Domů » Bleskovky » Na internet uniklo nové sestavení Windows 10: Máme pro vás přehled novinek a vylepšení

Na internet uniklo nové sestavení Windows 10: Máme pro vás přehled novinek a vylepšení

Spotřebitelské preview Windows 10 bude představeno 21. ledna, na některé z chystaných funkcí se můžeme podívat již dnes. Na internet se neoficiálně dostalo nové sestavení s číslem 9901, které obsahuje poměrně zásadní novinky v uživatelském prostředí i ve funkcích samotného systému.

Hey Cortana!

Personální asistentka Microsoftu přestala skrývat svoji přítomnost a usadila se ve vyhledávacím řádku vedle nabídky Start. V případě, že máte k počítači připojený mikrofon, Cortana bude odpovídat na vaše dotazy a připravovat obsah na míru na základě vašich návyků, podobně jako ve Windows Phone.

    

V nastavení Cortany se nachází položka, která umožní aktivovat funkci „Hey Cortana“, tedy vyvolání personální asistenky zcela bez dotyku myši, klávesnice nebo displeje.

        

Jeden obchod vládne všem

Windows 10 se dočkala přepracovaného obchodu aplikací, který přichází ve zcela novém kabátku. Největší změna se ale odehrává ve vyhledávání obsahu, který je nově nachází aplikace nejen pro Windows, ale rovněž pro Windows Phone, přičemž mobilní aplikace bude zřejmě možné na počítač instalovat. V obchodě se nachází rovněž exkluzivní mobilní aplikace výrobců zařízení, například HTC Make More Sense. Kromě toho bude možné v obchodě nakupovat nejen aplikace a hry, ale rovněž audiovizuální obsah.

     

Instalace aplikací na jiné úložiště

Systém Windows 8.1 sice snížil minimální požadavky pro jeho běh a to včetně požadavků na diskový prostor, stále však neumožňuje instalovat aplikace na jiné úložiště než systémové, což může být u zařízení s 16 GB diskem problém. Windows 10 však dostanou v rámci Storage Sense možnost vybrat si úložiště pro různé typy souborů a aplikací.

  

Uživatelské prostředí

Microsoft pomalu uhlazuje vzhled systému, který byl prozatím takovým kočkopsem s mixem starých a nových ikon a nabídek. Záhlaví aplikací dostala nový vzhled tlačítek a byla z nich odstraněna ikonka aplikace. Systém rovněž dostal několik nových ikon a animací.

    

Ovládací panely

Moderní nastavení systému změnilo svůj vzhled, přičemž se malinko přiblížilo k ikonkovým ovládacím panelům, i když jednotlivé položky ikonky zatím nemají.

Potvrzuje to naši dřívější domněnku, že s ovládacími panely se ve finální verzi systému Windows 10 nesetkáme, vše na svá bedra přesune nabídka nastavení. Ta mimochodem byla zcela odstraněna z menu Charms pro dotykové displeje.

  

Xbox

Aplikace Hry dostává rovněž nový kabátek, bude přehlednější a doufejme, že i rychlejší. Zajištěn bude přístup k jednotlivým hrám, achievmentům, seznamu přátel nebo do obchodu s hrami. Připravena má být i podpora SmartGlass.

  

Ovládání a virtuální realita

V hloubi systému se objevila nová API, některá jsou převzata z mobilní verze Windows, některá jsou zcela nová. Bez zajímavosti nemůžeme nechat novou třídu API s názvem Windows.Human, která zastřešuje nové možnosti interakce s počítačem včetně ovládání hlasem, bezdotykovými gesty před monitorem a také se naučí rozpoznávat obličeje. Rovněž se zde nachází položka Stereo Head Mounted Displej, což by mohlo znamenat otevřenou podporu pro zařízení jako je Oculus Rift nebo Google Cardboard.  

Lumia Camera

Populární aplikace pro ovládání fotoaparátu na telefonech Lumia zřejmě ve Windows 10 nahradí defaultní fotoaplikaci. Sloučení systému zjevně proběhne na všech frontách. 

   

Novinek pro spotřebitele je skutečně celá řada a zcela určitě v budoucnu přijdou ještě další, neboť od odhalení finální verze systému nás dělí ještě dlouhé měsíce. Líbí se vám směr, kterým se Microsoft zatím ubírá?

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
36 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments