Návod: Jak odemknout bootloader v Nexusu 5?

V případě, že chcete ve svém Nexusu 5 používat Custom Recovery, neoficiální verze ROM či aplikovat root, budete potřebovat odemčený bootloader a my vám v dnešním článku prozradíme, jak na to.

Tento postup je určený pouze zkušeným uživatelům. Odemčením bootloaderu přicházíte o záruku a server SmartMania.cz ani autoři návodu nenesou žádnou odpovědnost za případné poškození zařízení. Pokud jste s těmito fakty seznámeni a chcete odemknout bootloader ve vašem Nexusu 5 (videopohled), postupujte podle následujících kroků. Nezapomeňte si také zálohovat veškerá svá data, během procesu dojde k obnově továrních dat.

Jak odemknout bootloader na Nexusu 5?

1) Nejprve je nutné nainstalovat na PC Android SDK, abyste mohli používat ADB (Android Debug Bridge) a patřičné příkazy. Z webu Android.com si proto nezapomeňte stáhnout poslední verzi SDK (odkaz), rozbalte obsah ZIP archivu, kde ve složce platform-tools najdete nástroje adb a fastboot, které budeme později potřebovat zavolat z příkazové řádky & konzole.

2) V Nexusu 5 přejděte do nabídky Nastavení – Informace o telefonu a následně několikrát za sebou klikněte na řádek Verze jádra (cca 6x). Poté se vám v Nastavení zpřístupní Vývojářské možnosti. Jděte do této nabídky a zaškrtněte zde Režim ladění.

 

3) Připojte Nexus 5 k počítači. Následně se vám na displeji telefonu zobrazí okno s dotazem, zda chcete povolit režim ladění USB? Volbu potvrďte kliknutím na tlačítko Ok.

4) Nyní v přikazové řadce (Windows) zadejte adb reboot bootloader. Pokud používáte Mac, zadejte do konzole ./adb reboot bootloader .

5) Vyčkejte, než se na zařízení zobrazí nabídka bootloaderu (uvidíte na ní ležícího Androida a velký nápis Start). Jakmile se tak stane, zadejte do příkazové řádky fastboot oem unlock . Pokud používáte Mac, zadejte do konzole ./fastboot -oem unlock .

6) Na displeji by se měla zobrazit stránka s potvrzením odemčení bootloaderu. Stisknutím tlačítka „Volume Up“ (zvýšení hlasitosti) vyberte volbu „Yes“ a potvrďte stisknutím klávesy Power.

7) Nyní dojde k vymazání obsahu vašeho zařízení a odemčení bootloaderu. Tento proces by neměl trvat déle než dvě minuty.

8) Bootloader vašeho Nexusu 5 by měl být nyní odemčený a připravený pro flashování neoficiálních ROM, recovery atd.

9. Následně byste se měli opět nacházet na obrazovce s nápisem „Start“. Stiskněte znovu klávesu Power, tím dojde k restartování zařízení.

10. Během restartu dojde k obnově továrních dat telefonu. Pokud jste vše provedli správně, uvidíte během bootování ikonku odemčeného zámku.

Srovnání cen: Kde můžete Nexus 5 koupit nejlevněji?

Autor článku
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku