Domů » Bleskovky » Na internet uniklo nové sestavení Windows 10: Máme pro vás přehled novinek a vylepšení

Na internet uniklo nové sestavení Windows 10: Máme pro vás přehled novinek a vylepšení

Spotřebitelské preview Windows 10 bude představeno 21. ledna, na některé z chystaných funkcí se můžeme podívat již dnes. Na internet se neoficiálně dostalo nové sestavení s číslem 9901, které obsahuje poměrně zásadní novinky v uživatelském prostředí i ve funkcích samotného systému.

Hey Cortana!

Personální asistentka Microsoftu přestala skrývat svoji přítomnost a usadila se ve vyhledávacím řádku vedle nabídky Start. V případě, že máte k počítači připojený mikrofon, Cortana bude odpovídat na vaše dotazy a připravovat obsah na míru na základě vašich návyků, podobně jako ve Windows Phone.

    

V nastavení Cortany se nachází položka, která umožní aktivovat funkci „Hey Cortana“, tedy vyvolání personální asistenky zcela bez dotyku myši, klávesnice nebo displeje.

        

Jeden obchod vládne všem

Windows 10 se dočkala přepracovaného obchodu aplikací, který přichází ve zcela novém kabátku. Největší změna se ale odehrává ve vyhledávání obsahu, který je nově nachází aplikace nejen pro Windows, ale rovněž pro Windows Phone, přičemž mobilní aplikace bude zřejmě možné na počítač instalovat. V obchodě se nachází rovněž exkluzivní mobilní aplikace výrobců zařízení, například HTC Make More Sense. Kromě toho bude možné v obchodě nakupovat nejen aplikace a hry, ale rovněž audiovizuální obsah.

     

Instalace aplikací na jiné úložiště

Systém Windows 8.1 sice snížil minimální požadavky pro jeho běh a to včetně požadavků na diskový prostor, stále však neumožňuje instalovat aplikace na jiné úložiště než systémové, což může být u zařízení s 16 GB diskem problém. Windows 10 však dostanou v rámci Storage Sense možnost vybrat si úložiště pro různé typy souborů a aplikací.

  

Uživatelské prostředí

Microsoft pomalu uhlazuje vzhled systému, který byl prozatím takovým kočkopsem s mixem starých a nových ikon a nabídek. Záhlaví aplikací dostala nový vzhled tlačítek a byla z nich odstraněna ikonka aplikace. Systém rovněž dostal několik nových ikon a animací.

    

Ovládací panely

Moderní nastavení systému změnilo svůj vzhled, přičemž se malinko přiblížilo k ikonkovým ovládacím panelům, i když jednotlivé položky ikonky zatím nemají.

Potvrzuje to naši dřívější domněnku, že s ovládacími panely se ve finální verzi systému Windows 10 nesetkáme, vše na svá bedra přesune nabídka nastavení. Ta mimochodem byla zcela odstraněna z menu Charms pro dotykové displeje.

  

Xbox

Aplikace Hry dostává rovněž nový kabátek, bude přehlednější a doufejme, že i rychlejší. Zajištěn bude přístup k jednotlivým hrám, achievmentům, seznamu přátel nebo do obchodu s hrami. Připravena má být i podpora SmartGlass.

  

Ovládání a virtuální realita

V hloubi systému se objevila nová API, některá jsou převzata z mobilní verze Windows, některá jsou zcela nová. Bez zajímavosti nemůžeme nechat novou třídu API s názvem Windows.Human, která zastřešuje nové možnosti interakce s počítačem včetně ovládání hlasem, bezdotykovými gesty před monitorem a také se naučí rozpoznávat obličeje. Rovněž se zde nachází položka Stereo Head Mounted Displej, což by mohlo znamenat otevřenou podporu pro zařízení jako je Oculus Rift nebo Google Cardboard.  

Lumia Camera

Populární aplikace pro ovládání fotoaparátu na telefonech Lumia zřejmě ve Windows 10 nahradí defaultní fotoaplikaci. Sloučení systému zjevně proběhne na všech frontách. 

   

Novinek pro spotřebitele je skutečně celá řada a zcela určitě v budoucnu přijdou ještě další, neboť od odhalení finální verze systému nás dělí ještě dlouhé měsíce. Líbí se vám směr, kterým se Microsoft zatím ubírá?

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

36 komentářů

 1. lerion (neregistrovaný)

  Jsem spokojeným uživatelem Windows 8.1. Ale když vidím, co Windows 10 přinesou, jak vypadají a jaké nápady tam zapracovali, nemohu se dočkat.

