinky. Pozor na koncentraci většího množství tekutiny ve vatičce. Ošetříme také pouzdro na mobil, pokud je používáme. Před uložením do pouzdra nechme telefon alespoň 15 minut vyschnout.

Dezinfekce pomocí doma vyrobených roztoků

Protože se chystáme zabíjet bakterie a jinou „mikrohavěť“, budeme potřebovat silnější kalibr než běžný hadřík z mikrovlákna, i když ten budeme potřebovat také. Telefon totiž budeme čistit za pomocí doma vyrobených jednoduchých roztoků. Před samotnou procedurou je třeba smartphone vypnout (a samozřejmě si umýt ruce), a pokud je chráněn pouzdrem, vyjmout jej z něj.

První možností je použití roztoku octa a vody. Možná vás to překvapí, ale ocet je velmi účinným přírodním čističem, který si snadno poradí mimo jiné se zaschlými skvrnami od jídla, mastnotou nebo bakteriemi. Smíchejte ve stejném poměru bílý ocet s vodou. Naneste malé množství roztoku na hadřík z mikrovlákna (nebo jiný měkký kus látky), ideálně pomocí rozprašovací lahve pro rovnoměrnou aplikaci.

ocet
Bílý ocet má doma každý. Stačí jej smíchat s vodou a máte roztok pro čištění (zdroj obrázku: Pixabay)

Začněte s čištěním obrazovky, poté pokračujte po stranách, zádech a nezapomeňte na všechny záhyby. Při čištění nepoužívejte sílu. Pokud telefon chráníte krytem nebo obalem, vyčistěte poté i je.

Druhou možností je použití přípravku na bázi alkoholu, jako je např. isopropyl. Pokud tento či jiný přípravek obsahuje 99 % alkoholu, smíchejte jej s vodou v poměru 70:30, pokud obsahuje 70 % alkoholu, použijte jej přímo. Opět naneste malé množství roztoku či přípravku na měkký kus látky (nikdy ne přímo na displej) a zařízení jemně vyčistěte.

Vyčištění pomocí dezinfekčních ubrousků

Pokud smíchávat tekutiny a navlhčovat hadříky nechcete, můžete využít některé výrobky, které to udělají za vás, konkrétně dezinfekční ubrousky. Ne však běžné dezinfekční ubrousky, ty jsou pro telefony příliš drsné.

ubrousky smartphone cisteni
S čištěním pomohou i dezinfekční ubrousky (zdroj: Aliexpress.com)

Potřebovat budete takové, které jsou vyrobené přímo pro čištění smartphonů, tabletů a jiných citlivých zařízení. Obvykle nestojí více než pár desítek korun a jsou k dostání v obchodech s výpočetní technikou či elektronikou nebo kancelářskými potřebami.

PhoneSoap: dezinfekce pomocí UV lampy

Vedle výše uvedených řešení je vůbec nejúčinnější metodou čištění smartphonu ultrafialové světlo. Problémem této metody je však to, že ne každý má k UV světlu snadný přístup. Naštěstí existují firmy, které se zabývají výrobou zařízení postavených na této bázi.

PhoneSoap 3
PhoneSoap 3 (zdroj: oficiální)

Jedním z nich je PhoneSoap 3, což je v podstatě miniaturní solárium pro smartphony, které podle výrobce zlikviduje 99,99 % bakterií a jiných choroboplodných zárodků, přičemž je odstraňuje i z pouzder a obalů (navíc dokáže telefon i nabíjet).

Zařízení se u nás sice neprodává, je však možné si je objednat prostřednictvím jeho produktové stránky nebo Amazonu. Je nicméně třeba počítat s ne úplně nízkou cenou – PhoneSoap 3 stojí 80 dolarů a zákazníci mimo USA si ještě musejí připlatit za mezinárodní přepravu. Objednat si jej můžete zde.

https://www.youtube.com/watch?v=-xDgmJ5Yg-M

 

K mání jsou i levnější produkty tohoto druhu, PhoneSoap 3 je každopádně v souvislosti s šířením koronaviru jedním z momentálně nejpopulárnějších dezinfekčních zařízení na americkém trhu. Další možností je pořídit si samostatné UV světlo a telefon dezinfikovat tak, že světlo podržíte zhruba 10 minut nad každou stranou.

