Na tomto telefonu Microsoft vyvíjel Windows 10 Mobile. Uměl více než nejlepší Lumie

Systém Windows na mobilních telefonech je definitivně mrtev, tedy alespoň v podobě, kterou představují současná Windows 10 Mobile. Při vývoji této platformy Microsoft nevyužíval pouze existující Lumie, ale také prototypová zařízení, která byla i párkrát k vidění na tiskových konferencích. Jedno z nich s označením RX-130 se dostalo do rukou redaktorů serveru Windows Central.

„Smartphone“ RX-130 pochopitelně nevypadal jako zařízení určené do běžného prodeje, jedná se o jakýsi slepenec starších Lumií – měl vlastní tělo, přední kryt z Lumie 1520, baterii z Lumie 830 a fotoaparát a procesor Qualcomm Snapdragon 810 z Lumie 950 XL. Oproti zmíněným telefonům ale uměl i něco navíc.

Na RX-130 totiž běžel systém Windows 10 Mobile s nativní podporou 64bitových instrukcí, což žádná z Lumií nikdy neuměla; systém na nich běžel pouze v 32bitové verzi. Díky tomu Microsoft do tohoto prototypu mohl osadit rovnou 4 GB RAM. RX-130 byl také jediným telefonem od Microsoftu s integrovanou čtečkou otisků prstů na zadní straně zařízení. RX-130 také podporoval dotykové pero, což byla funkce, kterou Microsoft zamýšlel i pro vlajkové Lumie, nakonec však tento záměr opustil. Telefon byl pochopitelně osazen USB-C konektorem a podporoval počítačový režim Continuum.

Microsoft měl zjevně s mobilními Windows větší plány, nakonec však jejich éru neslavně ukončil a začal se spíše věnovat tvorbě softwaru pro konkurenční platformy. Letos bychom se mohli dočkat dalšího pokusu se skládacím kapesním telefonujícím počítačem Andromeda, běžícím na klasických Windows 10 pro procesory ARM. Na toto zařízení si ale ještě musíme nějaký čas počkat a neočekáváme, že osloví širokou masu zájemců.

Autor článku
Jakub Karásek
Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku