TOPlist

Nálož novinek od ARMu: masivní výkon a až 14jádrové mobilní procesory

ARM
  • ARM má nová procesorová a grafická jádra pro mobilní čipsety
  • Nabídnou vyšší výkon, nižší spotřebu a lepší škálovatelnost

Společnost ARM Holdings, jejíž návrhy procesorových a grafických jader používají velcí výrobci mobilních i počítačových čipsetů, představila letošní novinky, které opět posunou výkon mobilních zařízení na vyšší úroveň. Dočkali jsme se nových procesorových i grafických jader, a také nových možností jejich kombinací.

ARM Cortex-X4

Cortex-X4 je nejvýkonnějším procesorovým jádrem, které kdy společnost ARM Holdings představila. Jedná se čistě o 64bitové jádro, které má oproti minulé generaci nabídnout o 15 procent vyšší výkon při stejné spotřebě, popř. o 40 procent lepší energetickou účinnost při srovnatelném výkonu. Kromě toho nové jádro zabere v čipové sadě o 10 procent méně prostoru.

Cortex X4

ARM Cortex-A720 a A520

V ARMu vylepšili i efektivnější jádra řady Cortex-A, se kterými bude Cortex-X4 kombinován:

  • Cortex-A720 nabízí oproti svému předchůdci Cortex-A715 o 20 procent lepší energetickou účinnost
  • Cortex A-520 zvyšuje účinnost o 22 procent a výkon o 8 procent, kromě toho se pyšní menší fyzickou velikostí

Ani v tomto případě jsou jádra plně 64bitová, pokud by výrobci čipsetů chtěli zachovat podporu 32bitových instrukcí, museli by použít starších jader Cortex-A710.

Cortex A

Až 14 jader v jenom procesoru

Nová procesorová jádra bude možné díky nové generaci DynamicIQ Shared Unit (DSU-120) svobodněji slučovat do svobodnějších kombinací – v jednom clusteru bude moci být až 14 procesorových jader. Toto zřejmě výrobci využijí u počítačových čipsetů, u těch mobilních patrně zůstanou u osmi jader.

Patrně se ale dočkáme odlišných konfigurací, oblíbenou současnou kombinaci 1+4+3 zřejmě nahradí 1+5+2 (X4+A720+A520), která by měla nabídnout až o 27 procent vyšší výkon.

Nové mobilní grafiky

Kromě procesorů jsme se dočkali i nových grafických čipů řad Immortalis (G720) a Mali (G720 a G620). ARM se pyšní, že díky nové architektuře byla snížena spotřeba energie a vyzařování tepla, špičkový výkon má narůst o 15 procent, stejně tak i výkon na watt. Díky podpoře Deferred Vertex Shading má navíc GPU méně vytěžovat paměť.

Grafický čip Immortalis-G720 má obsahovat až 10 jader a má disponovat lepším zpracováním Ray Tracingu. Mali-G720 může být 6-9jádrový, Mali-G620 bude moci mít maximálně 5 jader.

Nová jádra ještě v letošních čipsetech

Nové návrhy od ARM najdeme v příštích mobilních i počítačových čipsetech, s největší pravděpodobností i v příští generaci vlajkových čipsetů Qualcomm Snapdragon 8 Gen nebo MediaTek Dimensity 9300, kromě toho jej můžeme očekávat i v příští generaci ARMových procesorů pro počítače.

Autor článku Jakub Karásek
Jakub Karásek
Příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých smartphonů.

Kapitoly článku