Jak často čistit? Několik rad na závěr

Nyní se možná ptáte, jak často byste měli telefon čistit. Zde záleží na tom, jak intenzivně jej používáte. Pokud je to prakticky nepřetržitě (např. i na toaletě nebo během stolování), doporučujeme jej dezinfikovat jednou nebo dvakrát denně, pokud jej používáte s rozumem, stačí jednou nebo dvakrát do měsíce.

myty rukou wash hands
Kromě dezinfekce telefonu nezapomínejte na časté mytí rukou (zdroj fotografie: Mylene/Pixabay)

Na závěr tu máme několik hygienických rad souvisejících s používáním telefonu, které někomu mohou znít banálně, ale rozhodně se vyplatí je dodržovat.

  • Za prvé: svůj smartphone nepůjčujte nikomu, jehož zdravotním stavem si nejste jistí.
  • Za druhé: telefon zbytečně nevytahujte při cestování veřejnou dopravou (pro přijímání hovorů můžete použít bezdrátová sluchátka).
  • A za třetí: pokud opravdu nemusíte, neberte si telefon na WC či k jídlu.

Jak bezpečně používat telefon během epidemie?

Kvůli epidemii koronaviru nás lékaři a vědci nabádají, abychom co nejdůkladněji dodržovali osobní hygienu. Vědecké testy potvrzují, že koronavirus dokáže na plastu nebo nerezové oceli žít několik dnů. A právě z těchto materiálů je vyroben povrch našich mobilních telefonů, kterých se dotýkáme mnohokrát každý den. Na povrchu mobilních telefonů se tak koncentruje množství virů a bakterií z našeho dechu i rukou.

pouzivani telefonu epidemie
Operátor T-Mobile radí, jak správně používat telefon během epidemie

Podle studie společnosti Initial Washroom Hygiene jsou mobilní telefony sedmkrát „špinavější“ než záchodová prkénka. Když je nosíte v koženém obalu, můžete na nich mít dokonce sedmnáctkrát více virů a bakterií. Proto je právě během současné epidemie velmi důležité mobily používat správným způsobem, abychom chránili zdraví nás samotných i našeho okolí. T-Mobile přináší několik doporučení:

Nejdůležitější je dotýkat se pouze svého mobilu a dávat si pozor, aby s naším telefonem nepřišli do kontaktu další členové domácnosti, přátelé nebo kolegové. Je lepší udělat pár kroků navíc, než aby nám mobil někdo z opačného konce místnosti podal.

Omezte používání telefonu mimo domov

Doporučujeme také omezit používání mobilu mimo domov. Právě tam je totiž největší možnost potkat se s nákazou a na mobilu si ji přinést domů. V obchodě, na ulici nebo v MHD mobil raději schovejme, aby se nedostal do kontaktu s viry, které na něm zůstanou dlouhé hodiny. Nákupní seznam si radši napišme na papír, který po nákupu rovnou vyhodíme.

Mobil pravidelně čistěte. Stejně jako si nyní častěji a pečlivěji myjeme ruce, měli bychom opakovaně čistit také mobilní telefon. Pokud se nevyhneme použití telefonu mimo domov, doporučujeme čistit jej každý den – vlhkým hadříkem nebo papírovou utěrkou navlhčenými v dezinfekčním prostředku určeném pro mobilní telefony (tipy najdete výše v článku).

Samozřejmě je nutné si pečlivě umýt ruce vždy poté, co mobil používáme a jdeme jíst nebo pít. A nepoužívejme mobil na toaletě. Prevencí může být také hlasitý odposlech. Pokud jsme sami a můžeme mít telefon nahlas na stole, opět snižujeme možnost přenosu virů. Čím dále od úst a očí, tím lépe.

Autor článku Martin Duchoslav
Martin Duchoslav

Kapitoly článku