 2. Dle screenů pokládám za zatím nejvýraznější build Win 10 :) Jen doufám, že tyhle neoficiální úniky nás nepřipraví o dávku novinek 21.1….

 3. Posun k lepšiemu to je. O tom niet prieku. Ale začína to byť celé také schizofrenické. Vidím tam miešanie destop prostredia s metrom. Čo je zlé. Ak chceli spraviť nový Win mal MS spraviť aj nové grafické prostredia.

  • twi (neregistrovaný)

   ehm predsa dve graficke prostredia mas vo win8, niektori to nevedia do dnes prezit…win 10 sa to snazi zjednotit tak aby bol prechod medzi desktopom a dotyk UI menej bolestny a to je zase zle…tak ja uz fakt neviem :)

  • lerion (neregistrovaný)

   Problémem Windows 8 je, že spousta lidí nedokáže unést změnu Desktop vs. Metro v jednom systému. Windows 10 rozdíly smaže a konečně se tebou zmiňovaná schizofrenie odstraní.

  • Johny (neregistrovaný)

   No já nevidim důvod, proč by tam ten přechod třeba měl vůbec bejt. Fakt nechápu jedinej důvod, proč mam mít na desktopu DVĚ systémová prostředí a DVA druhy aplikací. Ovšem budu moc rád, když mi to vysvětlíš. (a dvojnásob, když teď budu mít jednu plochu v Metru a ještě X desktopů)

   Fantomasman: schizofrenický to je teď. Jakejkoliv posun k tomu, aby to nebyla taková hrůza jen uvítam. Klidně ať je Metro víc integrováno do systému, ale FUNKČNĚ! Opravdu nepotřebuju mít 10 polí tlačítek naskládanejch na vejšku obrazovky a vedle toho přes celou rozprcanou sérii nastavení, když to samý se mi dřív vešlo na čtvrtinu. Zlepšení (oproti fandům supercool designu) v uživatelský vstřícnosti v tom žádné nevidím – teda pokud nemá člověk 10 dioptrií, silnýho parkinsona nebo neovládá dnes už vcelku standardní 25″ monitor (dotykový) násadou od koštěte.

  • JOHNY:

   Myslím že vývoj směřuje ke konvertibilním zařízením. Jak jinak řešit efektivní ovládání na zařízení, když jednou ho ovládáte dotykem a příště zase pomocí klasických vstupních periférií?

  • Johny (neregistrovaný)

   Delfin: hele co mě neskutečně vytáčí je, když dělá firma pokusy na uživatelých, co všechno ustojí a nechává si za to od nich platit. To zaprvý. Za druhý tenhle vývoj rozhodně nepozoruji. Ano, jsou tu taková zařízení, ale jejich využití je prozatím do velmi značné míry sporné a myslím si, že bude i nadále. Protože prostě ovládat pracovní nástroj prstama je blbost, jelikož je to nepohodlné a nepřesné, oproti digitálnímu peru (stylusu) nebo myši. Ano, pokud chceš konzumovat webovej obsah, hrát jednoduché hry typu „flash“, koukat na videa, číst e-maily nebo knihy, zaznamenat si váhu a nařídit budík, pak asi nějaký konvertibilní zařízení využiješ, ale na správu dokumentů, programování, vytváření webových aplikací, grafiky a dalších věcí co se na počítači dělají sotva. Druhý problém těchto zařízení je ten, že aby byla na úrovni dnešního notebooku za 10-12 000, stojí přes 20 000 a vydrží ti 3 roky, s tím, že jejich užití jak jsem řekl, je značně pochybný – a neupgraduješ je. Nepředpokládam, že se nám tu v blízké budoucnosti začnou objevovat convertible zařízení s úhlopříčkou displeje 17″. A pro tu minoritu uživatelů, ok, jestli chtějí obě prostředí, může snad bejt v systemu jednoduchý přepínač (připojíš k tabletu klávesnici, hodí ti to možnost desktop modu, budeš mít tlačítko kdekoliv na zařízení pro přepnutí – stejnak máš na každý klávesnici X tlačítek navíc, tak nevim proč tady by jedno vadilo)… Takže ne, opravdu NECHÁPU, proč na desktopu mam mít nějaké pošálené Metro, do kterýho mi to co chvíli skočí a totálně se změní nejen ovládací prvky, ale celá logika systemu! (stavový řádek po straně místo dole – jsou v něm jen některé aplikace, v desktop modu 2 stavové řádky, v každém jiné aplikace…) Ne, nemyslím si, že pro tohle existuje jediné logické vysvětlení – a ani omluva.

