Domů » Články » Návod: Jak odemknout bootloader v Nexusu 5?

Návod: Jak odemknout bootloader v Nexusu 5?

V případě, že chcete ve svém Nexusu 5 používat Custom Recovery, neoficiální verze ROM či aplikovat root, budete potřebovat odemčený bootloader a my vám v dnešním článku prozradíme, jak na to.

Tento postup je určený pouze zkušeným uživatelům. Odemčením bootloaderu přicházíte o záruku a server SmartMania.cz ani autoři návodu nenesou žádnou odpovědnost za případné poškození zařízení. Pokud jste s těmito fakty seznámeni a chcete odemknout bootloader ve vašem Nexusu 5 (videopohled), postupujte podle následujících kroků. Nezapomeňte si také zálohovat veškerá svá data, během procesu dojde k obnově továrních dat.

Jak odemknout bootloader na Nexusu 5?

1) Nejprve je nutné nainstalovat na PC Android SDK, abyste mohli používat ADB (Android Debug Bridge) a patřičné příkazy. Z webu Android.com si proto nezapomeňte stáhnout poslední verzi SDK (odkaz), rozbalte obsah ZIP archivu, kde ve složce platform-tools najdete nástroje adb a fastboot, které budeme později potřebovat zavolat z příkazové řádky & konzole.

2) V Nexusu 5 přejděte do nabídky Nastavení – Informace o telefonu a následně několikrát za sebou klikněte na řádek Verze jádra (cca 6x). Poté se vám v Nastavení zpřístupní Vývojářské možnosti. Jděte do této nabídky a zaškrtněte zde Režim ladění.

 

3) Připojte Nexus 5 k počítači. Následně se vám na displeji telefonu zobrazí okno s dotazem, zda chcete povolit režim ladění USB? Volbu potvrďte kliknutím na tlačítko Ok.

4) Nyní v přikazové řadce (Windows) zadejte adb reboot bootloader. Pokud používáte Mac, zadejte do konzole ./adb reboot bootloader .

5) Vyčkejte, než se na zařízení zobrazí nabídka bootloaderu (uvidíte na ní ležícího Androida a velký nápis Start). Jakmile se tak stane, zadejte do příkazové řádky fastboot oem unlock . Pokud používáte Mac, zadejte do konzole ./fastboot -oem unlock .

6) Na displeji by se měla zobrazit stránka s potvrzením odemčení bootloaderu. Stisknutím tlačítka „Volume Up“ (zvýšení hlasitosti) vyberte volbu „Yes“ a potvrďte stisknutím klávesy Power.

7) Nyní dojde k vymazání obsahu vašeho zařízení a odemčení bootloaderu. Tento proces by neměl trvat déle než dvě minuty.

8) Bootloader vašeho Nexusu 5 by měl být nyní odemčený a připravený pro flashování neoficiálních ROM, recovery atd.

9. Následně byste se měli opět nacházet na obrazovce s nápisem „Start“. Stiskněte znovu klávesu Power, tím dojde k restartování zařízení.

10. Během restartu dojde k obnově továrních dat telefonu. Pokud jste vše provedli správně, uvidíte během bootování ikonku odemčeného zámku.

Srovnání cen: Kde můžete Nexus 5 koupit nejlevněji?

Jiří Hrma

Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

6 komentářů

 1. teekex (neregistrovaný)

  Jenom by me zajimalo, to tvrzeni ze „odemcenim“ bootloaderu prichazim o zaruku, vzdyt neni problem zadat „./fastboot oem lock“ a bootloader je opet zamceny. Kazdopadne bootloader je jenom spicka ledovce, potom zacina zabava s Recovery a nasledne s flashovanim nove/alternativni verze ROM – popripade Root zarizeni.

  O tom, ze to ne vzdy je prochazka ruzovou zahradou viz treba Upgrade HTC Desire Z na 4.2.2 Jelly Bean ([odkaz]

  • Dobrý den, ono právě někdy může být problém se zpětným uzamčením, stalo se to už u spousty jiných zařízení, a tak jako tak se jedná o neoficiální zásah do zařízení/software, kterým přijdete o záruku. To, že existuje postup, jak vše vrátit zpět, je samozřejmě jedině dobře… ale ne u všech zařízeních to platí na 100 %, proto považuji za důležité o tom čtenáře informovat a upozornit je.

 2. teekex (neregistrovaný)

  O tom, ze to ne vzdy je prochazka ruzovou zahradou viz treba Upgrade HTC Desire Z na 4.2.2 Jelly Bean: [odkaz]

 3. maka (neregistrovaný)

  problém je že obvykle po fastoob oem lock je bootloader ve stavu „relocked“ ne přímo „locked“

  • ked som mal este nexus S a dal som ho na reklamaciu (do ofiko servisu v zaruke) v povodnom stave vratil sa mi opraveny a odomknuty :)

 4. TheLordPhenom (neregistrovaný)

  Lze tento návod použít i pro Nexus 7 2013 ?

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).