  • Pavel Mlejnek (neregistrovaný)

   Nejsem si teď úplně jistý jestli tvůj komentář směřuje na Windows 8/8.1 nebo na Windows 10 (o kterém je tento článek).

   Pokud na Windows 8/8.1 tak s tebou musím bohužel souhlasit, ten koncept nebyl uchopen za správný konec.

   Pokud na Windows 10, pak ho nechápu, protože v něm žádná dvě prostředí nevidím. Postupem času pouze pozoruji jak se ze dvou prostředí stává více a více pouze jedno. To je trend, který se v současné dá jako jediný soudit. Co se týče zbytku, o tom se nemá ani cenu bavit, alespoň ne dokud světlo světa nespatří nějaké téměř finální představení (což se ještě nějaký čas nestane).

  • Johny (neregistrovaný)

   Pavel: nejsem si teď jistý na koho směřuje tvuj komentář, ale pokud na mě, tak muj komentář směřoval na 8/8.1 Na windows 10 čekám na finální verzi (optimisticky), až potom budu hodnotit.

  • Tak například já si představuji zařízení o velikosti mobilu, které se jako mobil (nebo obecně mobilní zařízení) moci používat, v prostředí uzpůsobeném na dotyk, ale bude možné připojit na klasické periférie, tedy monitor, klávesnici, myš, … a pracovat s ním jako na desktopu. Tedy včetně „správy dokumentů, programování, vytváření webových aplikací, grafiky a dalších věcí“.

   Proč v budoucnu vlastnit mobil, tablet a desktop, když se výkonově pomalu srovnávají.

   Nepřipadá Vám toto jako logická vize?

  • Johny (neregistrovaný)

   Nepřipadá, protože jak bylo uvedeno v některém z předchozích článků o Lumiích, fyziku neokecáte. Prostě malý displej vždy bude pro určitý druh práce příliš malý. Pamatuji si období, kdy byly děsně in „netbooky“. Kompaktní zařízení, kde jste spustil prakticky všechno. Skončilo to na tom, že to je prostě nepohodlné v té oblasti, která měla být jedním z hlavních směrů, tedy nějaký základ pro práci (a to toho uměli víc než tablety dnes). Jeden z hlavních důvodl třeba, proč to na mobilu nepujde je, že písmo má svoje limity do kdy se dá jakš takš číst a neokecáte to nikdy DPI. Od velikosti nějakých 8 bodů je to už značně nepohodlné, číst blok – pro to, abyste to změnil ještě musí narůstat proklad písmen a řádků(řádkování). Tím je omezené i množství informací, kolik na malý displej dostanete a proto NIKDY není možné pohodlně na těchto zařízeních pracovat, jak si to představujete. Samozřejmě neupírám čas od času, když zrovna jste někde na cestě a klient vám napíše „Sakra, máme na stránkách blbý telefonní číslo“, že na tu změnu to využijete, ale na faktickou práci v daných oblastech je to bohužel nemožné a bude to neskutečně neefektivní.

  • lerion (neregistrovaný)

   Johny, pověz mi, co se stane s mobilem o výkonu stolního počítače, s OS stolního počítače ve chvíli ,kdy ho připojím k jednomu nebo třeba dvoum 24″ monitorům?

   Pořád bude malé DPI a neoketelná fyzika???

  • No tak mě to připadá naprosto logické. Ano velikost displeje mobilu je limitující. Ale proto by v režimu mobilu bylo možné mobil používat jako mobil. A po připojení k jakémusi doku by se prostředí přeplo do full desktopového režimu s velkým monitorem, klávesnicí a myší. Na takové zařízení čekám a myslím že ta doba se již blíží.

  • lerion (neregistrovaný)

   A nesmíme zapomínat na distribuovaný výpočetní výkon. Samotný mobil nemusí mít čtyřjádro, 4TB diskového prostoru a super namakanou grafiku. Na to stačí nějaký vzdálený stroj (ať už koupený v cloudu nebo třeba umístěný doma v garáži). Ten se postará a výpočet, ten se postará o grafiku. A mobil už nám jen zobrazí data.

   Tuto praxi začíná ve velkém používat řada předních světových firem.

   Zabijí se tím dvě mouchy jednou ranou – mám dostatečně levné mobilní zařízení s výkonem, který mi nezabije baterku za 30 minut, přesto na tom budu moci spouštět náročné aplikace.

   Je to jen otázk rychlého internetu.

  • JOHNY:

   Teď zde popisujete, že u zařízení ovládaném dotykem jsou jiné požadavky na GUI, než u desktopu. Toto ale tvrdím také. Právě proto MS udělal dvojí prostředí, kdy na jednom zařízení budete moci využívat to efektivnější. Tedy pokud to připojíte na monitor, klávesnici a myš, děláte jako na desktopu. Pokud to od těchto periférií odpojíte, pracujete z důvodu efektivnosti ovládání v jiném prostředí.

   Je jasné, že v režimu dotykového zařízení je menší efektivita pořizování dat, ale s konzumací obsahu problém nevidím. To není o okecávání nějaké fyziky, ale o přizpůsobení.

  • Johny (neregistrovaný)

   Lerion: Nejdřív si odpověz ty: „když připojim 24″ monitor na mobil, pořád budu potřebovat miniaturní mobilní dotykové ovládání a stejné rozložení prvků?“

  • Johny (neregistrovaný)

   Delfin: Já v tom taky s váma nejsem v rozporu. Co tvrdím je, že nechápu, proč na desktopu musím mít obě prostředí aktivní naráz. To považuju za naprostou kravinu a to, co to dělá schizofrenní. „Takže ne, opravdu NECHÁPU, proč na desktopu mam mít nějaké pošálené Metro, do kterýho mi to co chvíli skočí a totálně se změní nejen ovládací prvky, ale celá logika systemu!“

  • JOHNY:

   Můžeme se bavit o způsobu integrace „Metro“ rozhraní do OS W8/8.1/10, ale prostě to dává smysl. V případně jednotného OS (dotyk a klasika) se špatně definuje pojem desktop. Čistě teoreticky by jste mohl libovolnému zařízení říkat desktop, když by byl OS v režimu pro klasické ovládání. Prostě by to byl jen jeden z režimů ovládání OS, nikoliv speciální varianta OS.

  • lerion (neregistrovaný)

   Johny: Mám notebook s dotykovým displejem. Používám jak klávesnici, tak myš, stylus a dotyk. display zároveň. Díkybohu za to „schizofrenní prostředí“. Windows 7 byly dotykem neovladatelné a klávesnicí se zase lépe ovládá desktop.

   Jsem spokojen.

  • Johny (neregistrovaný)

   Delfin: doporučim projít si mé předchozí příspěvky, myslím, že o tom mluvím jasně, proč obojí naráz je nesmysl. Stejně jako důvody toho, proč vyčítám onu schizofrenii W8. Jen zde ještě jednou zopakuji: Nechápu, proč by měli bejt aktivní obě prostředí naráz, když metro je uživatelsky přívětivé jen pro určitý druh zařízení, a podstatně jednoduší by bylo nechat vybrat uživatele, kterou část W. chce používat (případně vůbec nainstalovat). Do dneška to tak bylo vždy normální, že si uživatel volil u Softwaru, co využije a co nikoliv, pro mě je Metro na mém bezdotykovém počítači jen přebytečný adware, který ničemu pozitivně nepřidává. Ani jedna jediná věc z něj mi na desktopu není k čemukoliv.

   Lerion: ty jsi totiž speciální případ, kterej používá 2 systémy na svém počítači naráz a všechno co je od microsoftu baští jak kdyby mu lítali pečený holuby do úst. Užij si to, tvůj přístup neberu jako argument, protože většina lidí zatím nejsou „výjmeční“ jako ty.

  • Johny (neregistrovaný)

   Delfín: Dokonce bych vám rád připoměl i dobu, kdy na počítači fungoval MS-Dos a Windows 95 a uživatel si při spuštění volil, do kterého systému chce vstoupit. Z toho nám stále ještě zůstala nabídka při spuštění pod klávesou F8. Takže jak říkám, nevidím jediný důvod, proč musí být obě prostředí, která mají naprosto diametrálně odlišná ovládání a funkční prvky, být aktivní najednou a neustále mezi sebou přeskakovat a vnucovat se.

   Když to vezmu z druhé strany, asi by se taky nikomu moc nepozdávalo, kdyby při spuštění aplikace na WP se celej system přepnul do „desktop“ režimu s hlavním panelem dole a live tiles by kompletně zmizeli. To je blbost, žejo? Tak proč by to na jiném zařízení mělo bejt normální a měli bychom to tolerovat?

  • Johny: takmer úplne s tebou súhlasím. Na jednej strane som veľmi spokojným užívateľom Win8.1, na druhej nechápem presne to, o čom píšeš. Dvoje Settings, dva IE atď. Asi aj rozumiem logiku, ktorou sa MS riadil, keď Osmičky tvoril, lenže to beriem trochu inak ako ty. Môj názor je, že to nie je nejaké testovanie ba užívateľoch, je to skrátka vývoj a posun niekam. Smer je pravdepodobne dobrý, len prevedenie ešte u Osmičiek nie je ono. To sa stáva, že vo vývoji sú aj slepé alebo nie celkom podarené uličky.

  • JOHNY:

   Jaké vnucování. Pokud budete chtít dělat v dotykovém rozhraní, děláte v dotykovém rozhraní. Totéž platí i pro to klasické rozhraní. I u W8.1 nemusíte v metru nic zásadního dělat. Prostě děláte na desktopu jako dříve. Jediné rozdíl je start nabídka a dostupnost některých nastavení. To ale předpokládám bude řešit W10.

   „asi by se taky nikomu moc nepozdávalo, kdyby při spuštění aplikace na WP se celej system přepnul do „desktop“ režimu“

   Proč by to ten uživatel dělal, když se mu to nebude pozdávat? Pro dotykový režim by měl aplikace uzpůsobené na dotykové ovládání.

   „uživatel si při spuštění volil, do kterého systému chce vstoupit“

   Tedy pokud budu chtít vzít zařízení, které mám v „desktop“ režimu třeba na poradu/jednání, tak ho mám resetovat a při bootování zvolit dotykové rozhraní? To mi nepřipadá moc praktické. Pak také nevím, proč bych nemohl využívat na desktopovém rozhraní metro aplikace. Vím, řeknete že Vy to nechcete, ale proč to hned zakazovat ostatním?

   Zdá se, že se točíme v kruhu.

  • Zaklinac:

   Existují dvě možnosti, jak toto řešit.

   1) Mít specializovaný OS pro dotykové ovládání a specializovaný OS pro klasické ovládání. Tedy dvoje nastavení, dvoje IE, … U konvertibilního zařízení by to znamenalo při každém přepínání uživatelského rozhraní přeinstalovat nebo přebootovat OS.

   2) Mít univerzální OS, kde si budete moci využívat jaké uživatelské rozhraní chcete, bez ohledu důvody, které Vás k tomu vedou. Prostě máte volnost. Můžete klidně pokud chcete využívat na desktopu aplikace, které Vám vyhovují na dotykovém rozhraní.

  • Johny (neregistrovaný)

   Delfin: vůbec nechápete, co vám říkám a nesledujete kontext toho co vám říkám.

   ad1: příkladem vnucujícího se Metra jsou třeba nastavení, kdy pro některé věci musím vstupovat do Metra protože v klasickém nejsou (účty), jsou to Charmy a vyjíždějící nabídky, jsou to klávesové zkratky, je to vyhledávání a nabídka start. Ve všem se vnucuje metro, takže i když chci dělat v desktopu, nemůžu dělat POUZE v desktopu. Takže ano, vnucování Metra,

   ad2:asi jste nepochopil, prosím, přečtěte znovu.

   ad3: Nemusí to bejt jen u bootu, to byl příklad! Mohl byste si to vybrat kdykoliv a ta volba by se zamkla. Na desktopu byste byl v desktopu, v metru byste byl v metru. Ne jak je to dnes, že jste v obou naráz, k čemuž nevidím jediný důvod. Jestli to nechcete chápat, opravdu se zřejmě nedomluvíme, nemam čas přepisovat do každého příspěvku všechny své předchozí, abyste si to uměl dát do kontextu.

 4. Ta spotrebitelska preview sa asi nebude týkať mobilnej platformy?

 5. Tak sa nám to zjednocovanie Win a WP začína pekne rysovať… :)

 6. WORKLES (neregistrovaný)

  Zajímá mě jestli ti co mají windows 8.1 zda dostanou zcela zdarma update na win 10.. něco málo se o tom psalo ale nikdo se k tomu ještě nevyjádřil, zná tu někdo odpověď ?

 7. kubco (neregistrovaný)

  Johny ty asi toho nemas vela na praci ked si takto trapis cely den hlavicku vymyslanim mrzutých komentov vsakze..?

 8. king125kg (neregistrovaný)

  Vôbec sa mi to nepáči!!! Je to trápne!!!

 9. king125kg (neregistrovaný)

  Radšej sa pripravte na vojnu vy zdegenerovaná slepá chátra!!! ussáci majú v pláne urobiť teroristický akt a hodiť to na Rusko!!!

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).